11 aktualna temperatura 7 °C
ciśnienie 1018 hPa pm2.5 7 μg/m3
Wspaniałe powietrze! wilgotność 45% pm10 8 μg/m3
poniedziałek, 1 października 2018 r. Małgorzata

Mieszkańcy walczą z deweloperem

Mieszkańcy osiedla protestują przeciwko budowie nowego bloku przy ulicy Argentyńskiej. To „Karygodna budowa na Saskiej Kępie!” mówią zgodnie. Sprawa nabiera rozgłosu.

Mieszkańcy mówią „stop”

„Tam jeszcze chcą wcisnąć jakiś blok? Paranoja!”, „Ostatni kawałek zieleni zniknie jak źle pójdzie”, „Od lat trwa zabudowa każdego trawnika na SK. Kto zatwierdza te zgody?”, „Dodatkowe samochody na zakorkowanych uliczkach”, „Władzami dalej rządzi pieniądz” – to tylko niektóre komentarze, które można przeczytać pod krążącymi w mediach społecznościowych postach na temat nowej inwestycji na Saskiej Kępie. 26 września mieszkańcy zorganizowali protest, na który przynieśli ze sobą transparenty z napisami "Zielona Saska Kępa", "Nie dla celi bez okien", "Precz z budową". Podobne zawisły na fasadzie bloków. O co chodzi?

Sąsiedzi na wyciągnięcie ręki

Spór pomiędzy mieszkańcami a deweloperem dotyczy inwestycji mającej powstać na Saskiej Kępie, u zbiegu ulic Argentyńskiej i Kanadyjskiej. To właśnie tam ma powstać kilkukondygnacyjny blok mieszkalny, którego inwestorem jest firma Sapir Sp. z o.o. Niedawno teren został ogrodzony płotem, co może wskazywać na rychłe rozpoczęcie prac budowlanych (według tablicy informacyjnej na placu budowy prace mają trwać do listopada 2019 roku). Przeciwni inwestycji są sąsiedzi, których od nowego bloku ma dzielić odległość tylko około 4 metrów. Początki protestu sięgają roku 2013, kiedy wydano pozwolenie na budowę nowego budynku. Mec. Krzysztof Kubiak, pełnomocnik wspólnot mieszkaniowych przy ul. Argentyńskiej informuje, że mieszkańcy od razu zaskarżyli decyzję o pozwoleniu na budowę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Po pierwszym niekorzystnym wyroku sprawa trafiła do Naczelnego Sądu Administracyjnego, gdzie wciąż trwa postępowanie. Nie wiadomo kiedy zostanie wydane ostateczne orzeczenie. Mieszkańcy obawiają się, że nie zdążą przed rozpoczęciem prac budowlanych, tym bardziej, że złożenie skargi do NSA nie spowoduje wstrzymania prac budowlanych. Innym problemem jest to, że urzędy nie chcą uznać wspólnot mieszkaniowych za stronę postępowania, przez co nie mają one wglądu do dokumentacji, nie otrzymują też informacji na temat postępów w procesie.

Protest z polityką w tle

W środę 26 września mieszkańcy zorganizowali manifestację, by głośno wyrazić swój sprzeciw. „Saska Kępa płucami Warszawy. Mówimy NIE betonowej dżungli” – czytamy w komunikacie na Facebooku. W walkę przeciwko bezprawnej budowie czynnie włączył się także poseł Kukiz'15 Marek Jakubiak, który w środę zjawił się na proteście mieszkańców. „Głównym problemem Warszawy jest to, że w ogóle nie widać w Warszawie warszawiaków, nie ma w ogóle problemu warszawiaków, są problemy deweloperów. Tutaj mamy jaskrawy przykład, kiedy deweloper występując przeciwko absolutnie wszystkiemu i wszystkim forsuje swoją własną teorię i wizję unowocześniania Warszawy na siłę” – mówił. Kandydat na prezydenta Warszawy zapowiedział jednocześnie, że będzie interweniował w sprawie inwestycji. „Zapytamy się miasta, czy przypadkiem nie jest łamane tutaj prawo” – powiedział poseł. Zdaniem Jakubiaka, wydanie zgody na budowę budynku przy ulicy Argentyńskiej to jaskrawe lekceważenie woli mieszkańców i kpienie z komfortu ich życia. Mieszkańcy ulic Argentyńskiej i Kanadyjskiej zapowiadają, że nie ustaną w walce o przestrzeń i zieleń na swoim osiedlu. Obecnie czekają na orzeczenie Naczelnego Sądu Administracyjnego oraz odpowiedź od burmistrza. Nikt ze strony inwestora, czyli spółki Sapir nie komentuje zaistniałej sytuacji, a strona internetowa firmy nie funkcjonuje.

