11 aktualna temperatura 7 °C
ciśnienie 1018 hPa pm2.5 7 μg/m3
Wspaniałe powietrze! wilgotność 45% pm10 8 μg/m3
poniedziałek, 10 grudnia 2018 r. Małgorzata

Problemy z oświetleniem na ul. Walecznych i Zwycięzców wciąż nierozwiązane. Miasto chwali się sukcesami w inwestycjach

Sezon robót drogowych dobiega końca, ale – jak przekonuje Zarząd Dróg Miejskich – prace przy remontach i przebudowach oświetlenia nie zwalniają tempa. Według zapewnień jeszcze tej jesieni w kilkunastu miejscach stolicy mają pojawić się kolejne doświetlenia przejść dla pieszych. Czy zakończą się także problemy na ulicach Walecznych i Zwycięzców?

Rekordowy rok

Jesień w pełni, za oknami coraz wcześniej robi się zupełnie ciemno. Zwłaszcza o takiej porze roku zwracamy szczególną uwagę na odpowiednie oświetlenie ulic i przejść dla pieszych. – Głównym priorytetem Zarządu Dróg Miejskich jest bezpieczeństwo wszystkich uczestników ruchu drogowego. Dlatego od lat intensywnie modernizujemy oświetlenie ulic. Mijający rok był dla nas pod tym względem rekordowy – mówi Łukasz Puchalski, dyrektor Zarządu Dróg Miejskich.

Na ulicach Warszawy jest ponad 110 tys. słupów oświetleniowych. W tym roku wymieniono niemal 1,3 tys. latarni – dla porównania w roku 2015 było ich prawie o tysiąc mniej. Co więcej, Zarząd Dróg Miejskich stawia na większą wydajność oraz mniejsze zużycie energii. W tym celu stosowane są oprawy w technologii LED. Tylko w tym roku takich rozwiązań jest o 1,7 tys. więcej. Władze podkreślają, że remonty i przebudowy oświetlenia dokonywane są w sposób kompleksowy, co w praktyce oznacza nie tylko wymianę urządzeń sterujących i okablowania, ale też montaż nowych słupów i opraw.

Bezpieczniej na przejściach dla pieszych

Na których przejściach dla pieszych doświetlenia są szczególnie potrzebne? Na to pytanie ma pomóc odpowiedzieć specjalny audyt, który jest prowadzony od 2015 roku na wszystkich nieosygnalizowanych przejściach. Docelowo taka kontrola ma objąć całe miasto. Według szacunków władz do końca roku doświetlone mają zostać 362 przejścia. Dla porównania – w ubiegłym roku, mimo rekordowego tempa prac, liczba doświetlonych „zebr” wyniosła 337. – W tej chwili na terenie Warszawy mamy już 800 przejść posiadających różnego rodzaju doświetlenie. Dzięki temu po zmroku piesi są bardziej widoczni dla kierowców. Przekłada się to wprost na zwiększenie ich bezpieczeństwa. Nasze działania w tym zakresie będą nie tylko kontynuowane, ale też nie stracą na intensywności w kolejnych latach – zapowiada Michał Domaradzki, p.o. dyrektora Biura Polityki Mobilności i Transportu Urzędu m.st. Warszawy. Przejścia dla pieszych mają zostać doświetlone specjalnymi, niższymi słupami usytuowanymi bezpośrednio przy przejściu. Asymetryczne soczewki, skierowane pod odpowiednim kątem na zebrę oświetlają przechodnia z boku, dzięki czemu jest bardziej widoczny na drodze.

Duże plany na przyszłość

Zarząd Dróg Miejskich wylicza swoje zrealizowane inwestycje, ale zapowiada, że nie spocznie na laurach. Prace doświetleniowe zaplanowano już m.in. na ulicach: Ratuszowej, Przyczółkowej, Herberta, Podczaszyńskiego, Stawki (odcinek śródmiejski) oraz Senatorskiej. Oprócz już wykonanych doświetleń, na etapie prac projektowych jest kolejne 207 lokalizacji, w których mają powstać przejścia dedykowane. Do końca roku prace będą się odbywać na ulicach: Cyrulików, Krasińskiego (odcinek Broniewskiego-Powązkowska), Bonifraterskiej i Międzyparkowej. Wymienione zostaną także oprawy na masztach oświetleniowych na pl. Bankowym i na węźle Wyścigi.Trwają też negocjacje z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej nt. warunków przyznania pożyczki w ramach programu „SOWA – oświetlenie zewnętrzne”. Jeśli realizacja projektu dojdzie do skutku, w ciągu kolejnych dwóch lat możemy spodziewać się modernizacji oświetlenia na 13 ulicach.

