11 aktualna temperatura 7 °C
ciśnienie 1018 hPa pm2.5 7 μg/m3
Wspaniałe powietrze! wilgotność 45% pm10 8 μg/m3
poniedziałek, 29 stycznia 2018 r. Paulina

Znamy wyniki ankiet prowadzonych podczas projektu „Muzyczne spotkania na Francuskiej 2017”

Między 13 maja a 16 września 2017 miał miejsce cykl 11 koncertów, warsztatów gry na djembe oraz tańca afrykańskiego. Na oficjalnej stronie internetowej tych wydarzeń udostępniono w międzyczasie krótką ankietę ewaluacyjną. Dziś poznamy jej wyniki!

W okresie wiosenno-letnim, na skrzyżowaniu dwóch popularnych saskokępskich ulic: Francuskiej i Walecznych, w ogródku kawiarni Lukullus, odbył się cykl 11 niezwykłych koncertów i wydarzeń kulturalnych związanych z Afryką. Wydarzenia te były kontynuacją spotkań z lat 2014-2016, które organizowane były w ogródku, niestety nieistniejącej już, senegalskiej kawiarni Café Baobab na Francuskiej 31. W tegorocznej edycji „pod Baobabem” mogliśmy usłyszeć takie zespoły jak: Djolof-Man, Kapela Czerniakowska, Roll & Tumble Blues Duo, Sama Yoon, Sahel Blues, Skadyktator, Strefa Rytmu, Strojnowy.

Na oficjalnej, facebookowej stronie tego wydarzenia, udostępniono krótką złożoną z 8 pytań obowiązkowych i 4 dodatkowych, ankietę ewaluacyjną. Miały one na celu sprawdzić, jak respondenci oceniają organizowane spotkania i czy brali udział w poprzednich edycjach, a także jakie są oczekiwania związane z ofertą kulturalną na naszej dzielnicy oraz co mieszkańcom i ogólnie Warszawiakom kojarzy się z terenem Saskiej Kępy. Ze względu na zamknięcie Café Baobab, pytano również o sugestie dotyczące alternatywnego miejsca na zorganizowanie spotkań w przyszłym roku.

W anonimowej ankiecie wzięło udział 21 respondentów. Pytania od 1 do 4 badały opinie o spotkaniach muzycznych, natomiast od 5 do 9 dotyczyły stricte Saskiej Kępy. Pozostałe odnosiły się do wieku respondenta, jego powiązania i skojarzeń z Saską Kępą, a także sugestii innego miejsca tych wydarzeń w 2018 roku.

Od 2013 roku stopniowo zmniejszał się odsetek osób, które zaznaczyły w ankiecie, że pierwszymi wydarzeniami kulturalnymi na naszej dzielnicy, w których biorą udział, są właśnie muzyczne spotkania na Francuskiej. Na początku było to 61,5% respondentów, natomiast w 2017 roku już tylko 25%.

Na pytanie „jakich wydarzeń kulturalnych Pani/Pana zdaniem brakuje na Saskiej Kępie?” udzielono kilkunastu odpowiedzi między innymi: „plenerowe wydarzenia dla całych rodzin”, „w Warszawie brakuje koncertów z muzyką etniczną”, „muzycznych, koncertów na żywo”, „brakuje spotkań dla dzieci, tańców, bajek dla maluchów”, „muzyka folkowa”, „niezobowiązujących spotkań z różnymi kulturami”, „wszelkich, tu jest pustynia”.

Spotkania „pod Baobabem” spotkały się z niezwykle pozytywną reakcją respondentów. Osiemnaście osób oceniło wydarzenia te „bardzo dobrze”, dwie „dobrze”, jedna wybrała „trudno powiedzieć”. Badani cenili w organizowanych spotkaniach m.in. „niesamowitą energię”, czy też „aktywizację lokalnej społeczności”.