Fragment video ze spotkania mieszkańców

Uzupełnienie

Kilka dni temu otrzymaliśmy dodatkowe informacje i materiały od jednego z mieszkańców - Łukasza:

21 września o godzinie 17:00 przy skrzyżowaniu ulic Argentyńska i Kanadyjska odbyło się spotkanie mieszkańców okolicznych wspólnot mieszkaniowych z lokalnymi działaczami w sprawie karygodnej budowy bloku przy wspomnianych ulicach. Sprawa jest bardzo poważna i pilna. Budzi wiele kontrowersji począwszy od dokumentacji i decyzji Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, a skończywszy na Prezydent Warszawy.

Blok powstaje w sąsiedztwie innych bloków, okien, balkonów w odległości 4m od budynków na ostatnim skrawku zieleni, a my jako mieszkańcy zostaliśmy kompletnie pominięci w tej sprawie. Czekamy na wyrok sądu który ma być wygłoszony 10.10.2018r. Budowa jednak rusza lada dzień (prace na placu już trwają).

Ważne dokumenty

Aby otrzymać więcej informacji !

Tagi: Budowa, Protest, Spotkanie, Mieszkańcy, Zieleń

Wiesz lub widziałeś coś ciekawego? Napisz do nas!
Zobacz również
Mieszkaniowa przyszłość ulicy Lizbońskiej

Mieszkaniowa przyszłość ulicy Lizbońskiej

niedziela, 25.04.2021

Na działce przy ulicy Lizbońskiej 1 ma powstać nowa inwestycja. Te plany budzą jednak kontrowersje, ponieważ zgodnie z planem zagospodarowania przestrzennego nie mogą tu powstać bloki mieszkalne. Deweloper Grupo Lar chce jednak zrealizować inwestycję na mocy ustawy "Lex Deweloper". [...]

Czy Warszawski Transport Publiczny przejmie działki na Kinowej? Mieszkańcy protestują

Czy Warszawski Transport Publiczny przejmie działki na Kinowej? Mieszkańcy protestują

środa, 10.02.2021

W listopadzie 2020 roku Komisja Ochrony Środowiska miała rozważyć kwestię zmiany w Wieloletniej Prognozie Finansowej. Jak się okazuje miałby na tym skorzystać stołeczny operator komunikacji miejskiej - Warszawski Transport Publiczny, który przejąłby i docelowo zlikwidował tereny ogrodów działkowych przy ulicy Kinowej. [...]

Raj dla psów na Saskiej Kępie

Raj dla psów na Saskiej Kępie

wtorek, 5.01.2021

Pod koniec grudnia na działce przy pomniku Berlinga pod "ślimakami" Trasy Łazienkowskiej powstał Dog Park. To inwestycja w ramach programu budżetu obywatelskiego zaplanowanego na ubiegły rok. [...]

Dom Białoruski na Saskiej Kępie

Dom Białoruski na Saskiej Kępie

poniedziałek, 14.09.2020 27

9 września do Warszawy przyjechała Swiatłana Cichanouska - kontrkandydatka Aleksandra Łukaszenki w walce o urząd Prezydenta Białorusi. Po wygłoszonym wykładzie na Uniwersytecie Warszawskim premier Mateusz Morawiecki wręczył jej klucze od willi przy ulicy Krynicznej 6, która stała się nową siedzibą Domu Białoruskiego. [...]

Zobacz też