41 aktualna temperatura 12 °C
ciśnienie 1009 hPa pm2.5 24 μg/m3
Dobre powietrze. wilgotność 92% pm10 35 μg/m3
sobota, 2 czerwca 2018 r. Damian

22 Piknik Naukowy na PGE Narodowym

Już w najbliższą sobotę 9 czerwca na Stadionie Narodowym odbędzie się dwudziesta druga edycja Pikniku Naukowego. Znów możemy się spodziewać ogromnej ilości atrakcji, lecz tematem przewodnim tegorocznej edycji wydarzenia będzie “Ruch”.

Tematy Pikniku Naukowego pozwalają na szeroką interpretację, dzięki czemu goście Pikniku mogą zapoznać się z dokonaniami wielu dyscyplin nauki i lepiej zrozumieć różnorodność otaczającego nas świata. Co roku zachęcamy, by szukać nowych skojarzeń i pomysłów. Staramy się inspirować Państwa do nieszablonowego myślenia o pokazach. - opisują na swojej stronie internetowej organizatorzy.

Dwudziesty drugi Piknik Naukowy odbędzie się pod hasłem “Świat w ruchu: atom, planeta, kosmos”.

Zjawisko ruchu w bardzo namacalnej skali zademonstrują uczeni z Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Ponadto przygotowali ponad dwadzieścia interaktywnych eksponatów, które w zabawny sposób przybliżają zasady rządzące ruchem w otaczającym nas świecie. Podczas Pikniku Naukowego będzie można również udać się do punktu, w którym będą stacjonować eksperci z Wydziału Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego.

Będzie można się tam dowiedzieć o tym, co widzą badacze w falach utworzonych na piasku przez ruch wody. Niewątpliwe największą atrakcją będzie możliwość wywołania i przeanalizowania własnego trzęsienia ziemi. Natomiast na stanowisku Centrum Studiów Polarnych, będzie można zobaczyć jak się zmienia perspektywa dużych obiektów takich jak lodowców górskich.

Jednak to nie jedyne atrakcje, jakich można się spodziewać podczas sobotniego Pikniku Naukowego na Stadionie Narodowym.

Najnowocześniejsze technologie transportowe zaprezentują eksperci z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, którzy pokażą terenowy motocykl elektryczny oraz łódź solarną. Ponadto na stanowisko przygotowanym przez Politechnikę Śląską będzie można zobaczyć samochód przyszłości, który będzie w stanie osiągnąć ogromną prędkość.

Kolejną atrakcją będzie możliwość zapoznania się z budową i zasadą funkcjonowania laserowego miernika prędkości. Pasjonaci będą mogli wczuć się w rolę policjantów i połączyć się z jednym z fotoradarów działającym na terenie Polski. Za powyższe atrakcje odpowiedzialny jest Główny Urząd Miar.

Z kolei na stanowisku Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie dowiecie się, jak działa system dynamicznego ważenia pojazdów w ruchu Weigh-in-Motion.

Na tegorocznym Pikniku Naukowym będzie również możliwość poznania tajników funkcjonowania ludzkiego ciała i organów. O ruchu serca i możliwości jego wspomagania opowiedzą eksperci z Fundacji Rozwoju Kardiochirurgii imienia prof. Zbigniewa Religi. Na stanowisku Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku sprawdzisz, czym można zastąpić nerkę. Warsaw Education Center by Medtronic Poland pomoże Wam zrozumieć, jak istotną rolę w organizmie pełni przepływ krwi.

Zachęcamy Was do wizyty na tym wydarzeniu. To nie tylko doskonała okazja dla pasjonatów fizyki ale również dla ciekawych świata ludzi, aby dowiedzieć się o różnych bardzo ciekawych zjawiskach oraz zagadnieniach naukowych.

Piknik Naukowy rozpocznie się w sobotę 9 czerwca o godzinie 11.00 i potrwa do godziny 20.00. Nie zabraknie także strefy dla najmłodszych. Organizatorem wydarzenia jest Polskie Radio oraz Centrum Nauki Kopernik.

Wstęp na piknik jest bezpłatny.

Tagi: Piknik Naukowy, Atrakcje, Zasady Ruchu, PGE Narodowy

Wiesz lub widziałeś coś ciekawego? Napisz do nas!
Zobacz również
Mecz biało-czerwonych na PGE Narodowym

Mecz biało-czerwonych na PGE Narodowym

poniedziałek, 18.11.2019 6

Już jutro, 19 listopada, piłkarska kadra Polski zmierzy się na PGE Narodowym z reprezentacją Słowenii. Przed i po spotkaniu wprowadzone zostaną zmiany w ruchu i funkcjonowaniu komunikacji miejskiej. [...]

W tym roku 100% ZIMY już listopadzie. Znamy datę startu Zimowego Narodowego!

W tym roku 100% ZIMY już listopadzie. Znamy datę startu Zimowego Narodowego!

piątek, 15.11.2019 8

Lodowiska, górka lodowa i tor do curlingu, w tym roku 100% ZIMY w Warszawie możemy spodziewać się już 30 listopada. Tego dnia startuje 7. edycja Zimowego Narodowego, czyli największego zimowego wydarzenia w Polsce. [...]

Mecz Polska-Macedonia na PGE Narodowym

Mecz Polska-Macedonia na PGE Narodowym

piątek, 11.10.2019 8

W niedzielę, 13 października o godz. 20.45 na PGE Narodowym odbędzie się mecz piłkarski pomiędzy reprezentacjami Polski i Macedonii. Ograniczony będzie wjazd na Saską Kępę. [...]

Kryminał z duszą i Saską Kępą w tle

Kryminał z duszą i Saską Kępą w tle

wtorek, 1.10.2019 29

W tym roku nakładem wydawnictwa Ridero do księgarń trafiła powieść „Dwa stadiony. Kryminał z duszą” autorstwa Roberta M. Rynkowskiego. [...]

Zobacz też