„Władzo Warszawy, dziękuję za ten symbol odwzajemnienia” – powiedział pan Jan Kossakowski, wskazując na otrzymaną nagrodę podczas uroczystej sesji Rady m.st. Warszawy z okazji Dnia Pamięci Warszawy.
Podczas sesji przewodnicząca Ewa Malinowska-Grupińska oraz wiceprzewodniczący Rady m.st. Warszawy Ewa Masny-Askanas i Dariusz Figura nagrodzili laureatów Nagrody Miasta Stołecznego Warszawy. Wyróżnienia zostały przyznane wybitnym warszawiakom, którzy aktywnie wspierają rozwój stolicy. Jedną z tych osób był pan Jan, zasłużony społecznik, żołnierz Armii Krajowej oraz założyciel dwóch fundacji: Więcej Światła i KOS - Korpus Ochotników Specjalistów.
Urodzony w 27 kwietnia 1928 roku w Pruszkowie, Jan Kazimierz Kossakowski przeprowadził się na Saską Kępę w 1931 roku. Absolwent Wydziału Elektrycznego Politechniki Warszawskiej. Zawodowo związany był z Biurem Badawczym ds. Jakości (Stowarzyszenia Elektryków Polskich). Ostatnie 20 lat pracy odbył na stanowisku dyrektora. Pan Jan na swoim koncie ma również działanie jako ekspert podczas misji do Jugosławii i Chin (UNIDO i UNDP), których podjął się po ukończeniu studiów w Wielkiej Brytanii w latach 1971-73. Warto również podkreślić działanie Laureata Warszawy w Prymasowskim Komitecie Pomocy Osobom Pozbawionym Wolności i Ich Rodzinom, w okresie stanu wojennego. Obecnie jest jednym z trzech dysponentów zespołu archiwalnego tego Komitetu, zdeponowanych z jego inicjatywy w AAN.
„Nie będąc rodowitym Warszawiakiem z taką właśnie gorliwością, starałem się przez 80 lat służyć temu miastu” – powiedział pan Jan Kossakowski w swoim krótkim przemówieniu po odebraniu nagrody.
Nic dodać, nic ująć, zasługi pana Jana są znane i bardzo doceniane, również na terenie Saskiej Kępy. W 2011 roku jego fundacja KOS była organizatorem uroczystości odsłonięcia tablicy upamiętniającej wrześniową barykadę 1939 roku. W 2012 roku Jan Kossakowski zainicjował posadzenie dębu saskiego - symbolu Saskiej Kępy, najstarszego i utrwalonego na wielu grafikach.
Panie Janie, dziękujemy za Pana zaangażowanie w propagowanie i kultywowanie historii Saskiej Kępy!
Moment wręczenia nagrody i przemówienia pana Jana podczas uroczystej sesji Rady m.st. Warszawy z okazji Dnia Pamięci Warszawy można obejrzeć poniżej: