11 aktualna temperatura 7 °C
ciśnienie 1018 hPa pm2.5 7 μg/m3
Wspaniałe powietrze! wilgotność 45% pm10 8 μg/m3
poniedziałek, 3 czerwca 2019 r. Małgorzata

Fala kulminacyjna przeszła przez Wisłę. Niebawem zacznie się liczenie strat

Po niezwykle obfitych i długich opadach deszcze fala kulminacyjna na Wiśle dotarła do Warszawy we wtorek rano. Widok był wstrząsający – pod wodą znalazły się bulwary i nadwiślańskie plaże. Wały przeciwpowodziowe na szczęście wytrzymały napór wody. Niebawem rozpocznie się liczenie strat.

Hydrolodzy przewidywali, że we wtorek rano poziom Wisły osiągnie 585 cm. To tylko 15 cm mniej niż stan ostrzegawczy. Fala kulminacyjna miała jednak przejść dopiero wieczorem, w okolicach godziny 18-19. Rzeka już dawno nie była tak potężna. Wzburzone wody zalały plaże i bulwary wiślane. Przyniosły też bardzo dużo zanieczyszczeń.

Od poniedziałkowego wieczora bulwary zostały zamknięte dla mieszkańców. Dostęp do nich odgradzały barierki, pojawiały się też patrole policji i straży miejskiej. Bulwary odcięto także od części zasilania elektrycznego, wyłączono fontanny i usunięto stacje rowerów miejskich Veturilo. Na nadejście wielkiej fali przygotowali się także właściciele okolicznych lokali gastronomicznych. Przy moście Poniatowskiego zdemontowano pomost. Bulwary zostały ponownie otwarte dla spacerowiczów w środę około godziny 18.

Fala porwała część elektrycznych hulajnóg, które nie zostały na czas usunięte z bulwarów. Z powodu wysokiego poziomu Wisły przerwano także budowę południowej obwodnicy Warszawy. To pierwszy raz od rozpoczęcia budowy w 2017 roku, kiedy całkowicie ewakuowano sprzęt i przerwano budowę.

Poziom Wisły zaczął opadać, mieszkańcom nie grozi żadne niebezpieczeństwo. Oszacowanie całkowitych strat zacznie się jednak dopiero, gdy woda opadnie całkowicie. Wtedy zacznie się także sprzątanie po wielkiej fali, która przyniosła ze sobą niestety też wiele śmieci.

Więcej zdjęć na naszym facebooku.

Tagi: Wisła, Opady, Fala, Powódź

Wiesz lub widziałeś coś ciekawego? Napisz do nas!
Zobacz również
Podsumowanie 2020: Dzielnica Wisła

Podsumowanie 2020: Dzielnica Wisła

piątek, 12.03.2021

Kilkadziesiąt wydarzeń ekologicznych, sportowych i kulturalnych, kilkaset bezpłatnych rejsów po Wiśle, 2228 kg odpadów zebranych przez mieszkańców w ramach projektu z Budżetu Obywatelskiego, ponad 60 tys. użytkowników przepraw promowych i rejsów – mimo trudności związanych z pandemią, sezon 2020 nad Wisłą był udany. [...]

Światowy Dzień Sprzątania w Dzielnicy Wisła

Światowy Dzień Sprzątania w Dzielnicy Wisła

piątek, 18.09.2020 6

W sobotę, 19 września, miliony wolontariuszy w 180 krajach na całym świecie będą mieć ten sam cel: przeciwdziałać globalnej epidemii odpadów i mniej zanieczyszczać Ziemię. Dzielnica Wisła w ramach akcji World Cleanup Day zaprasza do wspólnego sprzątania nadwiślańskich plaż. [...]

Wraca życie nad Wisłą

Wraca życie nad Wisłą

piątek, 10.07.2020 11

Od 4 lipca ponownie możemy się cieszyć z uroków Wisły. Czekają na nas promy, a także animatorzy, którzy ciekawie zaplanują czas wolny wypoczywającym nad rzeką mieszkańcom Warszawy. Tradycyjnie będziemy także mogli wypożyczyć leżak, piłki czy rakietki. [...]

Wróciły rejsy po Wiśle

Wróciły rejsy po Wiśle

środa, 8.07.2020 9

Od 4 lipca ponownie możemy wypłynąć w rejs promami po Wiśle. Statki będą kursować do końca września. [...]

Zobacz też