11 aktualna temperatura 7 °C
ciśnienie 1018 hPa pm2.5 7 μg/m3
Wspaniałe powietrze! wilgotność 45% pm10 8 μg/m3
niedziela, 10 czerwca 2018 r. Informacja prasowa

Rewitalizacja obszaru zieleni w parku Skaryszewskim

Prezydent Republiki Federalnej Niemiec Frank-Walter Steinmeier 6 czerwca zainaugurował drugi etap prac nad Ogrodami Polsko-Niemieckimi w parku Skaryszewskim. Wraz z zastępcą prezydenta m.st. Warszawy, Michałem Olszewskim, niemiecki prezydent posadził grab pospolity.

- Nasze spotkanie tutaj ma podwójną symbolikę, bowiem tu na Pradze przeznaczamy 2 mld zł na rewitalizację tej dzielnicy, a po drugie jesteśmy na al. Wedla, który podobnie jak wielu innych niemieckich emigrantów budowali pomyślność Warszawy w XIX wieku. To dobry przykład na pokazanie, że nasza współpraca trwa od dawna - powiedział Michał Olszewski, wiceprezydent m.st. Warszawy podczas uroczystości posadzenia drzewa.

W ramach rozpoczętej symbolicznie drugiej części rewitalizacji w najbliższych tygodniach odbędą się kolejne nasadzenia nowych drzew w parku.

Zieleń miejska i założenia parkowe Warszawy to nie tylko estetyka. Wielu mieszkańcom służy przede wszystkim do spędzania wolnego czasu i odpoczynku od pędu miasta. Zieleń wymaga opieki, cierpliwości i zaangażowania, jest więc ważnym elementem budowania relacji, tych bliższych – sąsiedzkich i tych ogólnych – społecznych i politycznych. Takie idee przyświecały Ambasadzie Niemiec w Warszawie i Urzędowi m.st. Warszawy, przy podpisaniu listu intencyjnego mającego na celu rewitalizację pasa zieleni na północnym brzegu Jeziora Kamionkowskiego w parku Skaryszewskim.

Ogrody Polsko-Niemieckie pomyślane zostały jako projekt sąsiedzko-społeczny, zainicjowany przez dyplomację, jednak realizowany we współpracy z zaangażowanymi ekologicznie osobami prywatnymi i przedstawicielami biznesu. Jednocześnie jest to element inicjatywy miasta, mający na celu wzbogacenie w najbliższych latach obszaru miejskiego Warszawy o milion drzew, aby w ramach polityki proekologicznej sprostać oczekiwaniom mieszkańców miasta.

Ogrody Polsko-Niemieckie obok Niemiecko-Francuskiego Ogrodu Saarbrücken i Niemiecko-Amerykańskiego Ogrodu Przyjaźni w Waszyngtonie są trzecim takim projektem na świecie. Powstają jako miejsce odpoczynku i spotkań, kluczowymi aspektami są cisza i spokój okolicy parku Skaryszewskiego na tyłach ulicy Grochowskiej oraz posadzenie niezwykle starannie wybranych roślin - część z nich w naturalny sposób oczyszczać będzie wodę w jeziorku. Realizacji Ogrodów towarzyszą regularne konsultacje społeczne z mieszkańcami, a także realizowane wraz z partnerami biznesowymi i prywatnymi warsztaty oraz wspólne akcje sadzenia roślin. Projekt Ogrodów Polsko-Niemieckich został przygotowany we współpracy z firmą Urbanistyka i architektura krajobrazu Coqui Małachowska Coqui.

Ogrody mają kierować uwagę odwiedzających – zwłaszcza tych młodszych – na faunę i florę tego miejsca oraz kształtować wyobrażenie na temat bogatej kultury ogrodowej Polski i Niemiec. Projekt ten jest odpowiedzią na pilną potrzebę uzupełnienia miejskiej zieleni – nieodzownego elementu nowoczesnych smart cities. Do 2019 roku w Ogrodach Polsko-Niemieckich pojawią się nie tylko nowe kwiaty i drzewa, ale także ławki i zostaną wytyczone nowe ścieżki spacerowe.

Prace nad Ogrodami trwają, wciąż jednak można dołączyć do grona mecenasów, partnerów i przyjaciół projektu. Do tej pory w tym gronie znajdują się mecenasi: LOTTE Wedel, Lorberg, Pepsico i Siemens Partnerzy: HOCHTIEF Polska, Mercedes-Benz, Rotary, T-Mobile Polska oraz przyjaciele: AGS Warsaw Bayer, Bosch, Deutsche Bahn, Deutsche Bank, ECE Projektmanagement, eon, GfK Polonia, mBank, PwC, REMONDIS, Rotary, STIHL STRABAG oraz Veolia.

Szczegóły na stronie: www.ogrody-polsko-niemieckie.pl.

Tagi: Niemcy, Park Skaryszewski, Drzewo, Sadzenie

Zobacz również
Boks w plenerze - zajęcia ogólnorozwojowe

Boks w plenerze - zajęcia ogólnorozwojowe

środa, 17.03.2021

Jeżeli masz już dość siedzenia w domu i chciałbyś aktywnie spędzić czas, to zapraszam na zajęcia w plenerze w naszej okolicy. Celem inicjatywy jest zebranie grupy ludzi, którzy chcą zadbać o swoje samopoczucie i spędzić trochę czasu na powietrzu. [...]

Saska Kępa jeszcze bardziej zielona

Saska Kępa jeszcze bardziej zielona

środa, 12.08.2020 32

Pod koniec lipca Zarząd Zieleni Miasta Stołecznego Warszawy zakończył modernizację skweru przy ulicy Egipskiej. Poza zielenią pojawiły się tu nowe ławki, a także oświetlenie rzeźby. [...]

Miejsca kultowe

Miejsca kultowe

środa, 26.06.2019

"Ni to knajpa, ni bar, ni kawiarnia. Ale wszystko po trochu, wymieszane w najprzeróżniejszych proporcjach i konfiguracjach." [...]

Park Skaryszewski odzyska słynnego „Fauna”. Replika rzeźby jest już gotowa

Park Skaryszewski odzyska słynnego „Fauna”. Replika rzeźby jest już gotowa

niedziela, 14.04.2019 178

Park Skaryszewski i jego tajemnicze zaułki skrywały i skrywają nadal wiele niespodzianek, w tym wiekowe już rzeźby. Jedną z nich był „Faun”, który spełniał także funkcję fontanny. To jednak jeden z bardziej tajemniczych obiektów parku Skaryszewskiego – przez długi czas badacze powątpiewali, czy rzeźba rzeczywiście stała w parku. [...]

Zobacz też