11 aktualna temperatura 7 °C
ciśnienie 1018 hPa pm2.5 7 μg/m3
Wspaniałe powietrze! wilgotność 45% pm10 8 μg/m3
wtorek, 30 maja 2017 r. Paulina

Rewolucja czy chaos? Parkingowy spór na Saskiej Kępie

Problem parkowania na naszej Saskiej Kępie istnieje nie od dziś. Zastawione ulice samochodami i pojazdy zaparkowane w miejscach niedozwolonych to widok, który można spotkać na prawie każdym kroku. Aby zmniejszyć to zjawisko Urząd Dzielnicy Praga Południe zaproponował pewne zmiany. Co na to mieszkańcy?

Dla zmotoryzowanych mieszkańców Saskiej Kępy znalezienie miejsca parkingowego to nie lada wyczyn. Czasem znalezienie odpowiedniego miejsca może zająć nam trochę czasu. Sznury zaparkowanych samochodów stoją wzdłuż ulic utrudniając prawidłową komunikację. Zdarza się, że pojazdy stoją na chodniku ograniczając także i ruch pieszy. Saskokępscy mieszkańcy od dawna zwracali uwagę na ten problem, dlatego Urząd Dzielnicy Praga Południe zaproponował pewne zmiany, które mogą okazać się pomocne. Na kilkudziesięciu ulicach naszej dzielnic ma dojść do zmiany organizacji ruchu i wprowadzenie ruchu jednokierunkowego m.in. na ulicach Walecznych, Niekłańskiej, Holenderskiej, Gruzińskiej czy Łotewskiej. W tych miejscach zostałyby wydzielone specjalne miejsca parkingowe. Praski ratusz zaproponował także powstanie tzw. „eko-parkingów”, czyli trawników z wyłożoną specjalną, betonową kratą. Dotyczyłoby to ulic Nobla, Berezyńskiej i Finlandzkiej. Dodatkowo Urząd zaproponował, żeby w godzinach od 7 do 10 na Saskiej Kępie mogły parkować jedynie samochody z identyfikatorem SK. Z przygotowanej analizy ruchu, która trwała 3 miesiące, wynika, że liczba miejsc parkingowych na Saskiej Kępie wzrosłaby o 299, czyli stanowi to 12% całkowity wzrost ich ilości a cała organizacja ruchu będzie dużo lepsza. Co na te zmiany mieszkańcy naszej Saskiej Kępy?

22 maja w Zespole Szkół przy ulicy Zwycięzców 7/9 odbyły się konsultacje społeczne w tej sprawie. Cała sala gimnastyczna zapełniła się mieszkańcami i przedstawicielami organizacji m.in. ŁADna Kępa, Stowarzyszenie Obywatelskie Saska Kępa oraz Samorządu Mieszkańców Saskiej Kępy. Każdy chciał zabrać głos w dyskusji, a zdania były mocno podzielone. Jak słusznie niektórzy zauważyli, w przeprowadzonej analizie znajdują się błędy. Mieszkańcy dopytywali o wycinkę drzew, zarzucając, że powstanie „eko-kratek” może do tego doprowadzić a także zaburzyć wegetacje roślin rosnących w pobliżu. Urzędnicy oraz koordynatorzy przeprowadzonej analizy uspokajali, że wszystkie planowane zmiany nie spowodują żadnej wycinki drzew. Przyznali się również, że analiza ta zawiera błędy. Na spotkaniu tym po raz kolejny poruszono temat parkometrów i stref płatnego parkowania dla osób spoza Saskiej Kępy. Propozycję tę urzędnicy stanowczo odrzucili, tłumacząc, że liczba miejsc na naszej dzielnicy mogłaby spaść nawet o 1/3 kosztem mieszkańców i to nie rozwiąże zaistniałego problemu. Mieszkańcy poruszyli również kwestie przyjezdnych z innych dzielnic, którzy zostawiają u nas swoje samochody i jadą komunikacją miejską do pracy na Powiśle czy do Śródmieścia. Większość osób zgodziła się na propozycję zastosowania identyfikatorów SK. Chyba to jedyna poruszana na tym spotkaniu kwestia, w której większość obecnych i urzędników była ze sobą zgodna. Padały jeszcze inne propozycje, jednak zagłuszane były przez kolejne. Pod koniec spotkania na sali panował ogromny gwar, każdy chciał coś powiedzieć, przez co zrobił się jeszcze większy chaos. Reasumując spotkanie to nie przyniosło pożądanych efektów. Zbyt duża różnica zdań sprawiła, że dyskusja stanęła w martwym punkcie.

Do 8 czerwca trwają konsultacje społeczne. Można przyjść na dyżury konsultacyjne, które odbędą się 31 maja w godzinach od 17 do 19 w Ognisku Pracy Pozaszkolnej przy ulicy Nobla 18/26 oraz 5 czerwca również w godzinach od 17 do 19 w PROMie Kultury przy ulicy Brukselskiej 23. Z całym projektem Analizy Organizacji Ruchu na terenie Osiedla Saska Kępa można się zapoznać TUTAJ i zgłosić swoje uwagi papierowo w godzinach pracy placówek, w których odbywają się dyżury oraz on-line za pomocą ankiety.

Wszelkie pytania i wątpliwości należy zgłosić do Wydziału Infrastruktury Urzędu Dzielnicy Praga Południe, pod numerem telefonu 22 44 35 96 lub wysłać na adres mailowy mdenuszek@um.warszawa.pl.

Tagi: Konsultacje Społeczne, Parking, Parkowanie, Samochody

Wiesz lub widziałeś coś ciekawego? Napisz do nas!
Zobacz również
Można parkować w niedozwolonych miejscach?!

Można parkować w niedozwolonych miejscach?!

środa, 29.04.2020 66

Jeden z czytelnik naszego serwisu wysłał zawiadomienie do Straży Miejskiej o nieprawidłowo zaparkowanym samochodzie na Saskiej Kępie. Pomimo, że doszło do wykroczenia służby w żaden sposób nie zareagowały na problem. Czy w takim razie możemy bezkarnie parkować samochód, tam gdzie nam wygodnie? [...]

"Polska motoryzacja zrodziła się na Grochowie"

"Polska motoryzacja zrodziła się na Grochowie"

wtorek, 17.09.2019

Centrum Promocji Kultury oraz Polska Izba Motoryzacji zapraszają na wystawę, prezentującą historię motoryzacji na Grochowie, początki automobilizmu, wielkie fascynacje techniką motocyklową i samochodami wyścigowymi. [...]

Kolizja samochodów na Saskiej Kępie. Dziecko trafiło do szpitala

Kolizja samochodów na Saskiej Kępie. Dziecko trafiło do szpitala

wtorek, 19.02.2019

Do wypadku doszło 13 lutego z samego rana, na skrzyżowaniu ulicy Marokańskiej i Afrykańskiej. [...]

Niewesoły poranek dla wielu mieszkańców

Niewesoły poranek dla wielu mieszkańców

czwartek, 7.02.2019 22

Pierwszy weekend lutego z pewnością nie był wesoły dla wielu mieszkańców Saskiej Kępy. Kilkadziesiąt samochodów padło ofiarą niewybrednego żartu i zostało porysowanych. [...]

Zobacz też