11 aktualna temperatura 7 °C
ciśnienie 1018 hPa pm2.5 7 μg/m3
Wspaniałe powietrze! wilgotność 45% pm10 8 μg/m3
poniedziałek, 15 października 2018 r. Dorota

Ogródki działkowe przy Waszyngtona bezpieczne, a działkowcy zadowoleni: będzie miejsce dla tramwaju!

Działkowcy od lat walczyli o plan zagospodarowania ogrodów działkowych w rejonie Waszyngtona i Kinowej. O losach tych terenów zadecydowała 27.09.2018 roku Rada m.st. Warszawy głosami: 57 „za” i zero „przeciw”, przyjmując tym samym projekt jednogłośnie.

Działkowcy cieszą się z objęcia ich ogrodów planem zagospodarowania, ale pojawiła się jednak pewna wątpliwość co do jego zapisów. Dotyczy ona zawarcia w planie „eksterytorialnego” statusu alei na osi Walecznych-Walewska. W uwagach do planu wyrazili swoją obiekcje, podkreślając, że ta droga nigdzie nie prowadzi. Alejka będzie rozciągać się w pobliże Kanału Wystawowego, wzdłuż którego dziś przebiega nieutwardzona ani niedostosowana do potrzeb osób z niepełnosprawnościami ścieżka. Przedostanie się na drugą stronę jest utrudnione, ponieważ należy przejść 460 m do al. Waszyngtona lub 230 m do najbliższej i jedynej w tej okolicy kładki, która ulokowana jest w okolicy skrzyżowania Zwycięzców i Międzynarodowej. „A w przyszłości będzie wpadać wprost na tory tramwajowe” – wytykali działkowcy.

Obawa miała słuszne podstawy, ponieważ między ogrodami a kanałem w przyszłości będzie przebiegać torowisko linii tramwajowej na Gocław.

Dokument dotyczący działek podzielono na dwie części: w pierwszej uchwalono część dotyczącą działek, a w drugiej szczegóły zagospodarowania terenu, co do którego odwoływali się działkowcy.

Okazuje się, że miejsca na tramwaj będzie wystarczająco. Na ten cel przeznaczono dwa rzędy działek, czyli pas o szerokości 45 m kw., ze względu na torowisko, które ma z dwóch stron zostać osłonięte alejami drzew. Dodatkowo zaplanowano też ścieżkę rowerową. Jeden z wariantów uchwalanego obecnie planu zakłada również rodzaj małego rynku przy ogrodach działkowych, który mógłby służyć jako bazarek lub targowisko dla działkowców.

Takie rozwiązanie sytuacji pozwoli włączyć ogródki działkowe w tkankę miejską, a przy tym usatysfakcjonuje działkowców, ponieważ nie wciela radykalnych zmian, których chcieli uniknąć.

Chcesz być na bieżąco? !

Tagi: Tramwaj Na Gocław, Ogródki Działkowe, Protest

Wiesz lub widziałeś coś ciekawego? Napisz do nas!
Zobacz również
Trzecia linia metra w drodze!

Trzecia linia metra w drodze!

piątek, 19.03.2021

15 marca Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski poinformował, że Ratusz rozpoczyna już prace nad budową trzeciej linii metra. Kolejna nitka podziemnej kolejki połączy Pragę Południe ze Śródmieściem. Urząd Miasta ma zamrozić środki na tą inwestycję. [...]

Czy Warszawski Transport Publiczny przejmie działki na Kinowej? Mieszkańcy protestują

Czy Warszawski Transport Publiczny przejmie działki na Kinowej? Mieszkańcy protestują

środa, 10.02.2021

W listopadzie 2020 roku Komisja Ochrony Środowiska miała rozważyć kwestię zmiany w Wieloletniej Prognozie Finansowej. Jak się okazuje miałby na tym skorzystać stołeczny operator komunikacji miejskiej - Warszawski Transport Publiczny, który przejąłby i docelowo zlikwidował tereny ogrodów działkowych przy ulicy Kinowej. [...]

Tramwaj na Gocław na torze przeszkód

Tramwaj na Gocław na torze przeszkód

poniedziałek, 7.12.2020

Projekt nowej linii tramwajowej miał zostać wykonany do końca października, ale tak się jednak nie stało. Wszystkiemu winna jest pandemia. Tramwaje Warszawskie deklarują, że złożą wniosek o pozwolenie na budowę najwcześniej w lutym 2021 roku. [...]

Dom Białoruski na Saskiej Kępie

Dom Białoruski na Saskiej Kępie

poniedziałek, 14.09.2020 27

9 września do Warszawy przyjechała Swiatłana Cichanouska - kontrkandydatka Aleksandra Łukaszenki w walce o urząd Prezydenta Białorusi. Po wygłoszonym wykładzie na Uniwersytecie Warszawskim premier Mateusz Morawiecki wręczył jej klucze od willi przy ulicy Krynicznej 6, która stała się nową siedzibą Domu Białoruskiego. [...]

Zobacz też