POMIAR NA ŻYWO dzisiaj, godz 23:50 (ulica Zwycięzców)
59 aktualna temperatura 18 °C
ciśnienie 1018 hPa pm2.5 39 μg/m3
powietrze bywało lepsze wilgotność 85% pm10 61 μg/m3
piątek, 22 grudnia 2017 r. Paulina

Kolejny wniosek w sprawie mapy reprywatyzacyjnej oddalony

W ubiegłą środę warszawski sąd okręgowy oddalił pozew przeciwko przewodniczącemu stowarzyszenia Wolne Miasto Warszawa Janowi Śpiewakowi w sprawie informacji Warszawskiej Mapy Reprywatyzacji. Radnego pozwała tym razem firma deweloperska Icon, która zapowiedziała już w swoim oświadczeniu zaskarżenie tego wyroku.

Warszawska Mapa Reprywatyzacji została stworzona przez Pana Jana i jego współpracowników. To dostępna w Internecie interaktywna grafika, na której znajduje się lista 29 nazwisk osób biorących udział – według członków stowarzyszenia – w kontrowersyjnych zwrotach warszawskich nieruchomości, a także ich wzajemne relacje oraz nieruchomości, z którymi mają powiązania. Przy niektórych nazwiskach umieszczono również zdjęcia.

Jan Śpiewak podkreślił w rozpowie z Polską Agencją Prasową, że to już trzeci tego typu wygrany proces w pierwszej instancji. Według radnego, sąd oddalając pozew uznał, iż informacje dotyczącej firmy deweloperskiej Icon zawarte we wspomnianej „Warszawskiej Mapie Reprywatyzacyjnej” są zgodne z prawdą.

Główny zarzut, który zawarty był w pozwie Icon dotyczył nieuprawnionego – zdaniem dewelopera – łączenia firmy z Janem L., który według Śpiewaka, stał na czele grupy przestępczej i reprywatyzował wiele warszawskich nieruchomości. Firma ta współpracowała z nim bowiem przy jednym z prowadzonych projektów. Po drugie Icon zarzucił radnemu, że wplata ich w związki z Markiem Kolarskim – byłym szefem Biura Gospodarki Nieruchomościami, który podpisał się pod zwrotem działek przy Alei Waszyngtona. Według Śpiewaka wynika to z zapisów w Krajowym Rejestrze Sądowym. „Sąd stwierdził, że używaliśmy tylko faktów, nasze oceny były usprawiedliwione. Myśmy przedstawili fakty i te fakty zostały potwierdzone w toku procesu” – podkreślił Pan Jan. Zapadnięty wyrok nie jest jednak prawomocny.

W styczniu zostało wszczęte śledztwo w sprawie działek przy ulicy Kinowej, Alei Stanów Zjednoczonych i Alei Waszyngtona. Dotyczy on przejęcia aż 32 hektarów nieruchomości na naszej Saskiej Kępie. To właśnie tam miało powstać kolejne nowoczesne osiedle zbudowane przez jednego z deweloperów. Według słów radnego, administracja Prezydent Warszawy – Pani Hanny Gronkiewicz – Waltz miała podejmować próby dążące do przekazania tego terenu deweloperowi. Także wtedy najprawdopodobniej doszło do wręczenia korzyści majątkowej w wysokości 2,5 miliona złotych.

Z doniesień mediów wynika, że w 2003 roku Marek Kolarski – ówczesny szef Biura Gospodarowania Nieruchomościami miał wydać decyzję zwrotną. Oznaczałaby ona, że teren o wartości blisko miliarda złotych oddany by był prywatnej firmie za pół miliona złotych w użytkowanie wieczyste. Jednak Lech Kaczyński odmówił podpisania aktu notarialnego, zdymisjonował Kolarskiego, a także zawiadomił prokuraturę.

Tagi: Reprywatyzacja, Jan Śpiewak, Wyrok, Sąd

Wiesz lub widziałeś coś ciekawego? Napisz do nas!
Zobacz również
Dzika reprywatyzacja na Saskiej Kępie

Dzika reprywatyzacja na Saskiej Kępie

środa, 14.03.2018 24

O dzikich warszawskich reprywatyzacjach głośno już od dawna. Dotarły one i do nas. Mieszkańcy budynku przy ulicy Walecznych 7 obawiają się, że będą kolejnymi ofiarami tego procederu. Czy rzeczywiście coś im grozi? [...]

Znamy decyzje sądu odnośnie zrzutu wody do Kanału Wystawowego

Znamy decyzje sądu odnośnie zrzutu wody do Kanału Wystawowego

sobota, 18.03.2017 28

Urząd dzielnicy Praga Południe poinformował o decyzji sądu odnośnie sprawy pompowania wody do Kanału Wystawowego. Czy deweloper zastosował się do tego orzeczenia? [...]

Dom Niewidomego Dziecka - wyrok nie zapadł

Dom Niewidomego Dziecka - wyrok nie zapadł

piątek, 8.01.2016 62

Sprawa Domu Niewidomego Dziecka nadal się ciągnie - zapowiadany wyrok nie zapadł. Warszawski sąd chce zapoznać się z dodatkową dokumentacją dotyczącą nieruchomości. [...]

Zobacz też