11 aktualna temperatura 7 °C
ciśnienie 1018 hPa pm2.5 7 μg/m3
Wspaniałe powietrze! wilgotność 45% pm10 8 μg/m3
wtorek, 15 października 2019 r.

Zadbajmy o drzewa na Saskiej Kępie

Wydział Ochrony Środowiska dla Dzielnicy Praga-Południe Urzędu m.st. Warszawy zaprasza mieszkańców do współpracy w realizacji projektu nr 1519 "Ochrona drzew Saskiej Kępy" wykonywanego w ramach budżetu partycypacyjnego 2019.

Zieleń jest wizytówką Saskiej Kępy. Okazałe drzewa to jej największe piękno. Niestety są zaniedbane, zamiast specjalistycznych zabiegów stosowane są wobec nich często nieprawidłowe cięcia gałęzi, co generuje konflikty między mieszkańcami chcącymi chronić drzewa a urzędnikami oskarżanymi przez nich o dewastowanie drzew. Podłoże pod wieloma drzewami jest udeptane, źle napowietrzone, system korzeniowy poddany dużemu stresowi, przez co drzewa są w złej kondycji... To słowa autora projektu, argumentujące potrzebę wprowadzenia odpowiednich zmian w naszej okolicy.

Celem projektu jest zastosowanie nowoczesnych rozwiązań do ochrony starych drzew rosnących na terenie Saskiej Kępy w ramach, których wykonane zostaną:
? Wzmocnienia mechaniczne drzew za pomocą wiązań elastycznych,
? Zabiegi mikoryzacji w obrębie systemów korzeniowych drzew,
? Zabiegi wymiany oraz napowietrzenia gruntu w strefie bryły korzeniowej drzew,
?Posadzenie roślinności okrywowej chroniącej glebę wokół drzew.

Decyzje w naszych rękach

Urząd Dzielnicy planuje, że typowanie drzew do ww. zabiegów specjalistycznych, odbędzie się nie tylko z udziałem urzędników i dendrologów, ale także mieszkańców. Dlatego zaprasza wszystkich do składania informacji o drzewach, które chcielibyśmy chronić z wykorzystaniem wyżej wymienionych zabiegów. Informacje można przesyłać elektronicznie na adres: ppl.wos@um.warszawa.pl lub dostarczyć osobiście do Wydziału Ochrony Środowiska, ul. Podskarbińska 6, p. 209 – 212, Warszawa. Na zgłoszenia jest czas do 20 października.

O projekcie

Drzewa na Saskiej Kępie będą zdrowsze i mniej kruche, a więc bezpieczniejsze dla przechodniów dzięki zastosowaniu specjalistycznych rozwiązań poprawiających stan drzew i przedłużających im życie:

1. Wiązania elastyczne (37 sztuk) - dzięki nim jeśli nawet podczas wichury konar złamałby się, nie spadnie na samochód lub człowieka, ale zawiśnie na drzewie.

2. Rozluźnienie wierzchniej warstwy gleby w obrębie systemu korzeniowego – aeracja urządzeniem AirSpade i ściółkowanie (30 drzew). Poprawa warunków dla korzeni drzew, przywrócenie naturalnej wymiany gazowej w glebie oraz ułatwianie docierania wody opadowej do brył korzeniowych. Ściółkowanie poprawia wzrost i witalność roślin działając jako naturalny nawóz.

3. Mikoryzacja (200 drzew) - wprowadzenie w obrębie systemu korzeniowego drzewa, grzybów mikoryzowych i innych mikroorganizmów, które zwielokrotnią powierzchnię chłonną systemu korzeniowego oraz pozwolą na pozyskanie wody, która zwykle jest niedostępna dla korzeni drzewa.

4. Wprowadzenie roślinności okrywowej (np. bluszcz) chroniącej glebę wokół 100 drzew.

5. Ekspertyzy arborystyczne (15 drzew) - na podstawie specjalistycznych badań wybranych drzew z użyciem sprzętu elektronicznego.

