11 aktualna temperatura 7 °C
ciśnienie 1018 hPa pm2.5 7 μg/m3
Wspaniałe powietrze! wilgotność 45% pm10 8 μg/m3
poniedziałek, 2 kwietnia 2018 r. Paulina

Odsłonięcie tablicy Zygmunta Hübnera

23 marca na budynku przy ulicy Radziłowskiej 3 miało miejsce uroczyste odsłonięcie tablicy poświęconej pamięci Zygmunta Hübnera. Uroczystość ta zaczęła się o godzinie 15.30.

Zygmunt Hübner to niezwykle wyjątkowa postać. Zapisał się on na kartach historii, jako wybitny aktor, reżyser, publicysta, a także pedagog. Był jednym z najwybitniejszych twórców teatru polskiego w drugiej połowie XX wieku. W ostatnich latach swojego życia był dyrektorem Teatru Powszechnego i to właśnie w tym okresie, w miejscu gdzie odsłonięto tablicę, mieszkał do końca swoich dni.

Zygmunt Hübner traktował teatr niezwykle poważnie. Był mistrzem w jego tworzeniu. To właśnie dzięki niemu teatr pełnił misję społeczną oraz obywatelską. Zespół, jaki tworzył był niezwykle zgrany. Publiczność również zajmowała niezwykle ważne miejsce. Szanował ją i dbał o jak najwyższy profesjonalizm.

Tablica odsłonięta na budynku przy ulicy Radziłowskiej 3 to inicjatywa Fundacji Teatru Myśli Obywatelskiej im. Zygmunta Hübnera, a ufundowana została przez Zarząd Dzielnicy Pragi Południe miasta stołecznego Warszawy. Projekt tablicy wykonał profesor Jan Wojciechowski.

Na uroczystości obecnych było wiele osób, dla których Zygmunt Hübner był niezwykle ważną i drogą osobą m.in. jego córka – Joanna Hübner-Wojciechowska. Były przemówienia oraz zostały złożone pod tą tablicą kwiaty od władz m. st. Warszawy oraz Dzielnicy Pragi Południe. Cała uroczystość zakończyła się rozmowami towarzyskimi z udziałem prawnuka Hübnera –Wincenta, w dawnym jego mieszkaniu.

Zapraszamy do obejrzenia filmiku z uroczystości przygotowanego przez Fundację Hübnera. Realizacja (zdjęcia i montaż) Janusz Szymański.

Tagi: Tablice, Ulica Radziłłowska

Wiesz lub widziałeś coś ciekawego? Napisz do nas!
Zobacz również
O rzeźbie Bąkowskiego w bloku Mirona Białoszewskiego i tablicy upamiętniającej Białoszewskiego

O rzeźbie Bąkowskiego w bloku Mirona Białoszewskiego i tablicy upamiętniającej Białoszewskiego

czwartek, 27.06.2019 41

Niedawno z dumą i radością informowaliśmy o specjalnej instalacji artystycznej, która powstała w bloku przy ulicy Lizbońskiej 2 – miejscu, gdzie w ostatnich latach swojego życia mieszkał i tworzył Miron Białoszewski. [...]

Zobacz też