11 aktualna temperatura 7 °C
ciśnienie 1018 hPa pm2.5 7 μg/m3
Wspaniałe powietrze! wilgotność 45% pm10 8 μg/m3
czwartek, 27 czerwca 2019 r. Małgorzata

O rzeźbie Bąkowskiego w bloku Mirona Białoszewskiego i tablicy upamiętniającej Białoszewskiego

Niedawno z dumą i radością informowaliśmy o specjalnej instalacji artystycznej, która powstała w bloku przy ulicy Lizbońskiej 2 – miejscu, gdzie w ostatnich latach swojego życia mieszkał i tworzył Miron Białoszewski. Niestety niedługo przyszło nam się cieszyć z upamiętnienia słynnego korytarza. Ktoś zniszczył rzeźbę autorstwa Wojciecha Bąkowskiego.

Lizbońska w utworach Białoszewskiego

Adres przy ulicy Lizbońskiej był dla Mirona Białoszewskiego szczególny. Pisarz szczególnie upodobał sobie korytarz łączący ze sobą klatki schodowe. To właśnie to miejsce zostało niejednokrotnie opisane w jego twórczości, m.in. w „Chamowie”.

Od ubiegłego czwartku do niedzieli korytarz był udostępniony dla publiczności. Można tam było nie tylko podziwiać zapierające cech w piersiach widoki, ale też zobaczyć instalacje artystyczną poznańskiego artysty Wojciecha Bąkowskiego. „Patyk, na który nawija się niebo” było twórczym opracowaniem tego szczególnego dla Białoszewskiego miejsca. Rzeźba nawiązywała do zawartych w dzienniku i poezji refleksjach na temat elementarnych kwestii.

Zniszczona instalacja

Instalacja artystyczna nie doczekała jednak końca wystawy. W nocy z soboty na niedzielę została bowiem zniszczona. Sprawcy musieli zadać sobie jednak nieco trudu. Abstrakcyjna rzeźba znajdowała się w specjalnej gablocie, do której zaglądało się przez okno. Maciej Byliniak z Fundacji im. Mirona Białoszewskiego w wypowiedzi dla „Gazety Wyborczej” zaznacza, że ktoś musiał wyjąć klamkę z innego okna, otworzyć to prowadzące do rzeźby, następnie zniszczył ją i na końcu ponownie zamknął okno. Drewniane elementy instalacji zostały połamane. Sprawa została zgłoszona na policję. Zaskoczenia zaistniałą sytuacją nie krył sam twórca – Wojciech Bąkowski. „Wyborczej” opowiedział o dużym zainteresowaniu policji rzeźbą. „Funkcjonariusze pytali o przekaz rzeźby i zastawiali się, czy mogła kogoś obrazić” – powiedział artysta. Bąkowski nie wyklucza rekonstrukcji rzeźby.

Miron Białoszewski upamiętniony na Saskiej Kępie

W najbliższy piątek, 28 czerwca o godzinie 13:00 właśnie przy ulicy Lizbońskiej 2 odbędzie się uroczyste odsłonięcie tablicy pamiątkowej poświęconej Mironowi Białoszewskiemu. Adres przy ulicy Lizbońskiej był ważnym okresem w życiu twórcy. To tutaj powstało „Chamowo” i część „Tajnego dziennika”. Co więcej, mieszkanie pisarza na Saskiej Kępie było centrum życia intelektualnego. Spotykali się tu wybitni twórcy, dyskutując m.in. o życiu stolicy.

Odsłonięcie tablicy w zacnym gronie

Uroczystość uświetni obecność wielu gości. Tablica pamiątkowa zostanie odsłonięta przez burmistrza dzielnicy Praga-Południe Tomasza Kucharskiego oraz przyjaciół Poety, członków tzw. „Rodziny Mirona”, znawców twórczości poety, autorów publikacji i książek o życiu i twórczości Mirona Białoszewskiego: prof. Annę Sobolewską – prezeskę Zarządu Fundacji im. Mirona Białoszewskiego i Tadeusza Sobolewskiego – wiceprzewodniczącego Rady Fundacji im. Mirona Białoszewskiego.

Przyjaciele pisarza obecni na uroczystości będą czytać utwory Mirona Białoszewskiego. „Czytanie Mirona” poprowadzi Helena Gąsiorowska.

Tablica została ufundowana i wykonana przez Urząd Dzielnicy Praga-Południe m.st. Warszawy, za zgodą i przy współpracy z Zarządem Spółdzielni Budowlano-Mieszkaniowej „Ateńska”.

Tagi: Miron Białoszewski, Chamowo, Tablice

Wiesz lub widziałeś coś ciekawego? Napisz do nas!
Zobacz również
Patyk, na który nawija się niebo.

Patyk, na który nawija się niebo.

piątek, 21.06.2019 60

Ulica Lizbońska 2, blok i jedenaste, najwyższe piętro, To właśnie tam Miron Białoszewski mieszkał w ostatnich latach swojego życia (1975-1983). [...]

O Mironie słów kilka

O Mironie słów kilka

piątek, 24.05.2019

Polski poeta, prozaik, dramatopisarz i aktor teatralny. Urodził się i dorastał w Warszawie, jego życiorys jest ściśle związany z kilkoma lokalizacjami stolicy. Saska Kępa wyróżnia się na ich tle – w historii Mirona Białoszewskiego zajmuje miejsce ambiwalentne. [...]

Odsłonięcie tablicy Zygmunta Hübnera

Odsłonięcie tablicy Zygmunta Hübnera

poniedziałek, 2.04.2018 5

23 marca na budynku przy ulicy Radziłowskiej 3 miało miejsce uroczyste odsłonięcie tablicy poświęconej [...]

Zobacz też