Pytanie dotyczące „skojarzeń z Saską Kępą” miało charakter otwarty i większość respondentów, tak jak zresztą w ubiegłych latach, wypowiadało się niezwykle pozytywnie. Tylko jedno stwierdzenie można odczytać negatywnie: „ale też brak miejsc do parkowania”.

Pytanie dotyczące „skojarzeń z Saską Kępą” miało charakter otwarty i większość respondentów, tak jak zresztą w ubiegłych latach, wypowiadało się niezwykle pozytywnie. Tylko jedno stwierdzenie można odczytać negatywnie: „ale też brak miejsc do parkowania :)”.

Wśród pozostałych odpowiedzi, przewijały się opinie, że Saska Kępa to miejsce ciche oraz pełne zieleni. Na naszej dzielnicy panuje niezwykle przyjazna atmosfera, a samo miejsce kojarzone jest z „majem i kwiatem bzu”, spokojną niedzielą oraz różnorodnością lokali gastronomicznych. Respondenci podkreślali również silne walory sentymentalne Saskiej Kępy takie jak: „dzielnica pisarzy, artystów, dziennikarzy – tak było kiedyś”, „liceum”, czy „dzieciństwo”.

W ankiecie odpowiedzi były różne, ale najważniejsze, że w zdecydowanej większości respondenci wypowiadali się pozytywnie o naszej pięknej Saskiej Kępie i o organizowanych na niej spotkaniach. A co nas czeka w tym roku? Jakie są plany? W tegorocznej edycji również zapowiadany jest cykl kolejnych koncertów oraz wydarzeń kulturalnych. Wrażenia będą, jak zresztą co roku, niesamowite a chwile spędzone w tej niezwykłej atmosferze, przy oryginalnej muzyce i w doborowym towarzystwie na pewno niezapomniane! Serdecznie zapraszamy do uczestnictwa!

Tagi: Ulica Francuska, Muzyka, Warsztaty, Koncerty, Afryka

Wiesz lub widziałeś coś ciekawego? Napisz do nas!
Zobacz również
Nowy ogólnopolski cykl koncertów Letnie Brzmienia!

Nowy ogólnopolski cykl koncertów Letnie Brzmienia!

niedziela, 25.04.2021

Od czerwca do sierpnia w centrach dziewięciu największych polskich miast odbywać się będą koncerty najpopularniejszych polskich artystów. Krzysztof Zalewski, sanah, BRODKA, Kwiat Jabłoni, Daria 
Zawiałow, MROZU, Nosowska i wielu innych wystąpią na scenach plenerowych Letnich Brzmień! Bilety w cenie od 59 zł i karnety za 249 zł będą dostępne w sprzedaży od przyszłego poniedziałku 19 kwietnia na www.eventim.pl/letniebrzmienia. [...]

Saska Kępa "po przejściach". Za nami ważne zmiany

Saska Kępa "po przejściach". Za nami ważne zmiany

wtorek, 19.01.2021

Ostatnie miesiące odmieniły wizualnie Saską Kępę. Dobiega końca modernizacja ulicy Saskiej i Międzynarodowej, gdzie poza pracami drogowymi trwa także nasadzanie nowej roślinności. [...]

Francuska przeszła zmiany. Rewolucja czy tylko lifting?

Francuska przeszła zmiany. Rewolucja czy tylko lifting?

poniedziałek, 28.12.2020

Zakończyły się trwające od początku jesieni prace na ulicy Francuskiej. Teraz zapanował tu ład, jest więcej zieleni, pojawiły się m.in specjalne ogrody deszczowe, a także wprowadzono korekty w ruchu drogowym. Projekt zmian na ulicy Francuskiej zwyciężył w głosowaniu na realizację inwestycji w ramach budżetu partycypacyjnego 2020. [...]

Zielona Francuska

Zielona Francuska

poniedziałek, 27.07.2020 89

Ulicę Francuską czekają zmiany. Zniknie beton i kostka na rzecz zieleni. Prace mogą ruszyć jeszcze w tym roku. Do 7 sierpnia trwa przetarg na wykonawcę robót. [...]

Zobacz też