POMIAR NA ŻYWO dzisiaj, godz 08:30 (ulica Zwycięzców)
67 aktualna temperatura 7 °C
ciśnienie 1025 hPa pm2.5 47 μg/m3
Bywało lepiej... wilgotność 93% pm10 64 μg/m3
piątek, 13 lipca 2018 r. Damian

Jaki Park Skaryszewski chcą mieszkańcy?

Park Skaryszewski jest najpiękniejszym obszarem zielonym w Warszawie. Niestety od dłuższego czasu na tym terenie panuje duży nieład. W kwietniu 2018 z inicjatywy mieszkańców oraz nowego gospodarza Parku Skaryszewskiego – Zarządu Zieleni m.st. Warszawy – odbyły się konsultacje społeczne dotyczące jednego z największych i najpiękniejszych terenów zieleni parkowej w stolicy. Kilka dni temu Urzad Miasta przedstawił ich wyniki.

Park Skaryszewski jest bardzo wyjątkowym terenem na mapie Warszawy. Występuje tu mnóstwo gatunków zwierząt i roślin. Co ciekawe, cztery lata temu przeprowadzono tu specjalne badania zoologiczne, które wykazały, że nasz ulubiony park jest zamieszkiwany przez 60 gatunków ptaków oraz 16 gatunków ssaków w tym 5 odmian nietoperzy, jeża, piżmaka, norki, zająca, lisa a nawet bobra. Ponadto w Skaryszaku możemy spotkać 29 rodzajów ślimaków, 28 gatunków pająków, 23 gatunki ważek, 26 odmian biedronek, 22 gatunki motyli dziennych oraz 10 gatunków mrówek. Park Skaryszewski to prawdziwy pomnik przyrody, o który należy dbać. Niestety dzieje się zupełnie inaczej.

Od wielu lat stan Parku Skaryszewskiego sukcesywnie się pogarsza. Wszystko to między innymi przez samochody, które rozjeżdżają trawniki a nawet słupki. Kierowcy nawet nie liczą się z wyrządzonymi przez siebie zniszczeniami. Traktują ten teren wyłącznie jako niestrzeżony parking, o czym pisaliśmy na naszej stronie.

Jednak to nie jedyny problem. Na terenie Parku Skaryszewskiego odbywają się również imprezy, które są utrapieniem zarówno dla osób chcących wypocząć jak i dla okolicznych mieszkańców. Odbywające się tu różne wydarzenia niekorzystnie także wpływają na przyrodę. Trawniki zastawiane są scenami, a ptaki i zwierzęta płoszone.

Wielokrotnie ten problem był nagłaśniany przez mieszkańców. Osiem lokalnych stowarzyszeń oraz rady osiedli Kamionek i Saska Kępa wystąpiły do prezydent Miasta Stołecznego Warszawy Hanny Gronkiewicz -Waltz w sprawie zaprzestania organizacji imprez oraz wyeliminowania ruchu samochodów na terenie Parku Skaryszewskiego bez identyfikatorów uprawniających do poruszania się w obrębie tego terenu. Wniosek w powyższej sprawie został złożony w Urzędzie Miasta Stołecznego Warszawy już 21 grudnia 2016 roku. Niestety społecznicy nie otrzymali od urzędników odpowiedzi, w związku z czym dwa miesiące później wnieśli skargę. Dopiero to skłoniło Ratusz do zaangażowania się tą sprawą. Działania mieszkańców sprawiły, że urzędnicy zapowiedzieli zmiany, jakich chcą dokonać w Parku Skaryszewskim. Niestety już na etapie planowania zakończyły się prace Urzędu. Park Skaryszewski nadal jest traktowany przez kierowców jako niestrzeżony parking.

Apel o ciszę w Parku Skaryszewskim poparło wiele organizacji pozarządowych takich jak:

 • Miłośnicy Krajobrazu - Stowarzyszenie Właścicieli Lokali
 • Ogród Warszawa - Stowarzyszenie na rzecz Krajobrazu Kulturowego
 • Stołeczne Towarzystwo Ochrony Ptaków
 • Stowarzyszenie ŁADna Kępa
 • Stowarzyszenie Miasto Jest Nasze
 • Stowarzyszenie Obywatelskie Saska Kępa
 • Stowarzyszenie „Wiatrak”
 • Towarzystwo Przyjaciół Saskiej Kępy (Oddział TPW)
 • Samorząd Mieszkańców Kamionka
 • Samorząd Mieszkańców Saskiej Kępy.

Poniżej prezentujemy wyniki dotyczące imprez w Parku Skaryszewskim:

 • 70% przeciw targom i kiermaszom w Parku
 • 82% przeciw dużym imprezom ze scenami, nagłośnieniem i stoiskami
 • 84% przeciw organizowaniu koncertów poza muszlą koncertową
 • 67% przeciw kinu plenerowemu poza muszlą koncertową
 • 71% przeciw stoiskom handlowym
 • 71% przeciw tymczasowym konstrukcjom i instalacjom rozrywkowym
 • 79% przeciw urządzeniom nagłaśniającym
 • 78% przeciw obecności estrad i scen
 • 93% przeciw obecności pojazdów z silnikiem spalinowym

Większość respondentów wypowiedziało się negatywnie na temat organizacji dużych imprez plenerowych na terenie Parku Skaryszewskiego. Uważają, że hałas związany z nimi wpływa negatywnie na przyrodę. Ponadto ograniczają one swobodę odpoczynku w ciszy oraz powodują zaśmiecanie parku. Takie wydarzenia utrudniają także kontakt z naturą.

