11 aktualna temperatura 7 °C
ciśnienie 1018 hPa pm2.5 7 μg/m3
Wspaniałe powietrze! wilgotność 45% pm10 8 μg/m3
środa, 25 października 2017 r. Paulina

Festiwal Kultury Greków Polskich na Saskiej Kępie

W dniach 14 – 16 października w naszym saskokępskim PROMie Kultury odbyła się kolejna edycja Festiwalu Kultury Greków Polskich. Na zgromadzonych czekało moc atrakcji między innymi koncerty, warsztaty tańców ludowych, a także potańcówki.

Skąd w ogóle wziął się pomysł na to wydarzenie? Zacznijmy zatem od samego początku i cofnijmy się w czasie do drugiej połowy lat 40. XX wieku. W tym właśnie okresie cała Grecja pogrążona była w krwawej wojnie domowej. Wielu Greków zdecydowało się na ucieczkę ze swojej ojczyzny w głąb kontynentu europejskiego. Część z nich udała się do Polski. Około 15 tysięcy naszych przyjaciół z Peloponezu znalazła schronienie na Pomorzu Zachodnim oraz Dolnym Śląsku. Niemal od samego początku zaczęli kultywować swoją kulturę w naszym kraju. W dzisiejszych czasach jej kustoszem jest Milo Kurtis – muzyk, dyrektor, a także pomysłodawca Festiwalu Kultury Greków Polskich.

W wyniku tej greckiej emigracji wielu utalentowanych Greków trafiło do kraju nad Wisłą. W latach 60. ubiegłego wieku mieliśmy okazję poznać niezwykle zdolnych artystów operowych, takich jak tenora Paulosa Raptisa oraz mezzosopranistkę Krystynę Kuris. Powstały również zespoły Hellen i Prometheus, które grały tradycyjną grecką muzykę ludową. Właśnie z tego nurtu wywodzi się powszechnie znana i ceniona Eleni.

Pierwszy Festiwal Kultury Greków Polskich miał miejsce w 2012 roku, pod nazwą Tydzień Kultury Greków Polskich. Jego punktem kulminacyjnym było wspólne oglądanie meczu piłkarskiego Polska – Grecja w Galerii Freta w ramach Euro 2012. W kolejnych edycjach również nie brakowało atrakcji. Liczne koncerty, projekcje filmów, wernisaże malarstwa i fotografii oraz warsztaty tradycyjnych tańców ludowych przyciągały uwagę wielu osób. Na wydarzeniu tym można było podziwiać prace malarskie Michalisa Chrisoulidisa bądź rzeźby Christosa Mandziosa, a także posłuchać na żywo koncertów Grupy w Składzie, Kroke, Osjana oraz Kariny Trapezanidou Skrzeszewskiej w repertuarze Marii Callas.

Każdy dzień tegorocznej edycji rozpoczął się od warsztatów tradycyjnego, greckiego tańca ludowego a kończył wspólną potańcówką. Przygotowano także po trzy bloki koncertowe. Zagrali Jorgos Skolias, Ensemble Elektra oraz niezwykle znane SBB. Na scenie pojawił się również sam Milo Kurtis, gdzie zagrał dwa koncerty. Organizatorzy tego festiwalu wręczyli medale Gloria Artis kilku uczestnikom tego wydarzenia, jak i również uhonorowali lidera SBB Józefa Skrzeka.

Tagi: Festiwal, Grecja, Kultura, Prom Kultury

Wiesz lub widziałeś coś ciekawego? Napisz do nas!
Zobacz również
2020 bez konkursu piosenki francuskiej

2020 bez konkursu piosenki francuskiej

sobota, 18.04.2020 3

Konkurs piosenki francuskiej został odwołany. Wszystkiemu winna pandemia koronawirusa. [...]

[Aktualizacja] Święto Saskiej Kępy 2020 w rytmie ekologii

[Aktualizacja] Święto Saskiej Kępy 2020 w rytmie ekologii

wtorek, 17.03.2020

Zaplanowane na 23 maja piętnaste Święto Saskiej Kępy zostało przesunięte (nowy termin jeszcze nie jest znany) [...]

Festiwal u sąsiadów na Kamionku

Festiwal u sąsiadów na Kamionku

czwartek, 6.06.2019 28

W najbliższą sobotę, 8 czerwca zaczyna się pierwsza edycja Festiwalu poświęconego kulturze Kamionka- obszaru niegdyś przemysłowego, a dziś tętniącego życiem artystycznym. [...]

Przed nami 7. edycja Konkursu Piosenki Francuskiej

Przed nami 7. edycja Konkursu Piosenki Francuskiej

wtorek, 21.05.2019

To już siódmy raz, gdy będziemy mogli usłyszeć najpiękniejsze francuskie piosenki w wykonaniu uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych. Wielki finał odbędzie się już 7 lipca. [...]

Zobacz też