11 aktualna temperatura 7 °C
ciśnienie 1018 hPa pm2.5 7 μg/m3
Wspaniałe powietrze! wilgotność 45% pm10 8 μg/m3
czwartek, 5 stycznia 2017 r. Informacja prasowa

„Cicho jest w parku Skaryszewskim” – warszawskie organizacje wspólnie apelują o ciszę

Od kilku lat Park Skaryszewski im. Ignacego Jana Paderewskiego staje się miejscem organizacji uciążliwych imprez (np. finał półmaratonu BMW, Święto Francji, obchody „Od 100 lat w Warszawie”). Mieszkańcy coraz częściej skarżą się na hałas, na duży ruch pojazdów oraz liczne parkujące na terenie parku samochody. Tymczasem z badań opublikowanych w raporcie „Przyroda Parku Skaryszewskiego” wynika, że Warszawiacy odwiedzają Park głównie z uwagi na chęć odpoczynku w ciszy i na świeżym powietrzu. Hałaśliwe imprezy w zabytkowym Parku powinny zostać wyeliminowane.

Powtarzające się skargi płynące od mieszkańców spowodowały reakcję lokalnych organizacji, które wspólnie wystąpiły w tej sprawie do prezydent Hanny Gronkiewicz-Waltz. Osiem stowarzyszeń i dwie rady osiedli (Kamionek i Saska Kępa) domagają się zaprzestania organizacji uciążliwych imprez oraz zakazu ruchu pojazdów, które nie mają stosownych identyfikatorów. Wniosek w tej sprawie został złożony w Urzędzie Miasta 21 grudnia 2016.

W ocenie zaangażowanych w akcję organizacji trawniki są rozjeżdżane samochodami i zastawiane scenami, a zwierzęta i ptaki płoszone. Dzieje się tak mimo, że Park Skaryszewski jest jednym z najcenniejszych obszarów przyrodniczych na terenie Warszawy. W 2014 roku grupa specjalistów pod kierownictwem prof. Macieja Luniaka z Instytutu Zoologii PAN przeprowadziła kompleksowe badanie walorów przyrodniczych Parku. Badanie wykazało, że na tle innych stołecznych parków Park Skaryszewski wyróżnia się pod względem różnorodności gatunkowej zwierząt i roślin. Stwierdzono m.in. występowanie 60 gatunków ptaków i 16 gatunków ssaków, w tym 5 gatunków nietoperzy, jeża, bobra, piżmaka, norki, zająca, a nawet lisa. Badanie wykazało również 29 gatunków ślimaków, 28 gatunków pająków, 23 gatunki ważek, 26 gatunków biedronek, 22 gatunki motyli dziennych, 10 gatunków mrówek, a wśród nich gatunki rzadkie i chronione.

Ponad stuletni Park Skaryszewski, podobnie jak wiele najcenniejszych polskich parków i ogrodów, zaprojektowany został przez Franciszka Szaniora. W 1973 r. został wpisany do rejestru zabytków (nr 875 z 13.12.1973). Park znany jest nie tylko z walorów przyrodniczych, ale także historycznych i artystycznych. Na jego terenie znajdują się m.in. miejsca pamięci, ale także cenne rzeźby, w tym prace najwybitniejszych polskich artystów (np. Henryk Kuna, Olga Niewska). Organizacja imprez w takim miejscu jest tym bardziej bulwersująca, że tuż obok – po drugiej stronie Alei Zielenieckiej – znajdują się rzadko wykorzystywane błonia przy Stadionie Narodowym.

Uciążliwe imprezy w parku to nie tylko utrapienie dla ludzi szukających w parku ciszy, nie tylko niszczenie przyrody, ale także obciążenie dla budżetu miasta i dzielnicy. Prywatny organizator ogromnej imprezy może zapłacić zaledwie kilkadziesiąt złotych za urządzenie jej w parku (np. Półmaraton Praski: 60 PLN, słownie: sześćdziesiąt złotych), a zdarzają się przypadki, gdy skutki niszczenia przyrody Parku kosztują podatnika znacznie więcej. W dodatku do części imprez mieszkańcy dodatkowo dopłacają - że np. gdy Urząd Dzielnicy przeznacza środki z budżetu dzielnicy na nagrody dla uczestników biegów.

Apel o ciszę w Parku Skaryszewskim poparły następujące organizacje pozarządowe: Miłośnicy Krajobrazu - Stowarzyszenie Właścicieli Lokali, Ogród Warszawa. Stowarzyszenie na rzecz Krajobrazu Kulturowego, Stołeczne Towarzystwo Ochrony Ptaków, Stowarzyszenie ŁADna Kępa, Stowarzyszenie Miasto Jest Nasze, Stowarzyszenie Obywatelskie Saska Kępa, Stowarzyszenie „Wiatrak” oraz Towarzystwo Przyjaciół Saskiej Kępy (Oddział TPW). Inicjatywę wsparły też dwa Samorządy Mieszkańców – Kamionka i Saskiej Kępy. Sygnatariusze wniosku zapowiadają, że będą nagłaśniać przypadki uciążliwych imprez, a w razie konieczności zbiorą podpisy pod wnioskiem o konsultacje społeczne ws. oczekiwań mieszkańców wobec Parku Skaryszewskiego.

Wydarzenie na Facebook

Tagi: Apel, Cisza, Hałas, Park Skaryszewski

Wiesz lub widziałeś coś ciekawego? Napisz do nas!
Zobacz również
Boks w plenerze - zajęcia ogólnorozwojowe

Boks w plenerze - zajęcia ogólnorozwojowe

środa, 17.03.2021

Jeżeli masz już dość siedzenia w domu i chciałbyś aktywnie spędzić czas, to zapraszam na zajęcia w plenerze w naszej okolicy. Celem inicjatywy jest zebranie grupy ludzi, którzy chcą zadbać o swoje samopoczucie i spędzić trochę czasu na powietrzu. [...]

Czy w 2021 roku czeka nas drogowy armagedon?

Czy w 2021 roku czeka nas drogowy armagedon?

poniedziałek, 21.12.2020

W 2021 roku rozpocznie się gruntowna przebudowa wiaduktu Trasy Łazienkowskiej po lewej stronie Wisły Natomiast po prawej (na Saskiej Kępie) wzdłuż arterii pojawią się nowe ekrany akustyczne. Przy okazji kosmetycznych prac doczeka się fragment trasy nad ulicą Paryską. [...]

Mieszkańcy znów muszą bronić terenów zielonych na Pradze-Południe – apel 14 organizacji

Mieszkańcy znów muszą bronić terenów zielonych na Pradze-Południe – apel 14 organizacji

sobota, 12.12.2020

Mieszkańcy Pragi-Południe od 5 lat czekają na dokończenie prac nad planem zagospodarowania „ogrodów działkowych w rej. ulicy Kinowej cz. II”. Teren zielony nad Kanałem Wystawowym nadal nie jest objęty ochroną planistyczną i narażony jest na ryzyko zabudowy. [...]

Saska Kępa jeszcze bardziej zielona

Saska Kępa jeszcze bardziej zielona

środa, 12.08.2020 32

Pod koniec lipca Zarząd Zieleni Miasta Stołecznego Warszawy zakończył modernizację skweru przy ulicy Egipskiej. Poza zielenią pojawiły się tu nowe ławki, a także oświetlenie rzeźby. [...]

Zobacz też