POMIAR NA ŻYWO dzisiaj, godz 04:50 (ulica Zwycięzców)
48 aktualna temperatura -14 °C
ciśnienie 1031 hPa pm2.5 29 μg/m3
dobre powietrze wilgotność 75% pm10 39 μg/m3
środa , 4 stycznia 2017 r. , Paulina Zaproponuj newsa!

Dom Generała Kutrzeby na Saskiej Kępie wpisany do rejestru zabytków

Decyzją wojewódzkiego konserwatora zabytków Pani Barbary Jezierskiej przedwojenna willa znajdująca się przy ulicy Bajońskiej 3/5, powszechnie znana jako dom generała Tadeusza Kutrzeby została wpisana do rejestru zabytków. Walczyły o to dwie organizacje ŁADna Kępa oraz Towarzystwo Opieki nad Zabytkami Oddział Warszawa.

Willa Generała Tadeusza Kutrzeby mieści się w południowej części naszej Saskiej Kępy przy ulicy Bajońskiej 3/5. Zbudowano ją w przedwojennym modernistycznym stylu a sam projekt przygotowali niezwykle, jak na ówczesne czasy, znani architekci Maksymilian Goldberg oraz Hipolit Rutkowski. Ten dwurodzinny, piętrowy dom zamieszkiwały dwie rodziny: Aldona i Tadeusz Kutrzeba oraz Halina i Hipolit Wohl. W późniejszych latach w willi tej mieszkał m.in. były rektor Uniwersytetu Warszawskiego a także poeta, filozof i fizyk profesor Grzegorz Białkowski. Na dzień dzisiejszy jest własnością osób niespokrewnionych z pierwszymi jej mieszkańcami.

Podczas trwania wojny „dom generała” uległ częściowo zniszczeniu. Pod koniec lat siedemdziesiątych został wpisany do nieruchomego rejestru historycznego zabytków układu urbanistycznego naszej Saskiej Kępy. Pomimo uszkodzeń, budynek ten został odrestaurowany z zachowaniem wielu elementów pierwotnego wyposażenia wnętrz oraz wystroju. Do dzisiejszych czasów zachowały się m.in. stolarka drzwiowa, posadzki w tym okładziny ceramiczne a także lastrykowe oraz drewniane parkiety. Również przetrwały zabytkowe kominki, szafki wnękowe jak i kilka pomieszczeń ze stylowymi, zaokrąglonymi ścianami oraz widoczne podciągi wraz ze słupami konstrukcyjnymi. Wszystkie te elementy idealnie wpisują się do modernistycznego charakteru tej przedwojennej budowli.

Decyzja o wpisaniu willi generała Kutrzeby do rejestru zabytków nie jest jednak ostateczna. Obie strony mogą się od niej odwołać do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Tagi: Ladna Kępa, Tadeusz Kutrzeba, Ulica Bajońska, Zabytki

Zobacz również
Na Saskiej Kępie wylądował… samolot pasażerski!

Na Saskiej Kępie wylądował… samolot pasażerski!

poniedziałek, 30.10.2017 157

Chwyć stery w swoje ręce i poczuj się jak pilot linii lotniczych! Na Saskiej Kępie wystartował AirPoint - Symulator Lotu oraz pierwsza stacjonarna galeria WarsawGiftShop! To najbardziej odlotowe miejsce w Warszawie! [...]

Mamy kolejny zabytek na Saskiej Kępie!

Mamy kolejny zabytek na Saskiej Kępie!

środa, 30.08.2017 129

Willa Rotsteinów znajdująca się przy ulicy Krynicznej 6 powiększyła listę saskokępskich budynków wpisanych do rejestru zabytków. O tę decyzję skutecznie zabiegały dwie organizację społeczne ŁADna Kępa oraz Towarzystwo Opieki nad Zabytkami – Oddział w Warszawie. [...]

Ważne tematy

Tramwaj na Gocław przez Saską Kępę

Dołącz do naszej społeczności

Polecamy: czekoladowy telegram

Chocolissimo