11 aktualna temperatura 7 °C
ciśnienie 1018 hPa pm2.5 7 μg/m3
Wspaniałe powietrze! wilgotność 45% pm10 8 μg/m3
czwartek, 28 czerwca 2018 r. Damian

Zmarła Cecylia Czartoryska

20 czerwca 2018 roku zmarła pani Cecylia Czartoryska. Była katechetka, wychowawczyni w internacie w Laskach, nam znana przede wszystkim ze swojej działalności w Domu Małego Dziecka Niewidomego przy ulicy Obrońców.

Pani Cecylia Czartoryska pochodziła z rodziny, w której tradycją było niesienie pomocy innym ludziom. Już od wielu pokoleń zajmowano się działalnością charytatywną. Kobieta wyniosła te wzorce z domu rodzinnego i postanowiła pielęgnować je w swoim życiu. Na Saskiej Kępie była kierowniczką Domu Małego Dziecka Niewidomego. Zanim jednak powstała ta placówka, kobieta była wychowawczynią w internacie w Laskach. Trafiały tam dzieci głównie w wieku przedszkolnym, które niestety nie mogły chodzić do przedszkola z powodu różnych chorób.

Z inicjatywy Pani Cecylii Czartoryskiej zapadła decyzja o przeniesieniu części z nich do innej placówki. Ważnym czynnikiem była w tym przypadku lokalizacja. Taki obiekt musi być położony w zielonej i zacisznej okolicy, tak aby dzieci mogły w dobrych warunkach się rozwijać. Finalnie na ten cel zaadoptowano niewielki dom na Saskiej Kępie, w którym cztery pokoje, które mogą pomieścić maksymalnie dziewięcioro dzieci. Celem pani Cecylli było stworzenie miejsca w którym podopieczni czuliby się bezpiecznie. Na Obrońców Dzieci rozwijają się poprzez naśladowanie swoich opiekunów. Początkowo placówka miała na celu przygotowanie swoich podopiecznych do normalnego funkcjonowaniu w przedszkolu. Z czasem jednak odstąpiono od tego pomysłu. Dzieci dotknięte chorobą sieroca bardzo się bały utraty kontaktu z domem na Saskiej Kępie.

Do placówki przy ulicy Obrońców przyjmowane są dzieci, które nie mają innego domu i nie utrzymują kontaktu ze swoimi rodzicami. Ośrodek istnieje dzięki pomocy dobroczyńców.

“Maciek dwukrotnie stracił dom. Najpierw porzuciła go mama, a potem kiedy trafił do rodziny zastępczej zmarła przybrana mama. Trafił do placówki. Do 5. roku życia rozwijał się bardzo dobrze. Kiedy zmieniły się 2 osoby z personelu, a jedna dziewczynka poszła do adopcji, przestał mówić. Przez 3 miesiące nie wypowiedział słowa. Maciek ma teraz 10 lat, ale pozostaje na poziomie dziecka 7-letniego. Początkowo planowano posłać chłopca do szkoły specjalnej. Maciek uczęszcza do szkoły dla słabowidzących, a w domu ma indywidualne douczanie” - opowiadała pani Czartoryska.

Pani Cecylia Czartoryska miała ogromne doświadczenie w opiece nad dziećmi. Pracowała z nimi ponad 50 lat. W 2003 roku uhonorowana została Orderem Uśmiechu. Wśród Kawalerów Uśmiechu są także między innymi ; XIV Dalaj Lama, Marek Kotański, Irena Kwiatkowska oraz Steven Spielberg. Nagroda ta przyznawana jest już od 51 lat przez dzieci za miłość i ciepło , jakie jest im ukazywane przez dorosłych. Ponadto dnia 20 grudnia 2012 roku pani Cecylia Czartoryska została nagrodzona Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

“My też uczymy nasze dzieci dawać. Co roku dzieci uczestniczą w akcji humanitarnej. Dzielą się tym, co mają - zbierają zabawki dla swoich kolegów. W Wigilię Bożego Narodzenia wychodzą przed dom i łamią się opłatkiem z przechodniami, bądź z tymi, którzy z różnych przyczyn nie mogą zasiąść do stołu. - W tym roku pan policjant ze wzruszenia popłakał się” - opowiadała pani Cecylia.

Pani Cecylia zmarła w środę 20 czerwca 2018 roku. Msza święta żałobna została odprawiona w poniedziałek 25 czerwca w Kaplicy Zakładowej w Laskach, a pogrzeb odbył się na pobliskim Cmentarzu Zakładowym.

Pani Cecylia Czartoryska była wyjątkową osobą o wielkim sercu. Udowodniła, że poprzez ukazywanie miłości można wyleczyć wewnętrzny ból i cierpienie człowieka.

Tagi: Cecylia Czartoryska, Dom Dziecka Niewidomego

Wiesz lub widziałeś coś ciekawego? Napisz do nas!
Zobacz również
Dom Dziecka Niewidomego przestanie działać? - apel o pomoc w ratowaniu ośrodka

Dom Dziecka Niewidomego przestanie działać? - apel o pomoc w ratowaniu ośrodka

piątek, 27.06.2014 218

Istniejący od 30 lat Dom Dziecka Niewidomego ma zostać zlikwidowany. Zgodnie z zarządzeniem Wojewody Mazowieckiego, ośrodek przy ul. Obrońców 24 powinien wygasić działalność do 30 czerwca. [...]

Zobacz też