11 aktualna temperatura 7 °C
ciśnienie 1018 hPa pm2.5 7 μg/m3
Wspaniałe powietrze! wilgotność 45% pm10 8 μg/m3
niedziela, 6 listopada 2016 r. Michał

Artyści Saskiej Kępy

Zapraszamy serdecznie na wernisaż, który odbędzie się 9 listopada (środa) godz. 19.00. Zaproszenie wyślemy oddzielnie :)

Ponieważ na wernisażu spodziewamy się dużej liczby gości związanych z osobami, których prace będą prezentowane, osoby chętne do obejrzenia wystawy zapraszamy od 10 listopada do 4 grudnia br. w godzinach pracy PROM KSK. Matką pomysłu jest Pani Magdalena Czerwosz - kurator wystawy - artystka i była przewodnicząca Samorządu Saskiej Kępy.

Zasadniczą ideą wystawy jest prezentacja unikalnego miejsca i środowiska jakim była i jest Saska Kępa. Poprzez zgromadzenie dzieł nieżyjących i żyjących artystów chcemy pokazać, że zgodnie z ogólnym przekonaniem SK jest rzeczywiście miejscem wyjątkowym pod względem „nasycenia” twórcami. Chcemy pokazać ogromną różnorodność twórczości plastycznej, która tu powstawała i nadal powstaje dzięki ludziom mieszkającym i związanym z naszą dzielnicą.

Ideą przewodnią wystawy jest pierwsze, w jakimś sensie monograficzne, opracowanie tematu "artyści mieszkający i tworzący na SK" i pierwszy krok ku szukaniu odpowiedzi, czy rzeczywiście powszechne nazywanie Saskiej Kępy "dzielnicą artystów" jest prawomocne. Odpowiedź pozostawiamy odbiorcom.

Do udziału w wystawie zgłosiło się 172 twórców, w tym rodziny, przyjaciele i znajomi zgłaszali osoby nieżyjące, uprawiających różne dziedziny sztuki: malarstwo, rzeźbę, grafikę, ceramikę, tkaniny, fotografię, film, medalierstwo, biżuteria itd. Wśród artystów są też rodziny artystyczne: dwu-, trzy- pokoleniowe (razem 8 rodzin - 32 osoby), małżeństwa (10 x 2), matka z córką (4 x 2), ojciec i syn (4 x 2), ojciec i córka (1 x 2) i inne - wujostwo i siostrzenica (1 x 3), teść, synowa (1 x 2).

Ciekawostka jest fakt iż uwagi na dużą liczbę osób biorących udział w wystawie wprowadzono zasadę: 1 artysta = 1 dzieło.

Wystawie towarzyszyć będzie katalog, gdzie każdy artysta posiada swoją własną stronę, na której jest przesłany przez niego biogram i tekst o związkach z SK, zdjęcie dzieła i zdjęcie "portretowe". Katalog poprzedzony tekstami o wystawie, o początkach SK i o środowisku artystycznym na SK. (192 strony). Jako serwis "Saska Kępa z pasją" również mamy mały wkład w powstanie tego katalogu, mianowicie udostępniliśmy kilka z naszych zdjęć na jego potrzeby:)

Fragmenty z katalogu

Wielka wystawa prac blisko 200 saskokępskich artystów, którą prezentujemy, jest niezwykłą artystyczną klamrą, godznie podsumowującą obchody stulecia. Zapraszam Państwa na wystawę wyjątkową nie tylko ze względu na na jej autorów - najwybitniejszych saskokępskich artystów, reprezentujących wszystkie dziedziny sztuk plastycznych - ale też niecodzienną poprzez unikatowy obraz przeszłych oraz aktualnych myśli i emocji, zamkniętych w ich pracach. Prezentowane na tej wystawie dzieła są również ważnym zapisem historii, odzwierciedlającym stan umysłu i duszy artysty w odległych lub zaledwie wczorajszych momentach życia dzielnicy, miasta, kraju. Ta wystawa, największa z dotychczas prezentowanych w PROM-ie Kultury Saska Kępa, jest także niezmiennie ważnym podsumowaniem stulecia pracy artystów i wspaniałym ukoronowaniem pracy wszystkich organizatorów na Saskiej Kępie.