Przed zastosowaniem ww. rozwiązań powstanie specjalistyczne opracowanie arborystyczne przedstawiające drzewa wybrane do zabiegów, wraz z podaniem, które zabiegi są konieczne dla których drzew i specyfikacją dotyczącą szczegółów przeprowadzenia zabiegów. Opracowanie to (umieszczone w Internecie) wykona arborysta współpracujący z renomowaną placówką naukową lub organizacją ekologiczną, zajmujący się nowoczesnymi rozwiązaniami poprawiającymi stan drzew w miastach i mający w tej dziedzinie doświadczenie. Typowanie drzew do zabiegów odbędzie się z udziałem urzędników, arborystów, mieszkańców, przyrodników i organizacji ekologicznych działających na terenie dzielnicy. Mieszkańcy i organizacje zostaną powiadomieni przez urząd dzielnicy o możliwości zgłaszania drzew do ww. zabiegów poprawiających ich żywotność.

Terenowe spotkanie edukacyjne z arborystą będzie otwarte dla wszystkich. Omówiony zostanie projekt, podstawy oceny i metody ochrony i poprawnej pielęgnacji drzew. Uczestnicy zdobędą podstawy wiedzy, jak odróżniać, czy drzewo trzeba za wszelką cenę chronić, czy np. usunąć, bo może powodować zagrożenie dla ludzi. Dzięki pogłębieniu wiedzy uczestników projektu będzie mniej konfliktów społecznych dotyczących ochrony drzew.

Koszty projektu

Przewidywany koszt projektu to 115 500 zł pln. Dodatkowo projekt będzie generował około 3 000 pln każdego roku. Koszt corocznego przeglądu założonych wiązań, pierwszego przeglądu należy dokonać po dwóch latach od założenia wiązań. Szacunkowy koszt przeglądu 30-tu wiązań kształtuje się na poziomie 2 500 zł. W miarę potrzeb należy też dokonywać poprawy naciągów oraz eliminować ewentualne uszkodzenia elementów zastosowanych wiązań.

Tagi: Urząd Dzielnicy Praga Południe, Budżet Partycypacyjny, Drzewa, Zieleń

Wiesz lub widziałeś coś ciekawego? Napisz do nas!
Zobacz również
Podsumowanie 2020: Dzielnica Wisła

Podsumowanie 2020: Dzielnica Wisła

piątek, 12.03.2021

Kilkadziesiąt wydarzeń ekologicznych, sportowych i kulturalnych, kilkaset bezpłatnych rejsów po Wiśle, 2228 kg odpadów zebranych przez mieszkańców w ramach projektu z Budżetu Obywatelskiego, ponad 60 tys. użytkowników przepraw promowych i rejsów – mimo trudności związanych z pandemią, sezon 2020 nad Wisłą był udany. [...]

Raj dla psów na Saskiej Kępie

Raj dla psów na Saskiej Kępie

wtorek, 5.01.2021

Pod koniec grudnia na działce przy pomniku Berlinga pod "ślimakami" Trasy Łazienkowskiej powstał Dog Park. To inwestycja w ramach programu budżetu obywatelskiego zaplanowanego na ubiegły rok. [...]

Rusza 8. edycja budżetu obywatelskiego

Rusza 8. edycja budżetu obywatelskiego

niedziela, 6.12.2020

Po raz kolejny warszawiacy zdecydują, na co przeznaczyć część środków z budżetu miasta i wybiorą projekty, które zrealizujemy w 2022 r. Przed nami pierwszy etap, w którym już od jutra, czyli od 1 grudnia, do 25 stycznia 2021 r. mieszkańcy mogą zgłaszać swoje pomysły. [...]

Identyfikatory SK z automatycznie wydłużonym terminem ważności

Identyfikatory SK z automatycznie wydłużonym terminem ważności

poniedziałek, 9.11.2020 3

Urząd Dzielnicy Praga Południe zwrócił się do Prezydenta Warszawy o automatyczne przedłużenie ważności identyfikatorów SK o kolejny rok. Zamiast do 31 grudnia 2020 roku, posłużyłyby one właścicielom do końca 2021. Wszystko to związane jest z pandemią koronawirusa. [...]

Zobacz też