19 aktualna temperatura 17 °C
ciśnienie 1030 hPa pm2.5 12 μg/m3
Wspaniałe powietrze! wilgotność 62% pm10 15 μg/m3
wtorek, 15 października 2019 r.

Zadbajmy o drzewa na Saskiej Kępie

Wydział Ochrony Środowiska dla Dzielnicy Praga-Południe Urzędu m.st. Warszawy zaprasza mieszkańców do współpracy w realizacji projektu nr 1519 "Ochrona drzew Saskiej Kępy" wykonywanego w ramach budżetu partycypacyjnego 2019.

Zieleń jest wizytówką Saskiej Kępy. Okazałe drzewa to jej największe piękno. Niestety są zaniedbane, zamiast specjalistycznych zabiegów stosowane są wobec nich często nieprawidłowe cięcia gałęzi, co generuje konflikty między mieszkańcami chcącymi chronić drzewa a urzędnikami oskarżanymi przez nich o dewastowanie drzew. Podłoże pod wieloma drzewami jest udeptane, źle napowietrzone, system korzeniowy poddany dużemu stresowi, przez co drzewa są w złej kondycji... To słowa autora projektu, argumentujące potrzebę wprowadzenia odpowiednich zmian w naszej okolicy.

Celem projektu jest zastosowanie nowoczesnych rozwiązań do ochrony starych drzew rosnących na terenie Saskiej Kępy w ramach, których wykonane zostaną:
🌳 Wzmocnienia mechaniczne drzew za pomocą wiązań elastycznych,
🌳 Zabiegi mikoryzacji w obrębie systemów korzeniowych drzew,
🌳 Zabiegi wymiany oraz napowietrzenia gruntu w strefie bryły korzeniowej drzew,
🌳Posadzenie roślinności okrywowej chroniącej glebę wokół drzew.

Decyzje w naszych rękach

Urząd Dzielnicy planuje, że typowanie drzew do ww. zabiegów specjalistycznych, odbędzie się nie tylko z udziałem urzędników i dendrologów, ale także mieszkańców. Dlatego zaprasza wszystkich do składania informacji o drzewach, które chcielibyśmy chronić z wykorzystaniem wyżej wymienionych zabiegów. Informacje można przesyłać elektronicznie na adres: ppl.wos@um.warszawa.pl lub dostarczyć osobiście do Wydziału Ochrony Środowiska, ul. Podskarbińska 6, p. 209 – 212, Warszawa. Na zgłoszenia jest czas do 20 października.

O projekcie

Drzewa na Saskiej Kępie będą zdrowsze i mniej kruche, a więc bezpieczniejsze dla przechodniów dzięki zastosowaniu specjalistycznych rozwiązań poprawiających stan drzew i przedłużających im życie:

1. Wiązania elastyczne (37 sztuk) - dzięki nim jeśli nawet podczas wichury konar złamałby się, nie spadnie na samochód lub człowieka, ale zawiśnie na drzewie.

2. Rozluźnienie wierzchniej warstwy gleby w obrębie systemu korzeniowego – aeracja urządzeniem AirSpade i ściółkowanie (30 drzew). Poprawa warunków dla korzeni drzew, przywrócenie naturalnej wymiany gazowej w glebie oraz ułatwianie docierania wody opadowej do brył korzeniowych. Ściółkowanie poprawia wzrost i witalność roślin działając jako naturalny nawóz.

3. Mikoryzacja (200 drzew) - wprowadzenie w obrębie systemu korzeniowego drzewa, grzybów mikoryzowych i innych mikroorganizmów, które zwielokrotnią powierzchnię chłonną systemu korzeniowego oraz pozwolą na pozyskanie wody, która zwykle jest niedostępna dla korzeni drzewa.

4. Wprowadzenie roślinności okrywowej (np. bluszcz) chroniącej glebę wokół 100 drzew.

5. Ekspertyzy arborystyczne (15 drzew) - na podstawie specjalistycznych badań wybranych drzew z użyciem sprzętu elektronicznego.