Niewidoczne ulice Saskiej Kępy

O problemach z oświetleniem na ulicy Walecznych i Zwycięzców mieszkańcy alarmują od czterech lat. Rada Mieszkańców Saskiej Kępy kieruje w tej sprawie interpelacje od 2014 roku. Niestety do tej pory żaden z wniosków nie został pozytywnie rozpatrzony przez burmistrza dzielnicy Praga-Południe. W odpowiedziach (zarówno tej z roku 2014, jak i 2018) można przeczytać, że środki finansowe zostały przeznaczone na inne cele. Sprawa bulwersuje mieszkańców Saskiej Kępy, którzy dają wyraz swojemu zaniepokojeniu w internecie podkreślając, że oświetlenie w tym rejonie Warszawy to szerszy problem. „Ta ulica musi być prawidłowo oświetlona, bo dojdzie tam do jakiegoś nieszczęścia”, „A sprawa nie dotyczy tylko ulicy Walecznych - zapraszam np. na ulicę Meksykańską - ciemności egipskie!” – to tylko niektóre komentarze, na które można natknąć się w internecie. W swoich działaniach jak dotąd są jednak bezsilni. Kilka dni temu Tomasz Kucharski ponownie został burmistrzem dzielnicy Praga-Południe. Tym razem zapowiedział dokładne przyjrzenie się sprawie i interwencję. Oby doszła do skutku… Będziemy sprawdzać postępy prac w tym zakresie i informować Państwa na bieżąco.

Zapraszamy do działu "Interpelacje" gdzie na bieżąco publikujemy informacje o składanych przez nasz Samorząd oraz Radnych interpelacjach dotyczących naszej okolicy.

Chcesz być na bieżąco? !

Tagi: Ulice, Oświetlenie, Zarząd Dróg Miejskich

Wiesz lub widziałeś coś ciekawego? Napisz do nas!
Zobacz również
Mecz na PGE Narodowym - możliwe utrudnienia

Mecz na PGE Narodowym - możliwe utrudnienia

piątek, 8.10.2021

W sobotę, 9 października, na PGE Narodowym zmierzą się reprezentanci Polski i San Marino. Początek meczu w ramach eliminacji do piłkarskich mistrzostw świata o godz. 20.45. Już od godz. 18.30 ograniczony będzie wjazd na Saską Kępę. [...]

Francuska przeszła zmiany. Rewolucja czy tylko lifting?

Francuska przeszła zmiany. Rewolucja czy tylko lifting?

poniedziałek, 28.12.2020

Zakończyły się trwające od początku jesieni prace na ulicy Francuskiej. Teraz zapanował tu ład, jest więcej zieleni, pojawiły się m.in specjalne ogrody deszczowe, a także wprowadzono korekty w ruchu drogowym. Projekt zmian na ulicy Francuskiej zwyciężył w głosowaniu na realizację inwestycji w ramach budżetu partycypacyjnego 2020. [...]

Ozonowanie wkroczyło na Pragę Południe

Ozonowanie wkroczyło na Pragę Południe

niedziela, 12.04.2020

Walka z koronawirusem trwa. W Śródmieściu 2 kwietnia po raz pierwszy w Warszawie zdezynfekowano przestrzeń publiczną, a tydzień później do tych samych prac przystąpiono na Pradze Południe. [...]

Mecz Polska-Macedonia na PGE Narodowym

Mecz Polska-Macedonia na PGE Narodowym

piątek, 11.10.2019 8

W niedzielę, 13 października o godz. 20.45 na PGE Narodowym odbędzie się mecz piłkarski pomiędzy reprezentacjami Polski i Macedonii. Ograniczony będzie wjazd na Saską Kępę. [...]

Zobacz też