POMIAR NA ŻYWO dzisiaj, godz 11:00 (ulica Zwycięzców)
49 aktualna temperatura -6 °C
ciśnienie 1025 hPa pm2.5 29 μg/m3
dobre powietrze wilgotność 69% pm10 41 μg/m3
czwartek , 7 września 2017 r. , Dorota Zaproponuj newsa!

Duńska sztuka z polskim akcentem zawitała na Saską Kępę

Duńska sztuka z polskim akcentem zawitała na Saską Kępę. Szóstego września Galeria PROM Kultury przy ul. Brukselskiej 23 razem z Duńskim Instytutem Kultury zorganizowała wernisaż wystawy „Jan Holger Jerichau - rzeźba i grafika”.

Twórczość Jana Holgera Jerichau - rzeźby, drzeworyty, linoryty, rysunki ołówkiem i węglem – to głęboko humanistyczny przekaz o związku człowieka z przyrodą. Artysta inspirował się kolażem, a także sztuką afrykańską (motywy masek, zwierząt, totemów). Wystawiane na Saskiej Kępie dzieła Jana Holgera Jerichau są częścią prestiżowej kolekcji Museum Jorn w Silkeborg. Polskim akcentem wystawy jest jednoczesna prezentacja, poświęcona życiu oraz twórczości Elisabeth Jerichau Baumann. Elisabeth Jerichau Baumann, urodzona w 1818 r. w Warszawie prababka artysty, przyjaciółka Dickensa, braci Grimm, Hansa Christiana Andersena (malowała jego portrety, w tym pochodzący z 1862 r. „H.Ch. Andersen czyta opowieść o aniele”), była znaną i cenioną malarką XIX wieku. Wystawiała swe prace w Londynie, Paryżu, Wiedniu. Monachium, Berlinie, Kopenhadze. W zbiorach polskich znajduje się tylko jeden jej obraz „Główka dziewczyny”, przechowywany na Zamku Królewskim w Warszawie. W czasie wernisażu Jan Holger Jerichau opowiadał historię swojej rodziny- artystycznego rodu Jerichau, wspomniał m.in. o słynnym duńskim pejzażyście Haraldzie Jerichau (synu Elisabeth) , o najsłynniejszym duńskim kubiście Jensie Adolfie Jerichau (wnuku Elisabeth), opowiadał też trudnych początkach swojej twórczości i kolejnych etapach przechodzenia od malarstwa do grafiki i rzeźby.

fot. Dorota Stachura fot. Dorota Stachura fot. Dorota Stachura

W ostatnich latach obserwuje się w Danii duże zainteresowanie twórczością Jana Hoglera Jerichau, a warszawska wystawa na Saskiej Kępie wkomponowała się w cykl światowych wystaw prac tego artysty.

Wystawa będzie czynna w PROM Kultury do końca września 2017 roku.

fot. Dorota Stachura fot. Dorota Stachura fot. Dorota Stachura

Tagi: Centrum Kultury Prom, Dania, Duński Instytut Kultury, Sztuka, Wystawa, Klub Kultury Prom,

Zobacz również
PROM Kultury nominowany do tytułu „Dom Kultury Roku 2017”!

PROM Kultury nominowany do tytułu „Dom Kultury Roku 2017”!

wtorek, 23.01.2018 96

Po raz kolejny nasz saskokępski PROM Kultury dostał nominację do tytułu „Dom Kultury Roku 2017”! Plebiscyt trwa do 7 lutego. Serdecznie zachęcamy do głosowania! [...]

XII Międzynarodowe Biennale Ceramiki Stowarzyszenia KERAMOS „Kolor”

XII Międzynarodowe Biennale Ceramiki Stowarzyszenia KERAMOS „Kolor”

czwartek, 19.01.2017 5

11 stycznia odbył się wernisaż międzynarodowej wystawy ceramiki Stowarzyszenia Artystów Ceramików Keramos. Otwarcie odbyło się w naszym PROMIE Kultury przy ul. Brukselskiej 23. Wystawę będzie można oglądać do 1 lutego 2017 roku. [...]

Ważne tematy

Dołącz do naszej społeczności

Polecamy