Przed zastosowaniem ww. rozwiązań powstanie specjalistyczne opracowanie arborystyczne przedstawiające drzewa wybrane do zabiegów, wraz z podaniem, które zabiegi są konieczne dla których drzew i specyfikacją dotyczącą szczegółów przeprowadzenia zabiegów. Opracowanie to (umieszczone w Internecie) wykona arborysta współpracujący z renomowaną placówką naukową lub organizacją ekologiczną, zajmujący się nowoczesnymi rozwiązaniami poprawiającymi stan drzew w miastach i mający w tej dziedzinie doświadczenie. Typowanie drzew do zabiegów odbędzie się z udziałem urzędników, arborystów, mieszkańców, przyrodników i organizacji ekologicznych działających na terenie dzielnicy. Mieszkańcy i organizacje zostaną powiadomieni przez urząd dzielnicy o możliwości zgłaszania drzew do ww. zabiegów poprawiających ich żywotność.

Terenowe spotkanie edukacyjne z arborystą będzie otwarte dla wszystkich. Omówiony zostanie projekt, podstawy oceny i metody ochrony i poprawnej pielęgnacji drzew. Uczestnicy zdobędą podstawy wiedzy, jak odróżniać, czy drzewo trzeba za wszelką cenę chronić, czy np. usunąć, bo może powodować zagrożenie dla ludzi. Dzięki pogłębieniu wiedzy uczestników projektu będzie mniej konfliktów społecznych dotyczących ochrony drzew.

Koszty projektu

Przewidywany koszt projektu to 115 500 zł pln. Dodatkowo projekt będzie generował około 3 000 pln każdego roku. Koszt corocznego przeglądu założonych wiązań, pierwszego przeglądu należy dokonać po dwóch latach od założenia wiązań. Szacunkowy koszt przeglądu 30-tu wiązań kształtuje się na poziomie 2 500 zł. W miarę potrzeb należy też dokonywać poprawy naciągów oraz eliminować ewentualne uszkodzenia elementów zastosowanych wiązań.

Tagi: Urząd Dzielnicy Praga Południe, Budżet Partycypacyjny, Drzewa, Zieleń

Wiesz lub widziałeś coś ciekawego? Napisz do nas!
Zobacz również
Koronawirus wymusza zmiany

Koronawirus wymusza zmiany

środa, 1.04.2020

Pandemia koronawirusa narasta na sile. Urząd Miasta i Urząd Dzielnicy wprowadzają nowe zmiany w funkcjonowaniu. [...]

Wierzbowa kopuła na saskokępskiej plaży!

Wierzbowa kopuła na saskokępskiej plaży!

środa, 6.11.2019 16

"Cień na plaży – żywa kopuła wierzbowa nad Wisłą" - to kolejny projekt z budżetu partycypacyjnego, który doczeka się realizacji na Saskiej Kępie. Już w najbliższy weekend odbędzie się warsztat, którego celem jest stworzenie wierzbowej kopuły na plaży Saska Kępa (na wysokości ulicy Krynicznej) [...]

Projekty do budżetu obywatelskiego zgłoszone.

Projekty do budżetu obywatelskiego zgłoszone.

wtorek, 9.07.2019 57

Co ma powstać w najbliższej okolicy? Jak zagospodarować przestrzeń? Na co spożytkować publiczne fundusze? To właśnie o tym decydują mieszkańcy w budżecie obywatelskim. Zgłosić projekt lub zagłosować może każdy mieszkaniec Warszawy, nie musi być zameldowany ani pełnoletni. Budżet obywatelski to świetna okazja, by wspólnie zdecydować, jak będzie wyglądało nasze najbliższe otoczenie. [...]

Spacer edukacyjny dla dobra dzielnicy i planety

Spacer edukacyjny dla dobra dzielnicy i planety

piątek, 5.07.2019 48

Podziwiamy ich wygląd, wielkość i kolory, które zmieniają w zależności od pory roku. Niedawno opublikowane badania dowodzą także, że drzewa mogą przyczynić się do większej redukcji dwutlenku węgla, niż ludzkość może wyemitować w czasie dekady [...]

Zobacz też