6 aktualna temperatura 21 °C
ciśnienie 1007 hPa pm2.5 4 μg/m3
Wspaniałe powietrze! wilgotność 71% pm10 5 μg/m3
niedziela, 17 maja 2020 r. Damian

Sztuka w izolacji na Saskiej Kępie

10 maja na skwerze przy ulicy Elsterskiej artyści Urszula Niemirska i Filip Ćwik zorganizowali nietypową akcję. Wspólne dzieło przeciągali na linie zawieszonej pomiędzy blokami.

Mieszkająca przy jednej ulicy dwójka artystów postanowiła wykorzystać bliskie sąsiedztwo, a także swój twórczy potencjał i zorganizowali ciekawą akcję. W ostatnią niedzielę Urszula Niemirska oraz Filip Ćwik pomiędzy swoimi budynkami zawiesili specjalną linę, która ciągnęła się od jednego okna do drugiego, tak, aby łączyła ich mieszkania. To element jednej z pierwszych akcji artystycznych organizowanych w dobie pandemii.

Inicjatywa polegała na przesyłaniu sobie po zawieszonej wcześniej linie płótna, na którym artyści malowali wspólne obrazy. Wszystko się zaczęło w niedzielny poranek. Wtedy właśnie ze studia Urszuli Niemirskiej po raz pierwszy drogą powietrzną posłane zostało płótno, które po chwili znalazło się w mieszkaniu Filipa Ćwika.

Po czterdziestu minutach dzieło bogatsze o kilka elementów graficznych wróciło po linie do znajdującej się naprzeciwko pracowni artystki. I tak było transportowane sześć razy. W efekcie powstały wspólne płótna i obiekty fotograficzne.

To była pierwsza taka akcja zorganizowana przez artystów. Ci jednak nie zamierzają poprzestać na jednym razie i już teraz planują kolejne takie inicjatywy.

Na tą chwilę, nie wiadomo jednak w jakim charakterze będą organizowane kolejne akcje tych artystów. Jak twierdzą inicjatorzy, to właśnie bezruch i społeczna izolacja była głównym impulsem do wspólnego działania.

Urszulę Niemirską i Filipa Ćwika łączy nie tylko sąsiedztwo, ale przede wszystkim zamiłowanie do sztuki. Ich prace opierają się na malarstwie, fotografii oraz kolażu. Urszula Niemirska jest absolwentką wydziału malarstwa warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych. Na koncie ma wiele dzieł, które można podziwiać na organizowanych wystawach. Natomiast główną specjalnością Filipa Ćwika jest fotografia. Studiował kulturoznawstwo na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu. W latach 2001 - 2013 pracował jako fotoreporter w tygodniku "Newsweek". Artysta może też się pochwalić nagrodami branżowymi. Czterokrotnie je zdobył w Grand Press Photo, i aż trzykrotnie w konkursie fotografii prasowej. Natomiast w listopadzie 2017 roku Filip Ćwik założył w Warszawie autorskie studio, gdzie realizuje portrety na zamówienie.

Tagi: Sztuka, Covid-19, Koronawirus, Ulica Elsterska

Wiesz lub widziałeś coś ciekawego? Napisz do nas!
Zobacz również
Poniatówka nadal z zakazem picia alkoholu

Poniatówka nadal z zakazem picia alkoholu

środa, 20.05.2020 5

14 maja radni ze stołecznego ratusza przedłużyli do odwołania zakaz spożywania alkoholu na Poniatówce. Na plaży można jednak spędzać czas wolny i grillować, pamiętając o zasadach bezpieczeństwa. [...]

Wallphabet na Saskiej Kępie

Wallphabet na Saskiej Kępie

poniedziałek, 18.05.2020

Na warszawskiej Saskiej Kępie powstał typograficzny mural przedstawiający nietypowy alfabet. To kolejny projekt zainicjonowany i zrealizowany przez Good Looking Studio, który przybliża tematykę literniczą. [...]

Sezon nad Wisłą w czasie epidemii

Sezon nad Wisłą w czasie epidemii

wtorek, 28.04.2020 4

W tym roku sezonowe atrakcje nad Wisłą wyjątkowo nie rozpoczną się w maju. Warszawskie Linie Turystyczne zostały zawieszone, a nadrzeczne lokale i instytucje kultury są zamknięte do odwołania. [...]

Ozonowanie wkroczyło na Pragę Południe

Ozonowanie wkroczyło na Pragę Południe

niedziela, 12.04.2020

Walka z koronawirusem trwa. W Śródmieściu 2 kwietnia po raz pierwszy w Warszawie zdezynfekowano przestrzeń publiczną, a tydzień później do tych samych prac przystąpiono na Pradze Południe. [...]

Zobacz też