11 aktualna temperatura 7 °C
ciśnienie 1018 hPa pm2.5 7 μg/m3
Wspaniałe powietrze! wilgotność 45% pm10 8 μg/m3
środa, 27 marca 2019 r. Informacja prasowa

[Aktualizacja] Orlen Warsaw Marathon. Trasa tegorocznego biegu

Na tę informację czekali nie tylko biegacze, którzy dołączyli do list startowych Narodowego Święta Biegania. Jak co roku, 14 kwietnia dzięki Orlen Warsaw Marathon stolica zamieni się w najbardziej rozbiegane miasto w Polsce! Organizatorzy przedstawili trasę.

- Na starcie spotkają się uczestnicy zarówno dystansu maratońskiego, jak i biegu Oshee 10 km - mówi Anna Ziobroń, dyrektor Biura Marketingu Sportowego, Sponsoringu i Eventów PKN Orlen. - Wsłuchaliśmy się w sugestie biegaczy i wprowadziliśmy zmiany w trasie. W niektórych miejscach wiatr utrudniał utrzymywanie prawidłowego tempa biegu - mamy nadzieję, że ten problem w 2019 roku nie będzie miał miejsca. Królewski dystans w ramach Orlen Warsaw Marathon, jest szybki i sprzyja biciu swoich rekordów. Mamy co prawda dwa podbiegi, ale również dwa zbiegi na 25. i 36. kilometrze - dodaje.

Trasa biegu 42,195 km obejmie następujące dzielnice: Praga Południe, Mokotów, Śródmieście i Żoliborz. To duża część miasta. Jak wyglądają szczegóły, istotne zarówno dla uczestników, jak i mieszkańców?

Zmagania, jak co roku, rozpoczną się na błoniach stadionu PGE Narodowego, skąd biegacze wystartują o godzinie 9:00. Limit czasu w maratonie to 5 godzin i 30 minut od strzału startera, a zawodnicy rozpoczną bieg w wybranej przez siebie podczas rejestracji strefie czasowej. Tegoroczną edycję można śmiało nazwać biegiem "dwóch brzegów Wisły", bo spora część dystansu jest umiejscowiona w jej bezpośrednim sąsiedztwie. Pierwsze kilometry maratonu są zlokalizowane wzdłuż parku Skaryszewskiego im. Ignacego Jana Paderewskiego i alei Waszyngtona. Na wysokości szpitala Grochowskiego trasa zawraca z powrotem w stronę PGE Narodowego.

Orlen Warsaw Marathon pozostaje wierny idei Wisły jako rzeki ważnej dla wydarzenia. Wał Miedzeszyński, na którym na wysokości 5 km znajduje się również pierwszy punkt odżywczy, kieruje maratończyków ku ulicom Zwycięzców, Saskiej i Egipskiej. Wkraczamy tu w rejon malowniczej Saskiej Kępy, która z pewnością urzeknie uczestników kameralnymi ulicami i zabudową w historycznym stylu. Biegacze będą mieli okazję poznać również Gocław, gdyż dalsza część prawobrzeżnej trasy prowadzi właśnie tam - wzdłuż Bora-Komorowskiego, skręcając w dół przez gen. Augusta Emila Fieldorfa "Nila" - wracając w kierunku Wału Miedzeszyńskiego, który poprowadzi ich prosto, aż do mostu Świętokrzyskiego.

W tym momencie uczestnicy będą mogli zobaczyć lewobrzeżną Warszawę. Zbiegając z mostu na trasie pojawia się kolejna część miasta - Powiśle. Miłośnicy przyrody docenią bieg w dół Myśliwiecką, aż do parku Agrykola - przez zieloną część stolicy, w połowie dystansu. To nie ostatni zielony moment na trasie, bo Mokotów pożegna Orlen Warsaw Marathon nawrotem przy Królikarni. Późniejsze kilometry to powrót Sobieskiego w górę miasta, do obowiązkowego elementu każdej edycji Narodowego Święta Biegania - Starego Miasta i okolic. Tutaj również znajduje się najbardziej wymagający podbieg na dość płaskiej trasie - żeby dotrzeć do zabytkowej części stolicy, maratończycy zmierzą się z ulicą Tamka, która doprowadzi ich do najbardziej turystycznej części trasy. Następnie ulicami: Miodową, Bonifraterską i Konwiktorską trasa skręca na wysokości mostu Gdańskiego i Wisłostrady i kończy królewski dystans - na drugim brzegu, na błoniach stadionu PGE Narodowego.