W raporcie konsultacji pojawiły się również opinie i komentarze mieszkańców.

- „Uważam, że takie imprezy powinny być organizowane w innych miejscach (np. pobliski Stadion Narodowy).” - „Park jest ostoją dla zwierząt, a ludzie raczej szukają tu wypoczynku, wytchnienia, kontaktu z przyrodą. Nagłośnienie nie jest tu raczej wskazane.” -„Takie wydarzenia płoszą ptaki, niszczą naturę. To też rozjechane trawniki przez samochody dostawcze.”

Zwolennicy tej kategorii wydarzeń wskazywali, że nie powinny one być często organizowane. Ponadto uważają, że takie imprezy muszą mieć kameralny charakter.

W odniesieniu do występów w muszli koncertowej wskazywano potrzebę precyzyjnego „zarządzania hałasem”, aby nie płoszyć zwierząt oraz nie zakłócać spokoju osobom wypoczywającym w parku W praktyce oznacza to, zdaniem badanych, limitowanie dźwięków towarzyszących wydarzeniom tak, żeby nie zaśmiecały akustycznie Parku poza muszlą. Użytkownicy parku chętnie widzieliby w tym miejscu:

 • koncerty dla dzieci oraz dla dorosłych (np. muzyka poważna, jazz, rock)
 • spektakle z poezją śpiewaną
 • odczyty literatury
 • kino plenerowe
 • potańcówki tematyczne
 • koncerty młodych muzyków
 • występy dzieci z okolicznych domów kultury

Większość głosujących nie chce również koncertów i kina plenerowego poza muszlą koncertową. Najczęściej mieszkańcy podkreślali poniższe problemy:

 • „Hałas nie służy przyrodzie parku i okolicznym mieszkańcom”
 • „Poza muszlą jest miejsce na relaks wśród ciszy, zieleni w kontakcie z przyrodą”
 • „Zagrożenie dla dobrostanu zwierząt, wjeżdżające samochody do parku oraz hałas”

W konsultacjach w sprawie porządku w Parku Skaryszewskim wypowiedziało się ponad 1500 osób. Mieszkańcy postulowali również o narzucenie bardziej restrykcyjnych zasad ekipom filmowym oraz lokalom gastronomicznym funkcjonującym na terenie Parku Skaryszewskiego. Warto dodać, iż 82% osób opowiedziało się za montażem fizycznych barier uniemożliwiających wjazd samochodom bez specjalnych identyfikatorów.

Bardzo nas cieszy fakt dużego zaangażowania w sprawę Parku Skaryszewskiego. To cenny pomnik przyrody, o który trzeba dbać i zabiegać. Nie należy pozwalać na niszczenie miejsc o tak bogatych walorach przyrodniczych.

Tagi: Park Skaryszewski, Konsultacje

Wiesz lub widziałeś coś ciekawego? Napisz do nas!
Zobacz również
Jesienne remonty w parku Skaryszewskim

Jesienne remonty w parku Skaryszewskim

sobota, 27.10.2018 24

Trwa remont popularnego Skaryszaka. Na alei obwodnicowej jest już nowy asfalt, pojawiły się kosze na śmieci, a mostki w parku zaczynają lśnić czystością. Znika także pomnik Wdzięczności Żołnierzom Armii Radzieckiej. W przyszłym roku warszawiacy przejdą odnowioną aleją główną. [...]

Park Skaryszewski już bez radzieckiego pomnika. Wyburzono go przez ustawę dekomunizacyjną?

Park Skaryszewski już bez radzieckiego pomnika. Wyburzono go przez ustawę dekomunizacyjną?

środa, 24.10.2018 124

Dla jednych był kontrowersyjną budowlą, która budziła odrazę. Inni wymieniali go jako pierwsze skojarzenie związane z Parkiem Skaryszewskim. Mowa o pomniku Wdzięczności Żołnierzom Armii Radzieckiej, którego bryła była usytuowana na wejściu do parku od strony ronda Waszyngtona. [...]

Duże zmiany w Parku Skaryszewskim

Duże zmiany w Parku Skaryszewskim

piątek, 29.06.2018 87

Nasz ulubiony park wkrótce może się zmienić nie do poznania. Już od pewnego czasu trwają kosmetyczne prace remontowe na tym obszarze, a to dopiero początek większego projektu odnowienia Parku Skaryszewskiego. [...]

Ochrona drzew Saskiej Kępy

Ochrona drzew Saskiej Kępy

środa, 27.06.2018 28

Urząd Dzielnicy Praga-Południe zaprasza wszystkich zainteresowanych do współpracy w realizacji projektu wykonywanego w ramach budżetu partycypacyjnego [...]

Polecamy: koszulki na każdą okazję