POMIAR NA ŻYWO dzisiaj, godz 13:00 (ulica Zwycięzców)
57 aktualna temperatura -4 °C
ciśnienie 1026 hPa pm2.5 37 μg/m3
powietrze bywało lepsze wilgotność 57% pm10 56 μg/m3
środa , 22 listopada 2017 r. , Informacja prasowa Zaproponuj newsa!

Rusza nowa odsłona kampanii Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę „Reaguj – to Twój prawny obowiązek!”

W drugiej dekadzie listopada br., którą rozpoczęły Międzynarodowy Dzień Przeciwdziałania Przemocy wobec Dzieci wypadający 19 listopada i Ogólnopolski Dzień Praw Dziecka (20 listopada), w Warszawie rusza kolejna odsłona kampanii Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę „Reaguj – to Twój prawny obowiązek!”.

W ramach kolejnej odsłony kampanii Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę (dawniej Fundacja Dzieci Niczyje) „Reaguj – to Twój prawny obowiązek!” warszawiacy będą mogli zobaczyć dwa nowe spoty, które zwracają uwagę na konieczność reagowania w sytuacji, kiedy posiadamy wiedzę nt. przestępstwa wymierzonego w dobro dziecka.

10’’ spoty będą wyświetlane w komunikacji miejskiej – w metrze (na nośnikach infoscreen na stacjach) oraz w autobusach, tramwajach i SKM – począwszy od 17 listopada do 3 grudnia 2017 r. Bohaterem jednego z nich jest kobieta, nauczycielka, która wiedziała o krzywdzeniu swojej uczennicy, a drugiego – mężczyzna, który słyszał dojmujący płacz bitego dziecka za ścianą. Pomimo wiedzy o krzywdzeniu dzieci, zarówno kobieta, jak i mężczyzna, nie zgłosili tego odpowiednim organom. Spoty informują o zagrożeniu za zaniechanie zawiadomienia o przestępstwie na szkodę dziecka karą pozbawienia wolności do lat 3. Pojawia się także zachęta do odwiedzenia strony kampanii fdds.pl/reaguj, gdzie można znaleźć potrzebne informacje nt. tego, jak reagować w sytuacji, kiedy podejrzewamy, że dziecko jest krzywdzone.

Nowa odsłona kampanii jest kontynuacją rozpoczętej w lipcu br. kampanii „Reaguj – to Twój prawny obowiązek!”, która towarzyszyła wejściu w życie nowelizacji kodeksu karnego zwiększającej karnoprawną ochronę dzieci – ofiar przestępstw.

Najważniejszą zmianą regulowaną nowelizacją z 13 lipca br. jest wprowadzenie kary do 3 lat pozbawienia wolności za niezawiadomienie organów ścigania o przestępstwach wymierzonych w dobro dziecka, takich jak:

  • ciężki uszczerbek na zdrowiu (w wyniku przestępstwa);
  • zgwałcenie zbiorowe; zgwałcenie osoby poniżej 15 r.ż.; kazirodcze; ze szczególnym okrucieństwem;
  • wykorzystania bezradności lub niepoczytalności;
  • wykorzystywania seksualnego małoletniego poniżej lat 15.

Jak wynika z badań Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę, co 3 dziecko w Polsce doświadcza przemocy, co 8 – jakiejś formy wykorzystania seksualnego. Dlatego tak ważna jest wczesna identyfikacja zagrożenia bezpieczeństwa dziecka, a także niepozostawanie obojętnym w sytuacji, kiedy dziecku dzieje się krzywda.

Celem kampanii „Reaguj – to Twój prawny obowiązek!” jest skierowanie uwagi całego społeczeństwa, a w szczególności specjalistów pracujących z dziećmi, na prawny obowiązek reagowania, tj. zgłaszania do organów ścigania przestępstw popełnianych na szkodę dzieci.

Platformą kampanii „Reaguj – to Twój obowiązek!” jest strona internetowa fdds.pl/reaguj, na której można znaleźć materiały informacyjne kampanii, tj. plakat i ulotkę skierowaną do profesjonalistów, a także obejrzeć 2 nowe spoty przygotowane w ramach kolejnej odsłony kampanii.

Profesjonaliści i rodzice, którzy potrzebują wsparcia i informacji w sytuacjach zagrożenia bezpieczeństwa dzieci, mogą zadzwonić do fundacji pod bezpłatny numer: 800 100 100 (poniedziałek – piątek, w godzinach 12:00 - 15:00). Mogą także skontaktować się mailowo pod adresem: opiekun@fdds.pl, jeśli oni albo dziecko potrzebują wsparcia psychologicznego lub prawnego w sprawach związanych z uczestnictwem w procedurach prawnych.

Kampania „Reaguj – to Twój prawny obowiązek!”, organizowana przez Fundację Dajemy Dzieciom Siłę, jest realizowana dzięki wsparciu finansowemu ze środków m.st. Warszawy.

Tagi: Fundacja, Dzieci, Pomoc,

Zobacz również
Piknik rodzinno-sąsiedzki w SP 143

Piknik rodzinno-sąsiedzki w SP 143

środa, 7.06.2017 8

Zapraszamy na Piknik rodzinno-sąsiedzki, który odbędzie się w Szkole Podstawowej nr 143 przy Al. Stanów Zjednoczonych 27 już w najbliższy piątek w godzinach 16-20. [...]

Klub Integracyjny – nowa inicjatywa fundacji Step by STEP na Pradze Południe

Klub Integracyjny – nowa inicjatywa fundacji Step by STEP na Pradze Południe

piątek, 26.05.2017 2

W ostatnim czasie na Pradze Południe otwarto dla wszystkich zainteresowanych Klub Integracyjny. To pierwsza taka inicjatywa zlokalizowana w tej dzielnicy. [...]

Ważne tematy

Dołącz do naszej społeczności

Polecamy: czekoladowy telegram