POMIAR NA ŻYWO dzisiaj, godz 16:00 (ulica Zwycięzców)
87 aktualna temperatura 1 °C
ciśnienie 1025 hPa pm2.5 80 μg/m3
Zła jakość powietrza! wilgotność 95% pm10 115 μg/m3
sobota, 15 września 2018 r. Dorota

Kolejna pula ekodotacji dla mieszkańców Warszawy!

Dobre wieści ze świata ekologicznej stolicy! Od września mieszkańcy Warszawy mogą ponownie składać wnioski o dofinansowanie likwidacji starego pieca bądź przyłączenia do miejskiej sieci ciepłowniczej.

Uzyskanie pełnego dofinansowania i wymiany starych pieców, zwanych potocznie „kopciuchami”, bez żadnego wkładu własnego, stało się możliwe dzięki wdrożeniu pilotażowego programu „Zielone wsparcie do 100%”. Jest ono przyznawane na podstawie kryteriów dochodowych. Szczegóły na temat warunków programu.

Co należy zrobić, aby uzyskać dodatkowe fundusze? Wystarczy, że mieszkańcy złożą wniosek w ośrodkach pomocy społecznej O pieniądze należy się ubiegać w Biurze Ochrony Środowiska w terminach od początku września 2018 r. do końca marca 2019 r. W razie problemu ze składaniem wniosku, na stronie Biura Ochrony Środowiska widnieje praktyczna instrukcja jak to zrobić.

Dlaczego wymiana starego pieca jest tak istotna? To, czym ogrzewamy domy, odgrywa ogromną rolę dla środowiska, a tym samym dla naszego zdrowia. Utrudniający codzienne funkcjonowanie w mieście smog spowodowany jest m.in. przez stare piece i kotły, jak również palone w nich niskiej jakości paliwa i śmieci.

Władze miasta, mając świadomość tak wysokiego zagrożenia dla zdrowia i środowiska, nie pozostawiają wiele czasu mieszkańcom na wymianę tzw. „kopciuchów”. Duże zmiany, które weszły wraz z uchwałą antysmogową, dały o sobie znać już w 2017 roku, bowiem od 11 listopada na Mazowszu panuje zasada montowania tylko takich kotłów, pieców i kominów, które spełniają przyjęte wymogi norm emisyjnych ekoprojektu.

Główny cel? Do końca 2022 r. z Warszawy mają zniknąć wszystkie stare piece na węgiel lub drewno niespełniające wymogów.

Tagi: Dofinansowanie, Ekologia, Piec, Ogrzewanie, Smog

Wiesz lub widziałeś coś ciekawego? Napisz do nas!
Zobacz również
Powstała mapa miejskich kopciuchów!

Powstała mapa miejskich kopciuchów!

poniedziałek, 19.02.2018 17

Problem smogu jest znany mieszkańcom nie od dziś, dlatego też stowarzyszenie „Miasto Jest Nasze” wraz z pozostałymi ruchami społecznymi przygotowało specjalną mapę tzw. ‘’miejskich kopciuchów’’. Prezentuje ona miejsca, w których używane są jeszcze piece najniższej klasy. [...]

Ośrodek dla Ofiar Przemocy w Rodzinie „DOM” na Saskiej Kępie jest zagrożony!

Ośrodek dla Ofiar Przemocy w Rodzinie „DOM” na Saskiej Kępie jest zagrożony!

środa, 24.01.2018 372

Od 1 stycznie 2018 roku ośrodek dla Ofiar Przemocy w Rodzinie „DOM” stracił dofinansowanie od urzędu miasta, przez co może zamknąć swoją działalność. Ucierpieć mogą na tym najbardziej osoby, które doświadczyły przemocy domowej oraz sami jego podopieczni. [...]

Jak polskie miasta walczą ze smogiem?

Jak polskie miasta walczą ze smogiem?

czwartek, 4.01.2018 20

Wraz z nadejściem okresu grzewczego powraca dyskusja nad tym, jak rozwiązać problem smogu w Polsce. Szacuje się, że tylko w polskich miastach i aglomeracjach powyżej 100 tys. mieszkańców w 2014 r. na skutek obecności w powietrzu pyłu PM2,5 przedwcześnie zmarło 18,6 tys. osób. [...]

Mierzymy jakość powietrza na Saskiej Kępie!

Mierzymy jakość powietrza na Saskiej Kępie!

środa, 6.12.2017 352

To mgła czy smog? Teraz już nie musisz się nad tym zastanawiać, możesz to po prostu sprawdzić na naszej stronie! [...]

Polecamy: koszulki na każdą okazję