11 aktualna temperatura 7 °C
ciśnienie 1018 hPa pm2.5 7 μg/m3
Wspaniałe powietrze! wilgotność 45% pm10 8 μg/m3
środa, 28 czerwca 2017 r. Paulina

Uroczyste otwarcie zaułka Marii i Aleksandra Żabczyńskich

W ubiegłą środę, czyli 21 czerwca, o godzinie o 18 przy ulicy Walecznych 1 miało miejsce niezwykłe wydarzenie. Po dwóch latach zaciekłych starań, ten uroczy zaułek nazwano imieniem Marii i Aleksandra Żabczyńskiech, czyli pary utalentowanych saskokępskich aktorów.

Wszystko zaczęło się 14 kwietnia 2015 roku, kiedy to Samorząd Mieszkańców Osiedla Saska Kępa złożył pismo w Urzędzie Dzielnicy Pragi Południe odnośnie nadania nazwy zaułkowi znajdującemu się przy ulicy Walecznych 1. Pomysł ten szybko uzyskał poparcie wszystkich radnych. W uzasadnieniu decyzji można było przeczytać, że „Wielki polski aktor i jego żona bezwzględnie zasługują na utrwalenie pamięci o nich”. My również pisaliśmy o tej inicjatywie w 2015 roku. Jednak mimo tak udanego początku, w późniejszym etapie zaczęły pojawiać się przeszkody. Dla miejskich urzędników wybrane miejsce nie było bowiem zaułkiem. Papierkowa wojna trwała blisko 2 lata, ale dzięki zaangażowaniu Pana Przemysława Popkowskiego udało się nią wygrać.

Uroczyste otwarcie zaułka rozpoczęło się od wystąpienia saskokępskiego chóru Epifania, który wykonał piosenkę „Już nie zapomnisz mnie”. Po tym wystąpieniu Pan Przemysław Popkowski – główny inicjator i organizator całego wydarzenia podziękował osobom, które przyczyniły się do sukcesu tej inicjatywy, a także wszystkim zebranym licznie gościom. Pan Popkowski zapewnił również zgromadzonych, że to nie ostatnia tego rodzaju akcja o nazwie „Ocalić od zapomnienia”. Planowane są już kolejne. Na wydarzenie to przyszło wiele osób, w różnym wieku. Pojawili się także członkowie rodziny Państwa Żabczyńskich oraz ich znajomi. Wszyscy ze wzruszeniem patrzyli jak wstęga zostaje przecięta przez Pana Tomasza Kucharskiego – burmistrza Pragi Południe. Po tym uroczystym odsłonięciu na zgormadzonych czekał występ Pana Łukasza Jemioły oraz można było skosztować lampki wina, a także spróbować lodów z najstarszej lodziarni na Saskiej Kępie – Akwarium.

Tagi: Aleksander Żabczyński, Maria Żabczyńska, Otwarcie, Zaułek

Wiesz lub widziałeś coś ciekawego? Napisz do nas!
Zobacz również
Vabank w Zaułku Marii i Aleksandra Żabczyńskich

Vabank w Zaułku Marii i Aleksandra Żabczyńskich

poniedziałek, 10.06.2019 61

Już w najbliższy czwartek, 13 czerwca, o godzinie 19:00 odbędzie się koncert w Zaułku Żabczyńskich. [...]

Choinka rozbłyśnie na Saskiej Kępie

Choinka rozbłyśnie na Saskiej Kępie

poniedziałek, 3.12.2018 13

Już w najbliższą sobotę (8 grudnia) rozbłyśnie choinka w Zaułku Marii i Aleksandra Żabczyńskich [...]

Otwarcie „Zaułka Marii i Aleksandra Żabczyńskich” na Saskiej Kępie

Otwarcie „Zaułka Marii i Aleksandra Żabczyńskich” na Saskiej Kępie

niedziela, 18.06.2017 111

W najbliższą środę 21 czerwca o godzinie 18, przy ulicy Walecznych 1, odbędzie się uroczyste otwarcie „Zaułka Marii i Aleksandra Żabczyńskich” na naszej Saskiej Kępie. Serdecznie zapraszamy! [...]

Otwarcie mostu Łazienkowskiego już wkrótce

Otwarcie mostu Łazienkowskiego już wkrótce

niedziela, 25.10.2015

W następnym tygodniu zostanie otwarty Most Łazienkowski. Zakończyło się właśnie układanie ostatniej warstwy nawierzchni. Podawany już wcześniej termin otwarcia mostu pozostaje bez zmian – przeprawa zostanie otwarta do 31 października 2015 roku. [...]

Zobacz też