11 aktualna temperatura 7 °C
ciśnienie 1018 hPa pm2.5 7 μg/m3
Wspaniałe powietrze! wilgotność 45% pm10 8 μg/m3
poniedziałek, 5 marca 2018 r. Wojciech

Nielegalne zbiórki odzieży

Od pewnego czasu często słyszymy o nieuczciwych fundacjach organizujących fałszywe zbiórki odzieży. Zamiast pomagać i wspierać tych, którzy pomocy naprawdę potrzebują, sprzedają zebrane rzeczy, napychając w ten sposób swoje kieszenie. Dzięki czujności mieszkańców Saskiej Kępy zdemaskowano kolejną fundację, która organizowała właśnie takie nielegalne zbiórki.

Zacznijmy od tego, czym jest zbiórka publiczna? Według portalu informacji pozarządowej ngo.pl, wszystkie datki, zarówno te w gotówce, jak i w darach rzeczowych, które idą na cele charytatywne są zbiórkami publicznymi. Każda zbiórka musi być zgłoszona do Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji i otrzymać od niego stosowne pozwolenie. Wiarygodność, czyli legalność zbiórki można łatwo sprawdzić na stronie zbiorki.gov.pl.

Jedną z fundacji, które przeprowadzają nielegalne zbiórki jest Fundacja „Nowy Świat” mająca główną siedzibę w Katowicach. Sprawdzaliśmy ich wiarygodność poprzez stronę MSWiA i okazało się, że organizacja ta na liście nie figuruje. Od października 2017 roku Fundacja „Nowy Świat” przeprowadzała zbiórki rzeczy na naszej Saskiej Kępie już trzy razy! Na osiedlu pojawiały się tajemnicze ulotki o zbiórce odzieży przez tę organizację. Wielu mieszkańców, kierując się szlachetnymi pobudkami, z czystej dobroci serca, chciało pomóc potrzebującym i przekazać swoje rzeczy dla fundacji, która jak się później okazało działa nielegalnie. Najprawdopodobniej większość z zebranych rzeczy była potem po prostu sprzedawana. Niestety, coraz częściej zdarzają się tego typu oszustwa. Coraz więcej firm dla osiągnięcia zysku wykorzystuje ludzką dobroć i życzliwość. Bądźmy zatem ostrożni i dokładnie sprawdzajmy fundację lub inną organizację, której chcemy coś przekazać.

Tagi: Zbiórka, Odzież, Nielegalna

Wiesz lub widziałeś coś ciekawego? Napisz do nas!
Zobacz również
Wymień się ciepłem! Specjalny wieszak na ciepłe ubrania stanął na Pradze-Południe

Wymień się ciepłem! Specjalny wieszak na ciepłe ubrania stanął na Pradze-Południe

wtorek, 27.11.2018 54

W poniedziałek wystartowała niezwykle potrzebna w czasie zimy akcja, której inicjatorem jest Urząd Dzielnicy Praga-Południe. Na specjalnym wieszaku każdy może zawiesić ubrania na zimę, które zostaną przekazane osobom potrzebującym. [...]

Świąteczna Zbiórka Paczek dla żołnierzy AK w IV LO im. Adama Mickiewicza

Świąteczna Zbiórka Paczek dla żołnierzy AK w IV LO im. Adama Mickiewicza

poniedziałek, 28.11.2016 8

Uczniowie z naszego dzielnicowego IV Liceum Ogólnokształcącego im. Adama Mickiewicza zorganizowali wspólnie ze Stowarzyszeniem Łagierników Żołnierzy AK niezwykłą zbiórkę paczek Bożonarodzeniowych dla kombatantów Armii Krajowej oraz polskich patriotów. Akcja ta rozpoczęła się 23 listopada i potrwa do 14 grudnia. [...]

Zobacz też