29 aktualna temperatura 19 °C
ciśnienie 1018 hPa pm2.5 18 μg/m3
Dobre powietrze. wilgotność 74% pm10 24 μg/m3
poniedziałek, 13 kwietnia 2020 r. Damian

To pewne! Wiadukt na Ostrobramskiej przejdzie gruntowny remont

10 kwietnia Zarząd Dróg Miejskich podpisał umowę na przebudowę wiaduktu na ulicy Ostrobramskiej. Ma zostać wzmocniona konstrukcja przeprawy, pojawią się także ułatwienia dla niepełnosprawnych. Remont ma potrwać do końca roku.

Fragment ulicy Ostrobramskiej przebiegający nad Aleją Stanów Zjednoczonych wreszcie doczeka się gruntownego remontu. Z uwagi na zły stan techniczny konstrukcji, wiadukt stanowi realne zagrożenie. Obecnie nośność przeprawy utrzymywana jest za sprawą przymocowanych tymczasowych podpór. Obiekt będący częścią Trasy Łazienkowskiej został oddany do użytku w 1974 roku i od tamtej pory nie było tu żadnych większych remontów. Jedynie w 2011 roku wyremontowana została kładka dla pieszych prowadząca na wiadukt. Nadeszła jednak pora na gruntowną modernizację.

W ramach przetargu wyłoniona została firma WPM Mosty, która wykona prace za niespełna 9 milionów złotych. Zakres robót jest szeroki. Wymienione zostaną płyty wiaduktu, dylatacja oraz balustrady. Ponadto wzmocnione też będą przyczółki, czyli betonowe podpory przeprawy. Na tym jednak nie koniec. Wyburzone zostaną stare, zniszczone schody po północno-wschodniej stronie przeprawy, po to, aby w tym samym miejscu wybudować nowe. W przyszłości będzie też możliwość wybudowania tu pochylni łączącej Aleję Stanów Zjednoczonych z wiaduktem. Specjalnie dla niej zostanie zarezerwowana przestrzeń.

Modernizacja ma również ułatwić korzystanie z węzła przesiadkowego Przyczółek Grochowski. Przystanek autobusowy w Alei Stanów Zjednoczonych, w kierunku Ronda Wiatraczna ma się po remoncie znajdować pod wiaduktem. Przebudowane zostaną także perony przystankowe, które podniesione będą do poziomu 16 centymetrów ponad jezdnią. Ma to ułatwić wsiadanie do autobusów. Nie zabraknie także nowych rozwiązań technologicznych. Na przystankach zamontowane zostaną elektroniczne tablice wyposażone w system informacji pasażerskiej.

Przebudowa ma również wnieść wiele znaczących zmian dla osób z niepełnosprawnościami. Wszelkie przeszkody na przystankach zostaną oddalone o 3 metry od krawędzi jezdni. Ponadto na schodach i chodnikach wytyczone zostaną specjalne pasy prowadzące. Dla niedowidzących nie zabraknie również kontrastowych elementów dotykowych oraz planów tyflograficznych na przystankach.

Wokół nowego węzła ma zostać posadzona zieleń. Termin rozpoczęcia prac nie jest jeszcze znany. Wiadomo jednak, że mają się zakończyć pod koniec bieżącego roku.

Tagi: Budowa, Ulica Ostrobramska, Zdm, Wiadukt

Wiesz lub widziałeś coś ciekawego? Napisz do nas!
Zobacz również
Utrudnienia na wiadukcie ulicy Saskiej

Utrudnienia na wiadukcie ulicy Saskiej

niedziela, 21.06.2020 27

We wtorek 23 czerwca ruszy remont chodników na wiadukcie ulicy Saskiej biegnącym nad aleją Stanów Zjednoczonych. Prace potrwają do końca sierpnia. [...]

Mieszkańcy walczą z deweloperem

Mieszkańcy walczą z deweloperem

poniedziałek, 1.10.2018 40

Mieszkańcy osiedla protestują przeciwko budowie nowego bloku przy ulicy Argentyńskiej. To „Karygodna budowa na Saskiej Kępie!” mówią zgodnie. Sprawa nabiera rozgłosu. [...]

Znamy decyzje sądu odnośnie zrzutu wody do Kanału Wystawowego

Znamy decyzje sądu odnośnie zrzutu wody do Kanału Wystawowego

sobota, 18.03.2017 28

Urząd dzielnicy Praga Południe poinformował o decyzji sądu odnośnie sprawy pompowania wody do Kanału Wystawowego. Czy deweloper zastosował się do tego orzeczenia? [...]

Francuska rozbłyśnie na Święta!

Francuska rozbłyśnie na Święta!

środa, 28.11.2012 199

Po dwóch latach na ulicę Francuską wraca świąteczna iluminacja! Organizacją i finansowaniem całości zajmie się Zarząd Dróg Miejskich. [...]

Zobacz też