Pomnik Agnieszki to na pewno jedno z bardziej charakterystycznych miejsc na Kępie, a przede wszystkim na ulicy Francuskiej. To tutaj też każdego roku dociera uroczysta parada otwierająca Święto Saskiej Kępy.
Agnieszka Osiecka to osoba, której nikomu nie trzeba przedstawiać. Jej teksty cieszą się od lat ogromną popularnością, a znani artyści po dziś dzień chętnie śpiewają piosenki artystki. Magda Umer (piosenkarka i reżyserka) niedawno powiedziała, że są „trzy takie niesamowite postaci – Jeremi Przybora, Agnieszka Osiecka i Wojciech Młynarski".

Aby uczcić pamięć wybitnej artystki, dokładnie 10 lat temu (19 maja 2007 roku o godzinie 14.45) podczas Święta Saskiej Kępy został odsłonięty pomnik tej uwielbianej przez wszystkich mieszkanki naszej pięknej dzielnicy. Projekt rzeźby wykonali utalentowani saskokępscy artyści – Teresa i Dariusz Kowalscy. Już rok wcześniej, również w trakcie obchodów Święta Saskiej Kępy, zaprezentowano gipsowy model tego pomnika, który finalnie został odlany z brązu (przygotowano go w Starachowicach). Rzeźbiarze w swoim dziele chcieli uwiecznić Osiecką z okresu pełnej jej aktywności. Monument przedstawia 30-letnią poetkę siedzącą przy kawiarnianym stoliku z rozrzuconymi kartkami, patrzącą w dal, może właśnie szukającą dalszej inspiracji do tworzenia? Figura upamiętniająca poetkę stanęła na skrzyżowaniu ulic Francuskiej i Obrońców. Nie jest to miejsce szczególnie związane z Osiecką, gdyż sama artystka była częstym gościem w kawiarniach Sax na Francuskiej 31 (czyli skrzyżowanie dalej) oraz Café Sułtan na ulicy Obrońców 12a (aktualnie restauracja Maska). Rzeźba znajduje się przed kawiarnią Rue de Paris (dawniej znajdowała się tutaj lubiana przez nas drogeria).
W tym roku minęła 20 rocznica śmierci tej wybitnej, saskokępskiej poetki. Warto przytoczyć słowa mieszkańca naszej dzielnicy – pana Jerzego Słomczyńskiego, który Osiecką wspomina tak: „W pamięci pozostanie mi taka Agnieszka Osiecka na rogu Francuskiej i Obrońców, gdzie dziś stoi pomnik, szła w eleganckiej sukni i w kapeluszu z dużym rondem, uśmiechając się do swoich myśli. Może obmyślała tekst nowej piosenki?” (więcej tutaj). Zarówno ona, jak i jej twórczość na zawsze pozostaną w naszych sercach.
Nasz saskokępski pomnik nie jest jedyny. Drugi monument Agnieszki Osieckiej znajduje się w Opolu, a ciekawostką jest fakt, że w Warszawie znajduje się tylko kilka pomników kobiet (wg naszych informacji mniej niż 10!).