- Trasa tegorocznego Orlen Warsaw Marathon na pewno zaskoczy uczestników - komentuje Jarosław Żórawski, twórca tegorocznych tras Narodowego Święta Biegania - Zmieniliśmy ją o 70 procent w stosunku do poprzednich lat. Maratończycy pobiegną klimatycznymi ulicami Saskiej Kępy, będą mogli również podziwiać zabytkowe Krakowskie Przedmieście. Trasa przebiega przez wiele głównych ulic stolicy, dlatego liczymy na mnóstwo kibiców, którzy jak co roku będą gorąco dopingować uczestników - dodaje.

Kilkanaście punktów nawodnienia oraz odżywiania zostało zaznaczonych na mapie. Organizatorzy zaznaczają także, że trasa dla biegu Oshee 10 km jest gotowa. Jej ogłoszenie nastąpi w przeciągu najbliższego tygodnia.

AKTUALIZACJA (12.04.2019)

Maratończycy i rolkarze na ulicach Warszawy

W niedzielę, 14 kwietnia, w godz. 9.00-14.30 ulicami stolicy przebiegną uczestnicy Orlen Warsaw Marathon. W czasie imprezy pojawią się ograniczenia w ruchu na ulicach Pragi-Południe, Mokotowa i Śródmieścia. Dzień wcześniej odbędzie się wieczorny przejazd rolkarzy w ramach NightSkating Warszawa.

Przed maratonem

Maratończycy wyruszą na warszawskie ulice w niedzielę, 14 kwietnia, ale już wcześniej wprowadzane będą zmiany w ruchu. Na potrzeby organizacji miasteczka biegowego zamknięty został już parking na błoniach PGE Narodowego. W sobotę, 13 kwietnia, odbędzie się zaś Charytatywny Marszobieg. Jego uczestnicy wystartują z błoni PGE Narodowego o godz. 16.00, a trasa ich zmagań będzie prowadziła wokół stadionu oraz ulicami Wybrzeże Szczecińskie i Sokolą. Ulica Wybrzeże Szczecińskie od mostu J. Poniatowskiego do mostu Świętokrzyskiego będzie całkowicie wyłączona z ruchu w godz. 15.30-17.00. Jezdnia, którą można zjechać z al. J. Poniatowskiego (jadąc od strony ronda J. Waszyngtona) na Wybrzeże Szczecińskie będzie zamknięta już od godz. 15.00.

W niedzielę, 14 kwietnia, w godz. 6.30-16.00 zamknięte będą obie jezdnie ul. Wybrzeże Szczecińskie od mostu Świętokrzyskiego do mostu Poniatowskiego. Na tej ulicy, na wysokości PGE Narodowego, zlokalizowany będzie start biegu. Tradycyjnie sportowcy wyruszą na trasę o godz. 9.00.

Tagi: Orlen Warsaw Maraton, Trasa, Sport

Wiesz lub widziałeś coś ciekawego? Napisz do nas!
Zobacz również
Lech Poznań przed trudnym zadaniem w Pucharze Polski!

Lech Poznań przed trudnym zadaniem w Pucharze Polski!

czwartek, 22.02.2024

Na początku lutego została wznowiona rywalizacja na boiskach Ekstraklasy. W najbliższym czasie kluczowym starciem dla kibiców Lecha Poznań będzie jednak potyczka z Pogonią Szczecin w ramach Pucharu Polski. Kto zdaniem zakładów bukmacherskich ma większe szanse na awans? [...]

Legia Warszawa po przerwie na kadrę zagra z Lechią Gdańsk!

Legia Warszawa po przerwie na kadrę zagra z Lechią Gdańsk!

wtorek, 29.03.2022

Legia Warszawa przystępowała do rundy wiosennej z nadzieją na wywalczenie utrzymania. Plan ten jest skrzętnie realizowany przez ekipę Wojskowych, która ma przed sobą starcie z Lechią Gdańsk w pierwszym meczu po przerwie na kadrę. [...]

Studio Pilates na Saskiej Kępie

Studio Pilates na Saskiej Kępie

poniedziałek, 11.10.2021

Boomerang Pilates Studio to nowe miejsce na Saskiej Kępie, gdzie w przyjaznej atmosferze zadbasz o to, co najważniejszej – o swoje zdrowie i dobre samopoczucie. Znajdziesz nas na ul. Nobla... [...]

Boks w plenerze - zajęcia ogólnorozwojowe

Boks w plenerze - zajęcia ogólnorozwojowe

środa, 17.03.2021

Jeżeli masz już dość siedzenia w domu i chciałbyś aktywnie spędzić czas, to zapraszam na zajęcia w plenerze w naszej okolicy. Celem inicjatywy jest zebranie grupy ludzi, którzy chcą zadbać o swoje samopoczucie i spędzić trochę czasu na powietrzu. [...]

Zobacz też