11 aktualna temperatura 7 °C
ciśnienie 1018 hPa pm2.5 7 μg/m3
Wspaniałe powietrze! wilgotność 45% pm10 8 μg/m3
niedziela, 30 września 2018 r. Dorota

Jan Kazimierz Kossakowski laureatem Nagrody Miasta Stołecznego Warszawy

„Władzo Warszawy, dziękuję za ten symbol odwzajemnienia” – powiedział pan Jan Kossakowski, wskazując na otrzymaną nagrodę podczas uroczystej sesji Rady m.st. Warszawy z okazji Dnia Pamięci Warszawy.

Podczas sesji przewodnicząca Ewa Malinowska-Grupińska oraz wiceprzewodniczący Rady m.st. Warszawy Ewa Masny-Askanas i Dariusz Figura nagrodzili laureatów Nagrody Miasta Stołecznego Warszawy. Wyróżnienia zostały przyznane wybitnym warszawiakom, którzy aktywnie wspierają rozwój stolicy. Jedną z tych osób był pan Jan, zasłużony społecznik, żołnierz Armii Krajowej oraz założyciel dwóch fundacji: Więcej Światła i KOS - Korpus Ochotników Specjalistów.

Urodzony w 27 kwietnia 1928 roku w Pruszkowie, Jan Kazimierz Kossakowski przeprowadził się na Saską Kępę w 1931 roku. Absolwent Wydziału Elektrycznego Politechniki Warszawskiej. Zawodowo związany był z Biurem Badawczym ds. Jakości (Stowarzyszenia Elektryków Polskich). Ostatnie 20 lat pracy odbył na stanowisku dyrektora. Pan Jan na swoim koncie ma również działanie jako ekspert podczas misji do Jugosławii i Chin (UNIDO i UNDP), których podjął się po ukończeniu studiów w Wielkiej Brytanii w latach 1971-73. Warto również podkreślić działanie Laureata Warszawy w Prymasowskim Komitecie Pomocy Osobom Pozbawionym Wolności i Ich Rodzinom, w okresie stanu wojennego. Obecnie jest jednym z trzech dysponentów zespołu archiwalnego tego Komitetu, zdeponowanych z jego inicjatywy w AAN.

„Nie będąc rodowitym Warszawiakiem z taką właśnie gorliwością, starałem się przez 80 lat służyć temu miastu” – powiedział pan Jan Kossakowski w swoim krótkim przemówieniu po odebraniu nagrody.

Nic dodać, nic ująć, zasługi pana Jana są znane i bardzo doceniane, również na terenie Saskiej Kępy. W 2011 roku jego fundacja KOS była organizatorem uroczystości odsłonięcia tablicy upamiętniającej wrześniową barykadę 1939 roku. W 2012 roku Jan Kossakowski zainicjował posadzenie dębu saskiego - symbolu Saskiej Kępy, najstarszego i utrwalonego na wielu grafikach.

Panie Janie, dziękujemy za Pana zaangażowanie w propagowanie i kultywowanie historii Saskiej Kępy!

Moment wręczenia nagrody i przemówienia pana Jana podczas uroczystej sesji Rady m.st. Warszawy z okazji Dnia Pamięci Warszawy można obejrzeć poniżej:

Tagi: Nagroda, Warszawa, Kossakowski, Dąb Saski

Wiesz lub widziałeś coś ciekawego? Napisz do nas!
Zobacz również
Nie żyje słynny varsavianista Jarosław Zieliński

Nie żyje słynny varsavianista Jarosław Zieliński

niedziela, 2.05.2021

Autor wielu publikacji o Warszawie Jarosław Zieliński zmarł 27 kwietnia w wieku 63 lat. 11 kwietnia varsavianista trafił do szpitala z podejrzeniem koronawirusa jednak lekarze wykryli o wiele poważniejszą chorobę. [...]

PROM Kultury nominowany do tytułu „Dom Kultury Roku 2017”!

PROM Kultury nominowany do tytułu „Dom Kultury Roku 2017”!

wtorek, 23.01.2018 96

Po raz kolejny nasz saskokępski PROM Kultury dostał nominację do tytułu „Dom Kultury Roku 2017”! Plebiscyt trwa do 7 lutego. Serdecznie zachęcamy do głosowania! [...]

Dwa nominowane obiekty z Saskiej Kępy do prestiżowej Nagrody Architektonicznej m.st. Warszawy

Dwa nominowane obiekty z Saskiej Kępy do prestiżowej Nagrody Architektonicznej m.st. Warszawy

środa, 14.12.2016 31

7 grudnia 2016 roku odbyła się uroczysta gala wręczenia Nagrody Architektonicznej miasta stołecznego Warszawy. Wśród nominowanych były dwa obiekty z naszej Saskiej Kępy: PROM Kultury Saska Kępa oraz Ognisko Pracy Pozaszkolnej nr. 2 „Jordanek”. [...]

Złodziej na Saskiej Kępie.

Złodziej na Saskiej Kępie.

czwartek, 17.11.2016

W środowe popołudnie przy ulicy Wersalskiej pojawił się nieproszony gość... [...]

Zobacz też