45 aktualna temperatura 15 °C
ciśnienie 1033 hPa pm2.5 27 μg/m3
Dobre powietrze. wilgotność 45% pm10 38 μg/m3
wtorek, 12 czerwca 2018 r. Informacja prasowa

Aleja Gwiazd Piłki Nożnej otwarta na PGE Narodowym

Tuż przed meczem Polska–Litwa na promenadzie zewnętrznej PGE Narodowego zainaugurowana została Aleja Gwiazd Piłki Nożnej. Tablice z brązu z odciskami swoich stóp zaprezentowali: Zbigniew Boniek, Włodzimierz Lubański, Grzegorz Lato, Władysław Żmuda i Jan Tomaszewski. Odsłonięte zostały także tablice pośmiertne: Gerarda Cieślika, Kazimierza Deyny i Włodzimierza Smolarka. Uroczystość uświetnił występ Anny Karwan, która wykonała piosenkę "Aleją Gwiazd".

Aleja Gwiazd Piłki Nożnej na PGE Narodowym to unikalny projekt realizowany przez Fundację Aleja Gwiazd, PGE Narodowy oraz Polski Związek Piłki Nożnej. Na 10 metrach promenady zewnętrznej stadionu zostało wmurowanych osiem tablic z brązu o wielkości 50 cm x 50 cm z odciskami stóp lub dłoni piłkarzy, którzy zapisali się na kartach polskiej historii piłki nożnej.

- Nie bez kozery na realizację tego projektu wybraliśmy właśnie promenadę areny, czyli miejsce najbardziej uczęszczane przez naszych gości, to właśnie tutaj znajduje się też pomnik legendarnego Kazimierza Górskiego. Jestem pewna, że projekt ten stanowić będzie dodatkowy walor dla milionów osób odwiedzających nas rokrocznie. Mam nadzieję, że Aleja Gwiazd Piłki Nożnej na PGE Narodowym z roku na rok będzie wzbogacana o kolejne płyty z odciskami wybitnych piłkarzy - podkreśliła Monika Borzdyńska, Dyrektor ds. Komunikacji, Promocji i Marketingu PGE Narodowego.

Wiceprezes Zarządu Fundacji Alei Gwiazd, Sławomir Jachimowski zwrócił uwagę na szczególny rok, w którym zrealizowana została inicjatywa. - Jesteśmy fundacją, która od 2003 r. kontynuuje projekt Alei Gwiazd Siatkówki. Cieszę się ze w tym szczególnym, mundialowym roku udało się zrealizować taki projekt. Jak powiedział Ryszard Riedel, "w życiu piękne są tylko chwile" i właśnie ta chwila jest dla mnie niewątpliwe piękna - stwierdził Jachimowski.

Wiceminister Sportu i Turystyki Jarosław Stawiarski mówił o wysokiej randze wydarzenia w kontekście historycznym. - Nasza tożsamość narodowa to wspomnienia, to fakt że pamiętamy o naszych wielkich Polakach. Jesteśmy dumni z nazwisk, których tablice zostały dziś odsłonięte. To wielki kawał naszej historii. Nie jest możliwym wybranie największego z dzisiejszych zasłużonych. Każdy z nich jest największy - dziękujemy za ogrom radości, który dzięki Wam przeżyliśmy - powiedział.

Jarosław Stawiarski podkreślił też, jak duże znaczenie ma miejsce, w którym zainaugurowana została Aleja Gwiazd. - PGE Narodowy jest miejscem szczególnym, ponieważ to tutaj już niedługo będziemy razem dzielić mundialowe emocje podczas meczu Polska–Senegal w Narodowej Strefie Kibica - dodał Wiceminister.

Jedną z tablic odsłonił Prezes Polskiego Związku Piłki Nożnej Zbigniew Boniek. - Wszystkie odsłonięte tablice należą do osób, które znałem. Cieszę się, że powstała taka inicjatywa jak Aleja Gwiazd, że upamiętnienia się tych, którzy dali podwaliny pod polską piłkę nożną. O każdej z tych osób można by napisać obszerną książkę. Mam nadzieję, że jak najszybciej będziemy mogli dodać do Alei kolejnych piłkarzy, którzy zostaną zapamiętani jako legendy polskiej piłki nożnej - oznajmił Prezes.

Inauguracja Alei Gwiazd Piłki Nożnej odbyła się w szczególnym roku, w stulecie odzyskania przez Polskę Niepodległości. Wtorkową uroczystość uświetnił występ Anny Karwan - laureatki programu "The Voice Of Poland", która wykonała utwór "Aleją Gwiazd". Całość wydarzenia poprowadził dziennikarz i komentator sportowy Roman Kołtoń.

Chcesz być na bieżąco? !

Tagi: Pge Narodowy, Mecz, Polska, Litwa, Reprezentacja

Wiesz lub widziałeś coś ciekawego? Napisz do nas!
Zobacz również
Mecz biało-czerwonych i zmiany w ruchu

Mecz biało-czerwonych i zmiany w ruchu

sobota, 23.03.2019 10

W najbliższą niedzielę, 24 marca, piłkarska reprezentacja Polski zmierzy się na PGE Narodowym z jedenastką z Łotwy. Organizacja meczu będzie wiązała się ze zmianami w ruchu i komunikacji miejskiej. [...]

Koncert The Rolling Stones - utrudnienia

Koncert The Rolling Stones - utrudnienia

piątek, 6.07.2018 6

W najbliższą niedzielę, 8 lipca, odbędzie się koncert The Rollingstone na PGE Narodowym. Należy spodziewać się utrudnień w ruchu. [...]

Mecz Polska - Litwa na Stadionie Narodowym

Mecz Polska - Litwa na Stadionie Narodowym

poniedziałek, 11.06.2018 11

Już w najbliższy wtorek 12 czerwca na Stadionie Narodowym zostanie rozegrany mecz towarzyski Polska - Litwa. W związku ze spotkaniem należy się spodziewać utrudnień komunikacyjnych w okolicy PGE Narodowego. [...]

Ogromna strefa kibica powstanie na Stadionie Narodowym

Ogromna strefa kibica powstanie na Stadionie Narodowym

niedziela, 3.06.2018 23

Mistrzostwa Świata w piłce nożnej w Rosji to największe wydarzenie sportowe 2018 roku, na które oczekują miliony kibiców. [...]

Polecamy: koszulki na każdą okazję