Tomasz Kucharski
Burmistrz Dzielnicy Praga-Południe m.st. Warszawy

Ideą wystawy jest pokazanie, jak wielu wspaniałych artystów związanych jest z Kępą, a tym samym, że jest ona naprawdę dzielnicą artystów. To swoista wizytówka Saskiej Kępy, a nie tylko samych twórców. Chcieliśmy pokazać ideę indywidualnych, osobistych związków ludzi z tym miejscem. Niespotykaną jest sytuacja, że miejsce, tak nieduże w stosunku do aglomeracji jaką jest Warszawa, ściąga ludzi twórczych, czujących sztukę. To olbrzymie środowisko, które utożsamia się z Saską Kępą. Sytuacja ta jest ewenementem w skali kraju, mozna ją przyrównać do siły oddziaływania i budowania mitów podhalańskiego ruchu regionalnego. Taka sytuacja na Kępie trwa od pokoleń. Rodzą się środowiska, klany rodzinne, pokoleniowe, przyjacielskie, które tworzą jedyną w swoim rodzaju twórczą atmosferę. Środowisko to jest jak magnes. Przyciąga wciąż nowe postacie, które tu wyczuwają niepowtarzalnego ducha miejsca, sprzyjającego działaniom artystycznym. "Spis powszechny" na Kępie, swoiste PTAKOLICZENIE na pewno odbije się szerokim echem, gdyż stanowi znakomity wstęp do dalszych badań.

Magdalena Czerwosz
kurator wystawy

Obecna wystawa jest pierwszą, tak szeroką prezentacją dorobku artystów Saskiej Kępy. Ma charakter częściowo historyczny, bo pokazuje tych, którzy już odeszli, ale ukazuje też dzisiejszą rzeczywistość sztuki, mlodych twórców sięgających po nowe media. Ich obecność budzi nadzieję na kontynuację tradycji artystycznych tego miejsca. Patrząc na zgromadzone dzieła kilku pokoleń twórców, można postawić pytanie : czy artyści Saskiej Kępy tworzą środowisko ? Odpowiedź nie jest prosta. Z jednej strony widoczna jest ogromna różnorodność ich dokonań, diametralnie różna stylistyka, odmienne cele i środki wyrazu. Zatem nie ma środowiska w znaczeniu współnoty artystycznej, zauważalnych rysów wspólnych, deklaracji artystycznych. Z drugiej zaś strony poczucie więzi z ukochaną dzielnicą, powiązania rodzinne i towarzyskie tworzą specyficzną społeczność artystów, interesujących się nawzajem swoją twórczością. I to właśnie środowisko stanowi ogromny, chyba nie w pełni wykorzystany potencjał do promocji dzielnicy artystów, jaką niewątpliwie jest - i mamy nadzieję będzie - nasza Saska Kępa

Anna Rudzka

Organizatorem wystawy jest Burmistrz Dzielnicy Praga-Południe i PROM Kultury Saska Kępa.
Patronem honorowym Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie
Sponsorami wystawy i katalogu: Dom Development i SOHO.
Wydawcą katalogu: PROM Kultury Saska Kępa

Wydarzenie na Facebook

Tagi: Artyści, Magdalena Czerwosz, Prom Kultury Saska Kępa, Wernisaż

Wiesz lub widziałeś coś ciekawego? Napisz do nas!
Zobacz również
Artyści z Saskiej Kępy

Artyści z Saskiej Kępy

niedziela, 21.03.2021

Na łamach naszego saskokępskiego serwisu będziemy zamieszczać informacje na temat ciekawych osobowości, które urodziły się lub mieszkały na Saskiej Kępy. [...]

"Polska motoryzacja zrodziła się na Grochowie"

"Polska motoryzacja zrodziła się na Grochowie"

wtorek, 17.09.2019

Centrum Promocji Kultury oraz Polska Izba Motoryzacji zapraszają na wystawę, prezentującą historię motoryzacji na Grochowie, początki automobilizmu, wielkie fascynacje techniką motocyklową i samochodami wyścigowymi. [...]

Zapraszamy na wernisaż edycji „Rafa”!

Zapraszamy na wernisaż edycji „Rafa”!

wtorek, 9.07.2019 1

Rafa koralowa przeżywa dziś ogromny kryzys - ginie. Fundacja „Obraz w pigułce” odważnie zmierzyła się z tym tematem. Najpierw wspólnie z małymi pacjentami Szpitala Dziecięcego im. prof. dr. med. Jana Bogdanowicza w Warszawie uwieczniła rafę w plastelinowych pracach dzieci. [...]

PROM Kultury Saska Kępa rozbrzmi dźwiękami i słowami Osieckiej!

PROM Kultury Saska Kępa rozbrzmi dźwiękami i słowami Osieckiej!

środa, 10.10.2018

14 października 2018 r. na PROMie Kultury Saska Kępa odbędzie się koncert finałowy Mazowieckiego XI. Przeglądu Artystycznych Inspiracji Twórczością Agnieszki Osieckiej „Taką nas ścieżką poprowadź 2018”. [...]

Zobacz też