19.06.2016 r. (niedziela) - godz. 12.00
PRZECHADZKA PO NAJPIĘKNIEJSZYM PARKU W POLSCE
Spotkanie z przewodnikiem pod Teatrem Powszechnym, ul. Jana Zamoyskiego róg ul. Zielenieckiej Koniec wycieczki pod Pomnikiem Paderewskiego na Rondzie Waszyngtona
Trasę rozpoczniemy przed budynkiem „Teatru, który się wtrąca” i poznamy postać jego wybitnego dyrektora. Przejdziemy się alejkami najpiękniejszego parku w Polsce, podziwiając piękną „Kąpiącą się” nad stawem czy „Tańczącą” w Różance i dowiemy się, gdzie stała zaginiona rzeźba „Fauna na delfinie”.
Dowiemy się, jak zaradzono, by przejeżdżający na stronę praską przez Trzeci Most (obecnie Poniatowskiego) nie wpatrywali się w krowy przeżuwające melancholijnie trawę na skaryszewskich pastwiskach.
Te i inne ciekawostki znajdą Państwo na naszej wycieczce.
Wstęp: 6 pln
Kilka ciekawostek o Parku Skaryszewskim:
- W pierwszym etapie realizacji projektu urozmaicono płaski i monotonny krajobraz zakładając cztery stawy, połączone ze sobą i z Jeziorem Kamionkowskim i usypano wzniesienia we wschodniej części parku, a także podniesiono teren wokół stawów.
- W kolejnych etapach wykonano dalsze roboty ziemne wprowadzające urozmaicenie rzeźby terenu, zrealizowano nasadzenia roślinne i zbudowano śluzę z mostem na kanale łączącym Jezioro Kamionkowskie z Wisłą. Zapewniło to ustabilizowanie poziomu wody w Jeziorze i uniezależnienie od stanów wody w Wiśle. Dla administracji parku wybudowano dworek i budynki gospodarcze wg projektu Juliusza Dzierżanowskiego.
- W 1914 roku powstały dwa place zabaw dla dzieci. Program parku został również wzbogacony o urządzenia sportowe, powstały pływalnie nad Jeziorem Kamionkowskim, przystań wioślarska, pierwsze miejskie boisko sportowe oraz korty tenisowe.
- Z inicjatywy Leona Danielewicza, Dyrektora Wydziału Ogrodniczego Zarządu Miejskiego Warszawy na terenie parku wybudowano kawiarnię, wodospad oraz założono ogród różany i ogród daliowy.
- Park Skaryszewski został wpisany do rejestru zabytków dnia 13.12.1973 r.