11 aktualna temperatura 7 °C
ciśnienie 1018 hPa pm2.5 7 μg/m3
Wspaniałe powietrze! wilgotność 45% pm10 8 μg/m3
piątek, 22 grudnia 2017 r. Paulina

Kolejny wniosek w sprawie mapy reprywatyzacyjnej oddalony

W ubiegłą środę warszawski sąd okręgowy oddalił pozew przeciwko przewodniczącemu stowarzyszenia Wolne Miasto Warszawa Janowi Śpiewakowi w sprawie informacji Warszawskiej Mapy Reprywatyzacji. Radnego pozwała tym razem firma deweloperska Icon, która zapowiedziała już w swoim oświadczeniu zaskarżenie tego wyroku.

Warszawska Mapa Reprywatyzacji została stworzona przez Pana Jana i jego współpracowników. To dostępna w Internecie interaktywna grafika, na której znajduje się lista 29 nazwisk osób biorących udział – według członków stowarzyszenia – w kontrowersyjnych zwrotach warszawskich nieruchomości, a także ich wzajemne relacje oraz nieruchomości, z którymi mają powiązania. Przy niektórych nazwiskach umieszczono również zdjęcia.

Jan Śpiewak podkreślił w rozpowie z Polską Agencją Prasową, że to już trzeci tego typu wygrany proces w pierwszej instancji. Według radnego, sąd oddalając pozew uznał, iż informacje dotyczącej firmy deweloperskiej Icon zawarte we wspomnianej „Warszawskiej Mapie Reprywatyzacyjnej” są zgodne z prawdą.

Główny zarzut, który zawarty był w pozwie Icon dotyczył nieuprawnionego – zdaniem dewelopera – łączenia firmy z Janem L., który według Śpiewaka, stał na czele grupy przestępczej i reprywatyzował wiele warszawskich nieruchomości. Firma ta współpracowała z nim bowiem przy jednym z prowadzonych projektów. Po drugie Icon zarzucił radnemu, że wplata ich w związki z Markiem Kolarskim – byłym szefem Biura Gospodarki Nieruchomościami, który podpisał się pod zwrotem działek przy Alei Waszyngtona. Według Śpiewaka wynika to z zapisów w Krajowym Rejestrze Sądowym. „Sąd stwierdził, że używaliśmy tylko faktów, nasze oceny były usprawiedliwione. Myśmy przedstawili fakty i te fakty zostały potwierdzone w toku procesu” – podkreślił Pan Jan. Zapadnięty wyrok nie jest jednak prawomocny.

W styczniu zostało wszczęte śledztwo w sprawie działek przy ulicy Kinowej, Alei Stanów Zjednoczonych i Alei Waszyngtona. Dotyczy on przejęcia aż 32 hektarów nieruchomości na naszej Saskiej Kępie. To właśnie tam miało powstać kolejne nowoczesne osiedle zbudowane przez jednego z deweloperów. Według słów radnego, administracja Prezydent Warszawy – Pani Hanny Gronkiewicz – Waltz miała podejmować próby dążące do przekazania tego terenu deweloperowi. Także wtedy najprawdopodobniej doszło do wręczenia korzyści majątkowej w wysokości 2,5 miliona złotych.

Z doniesień mediów wynika, że w 2003 roku Marek Kolarski – ówczesny szef Biura Gospodarowania Nieruchomościami miał wydać decyzję zwrotną. Oznaczałaby ona, że teren o wartości blisko miliarda złotych oddany by był prywatnej firmie za pół miliona złotych w użytkowanie wieczyste. Jednak Lech Kaczyński odmówił podpisania aktu notarialnego, zdymisjonował Kolarskiego, a także zawiadomił prokuraturę.

Tagi: Reprywatyzacja, Jan Śpiewak, Wyrok, Sąd

Wiesz lub widziałeś coś ciekawego? Napisz do nas!
Zobacz również
Rowerzysta, który śmiertelnie potrącił kobietę na Saskiej Kępie usłyszał zarzuty

Rowerzysta, który śmiertelnie potrącił kobietę na Saskiej Kępie usłyszał zarzuty

sobota, 22.09.2018 40

„Nieumyślne naruszenie zasad bezpieczeństwa w ruchu lądowym i spowodowanie wypadku w wyniku którego doszło do śmierci pokrzywdzonej” – takie zarzuty prokuratura postawiła Rafałowi K. – rowerzyście, który 7 września spowodował wypadek na Saskiej Kępie. [...]

Dzika reprywatyzacja na Saskiej Kępie

Dzika reprywatyzacja na Saskiej Kępie

środa, 14.03.2018 24

O dzikich warszawskich reprywatyzacjach głośno już od dawna. Dotarły one i do nas. Mieszkańcy budynku przy ulicy Walecznych 7 obawiają się, że będą kolejnymi ofiarami tego procederu. Czy rzeczywiście coś im grozi? [...]

Znamy decyzje sądu odnośnie zrzutu wody do Kanału Wystawowego

Znamy decyzje sądu odnośnie zrzutu wody do Kanału Wystawowego

sobota, 18.03.2017 28

Urząd dzielnicy Praga Południe poinformował o decyzji sądu odnośnie sprawy pompowania wody do Kanału Wystawowego. Czy deweloper zastosował się do tego orzeczenia? [...]

Dom Niewidomego Dziecka - wyrok nie zapadł

Dom Niewidomego Dziecka - wyrok nie zapadł

piątek, 8.01.2016 62

Sprawa Domu Niewidomego Dziecka nadal się ciągnie - zapowiadany wyrok nie zapadł. Warszawski sąd chce zapoznać się z dodatkową dokumentacją dotyczącą nieruchomości. [...]

Zobacz też