11 aktualna temperatura 7 °C
ciśnienie 1018 hPa pm2.5 7 μg/m3
Wspaniałe powietrze! wilgotność 45% pm10 8 μg/m3
piątek, 6 maja 2011 r.

Jedź na Bliski Wschód. Nowe miejsce na Saskiej Kępie

Sobotnie popołudnie spędzamy na prawym brzegu Wisły. W ramach wspólnej imprezy "Bliski Wschód" otworzą się tam dwa nowe miejsca dedykowane sztuce: BWA Warszawa na Saskiej Kępie oraz Leto i Piktogram na Kamionku.

Warto zapamiętać te dwa adresy: Jakubowska 16 i Mińska 25. Dla wzmocnienia siły rażenia Leto, BWA Warszawa i Piktogram będą raz w miesiącu organizować tego samego dnia wernisaże pod hasłem "Bliski Wschód". W tę sobotę najpierw udajemy się do willi na Jakubowskiej, na otwarcie wystawy "Plądrujemy ruiny rzeczywistości" i popas w ogrodzie (od godz. 15), a następnie przemieszczamy się na Mińską, do nowego kulturalno-rozrywkowego zagłębia Soho Factory na wernisaż Wojciecha Pusia w galerii Leto i imprezę w siedzibie "Piktogramu" (od godz. 20).

To wyjątkowe miejsca również z innego powodu - już wkrótce, po zakończeniu prac remontowych, mogą się stać modelowymi przykładami rewitalizacji wartościowej architektury. Willę na ul. Jakubowskiej 16, w bliskim sąsiedztwie Kępa Café, kupił niedawno architekt Wojciech Popławski. To funkcjonalistyczny dom z 1928 r., zaprojektowany przez Czesława Przybylskiego (architekta m.in. warszawskiego Dworca Głównego) dla przyjaciela, rzeźbiarza Mieczysława Lubelskiego. Jest tu duże pomieszczenie z antresolą na pracownię, kilka pięter mieszkalnych, spory ogródek i taras na dachu. Wojciech Popławski z pracowni OP Architekten mógł ten dom wyremontować i przeznaczyć na apartamenty. Ale wybrał inną drogę, która może się okazać najlepszą reklamą jego działalności. Chce willę na Jakubowskiej modelowo zrewitalizować i przeznaczyć na kulturę. Wraz z socjolożką i managerką kultury Lucyną Sosnowską, z którą będzie tu gospodarzył, nazwali już to miejsce Dom Funkcjonalny. W dawnej pracowni widzą klubokawiarnię, do lokali po mieszkaniach zapraszają kulturalne fundacje, a 50 metrów na parterze zajmie BWA Warszawa. Galeria to wspólne przedsięwzięcie dziennikarza i kuratora Tomka Platy, Justyny Kowalskiej (dotąd w Le Guern) i Michała Suchory (dotąd w lokalu_30). Dlaczego BWA? Dlatego, że jak wyjaśnia Tomek Plata, galeria chce się w swojej działalności odwoływać do tradycji modernistycznej i socmodernistycznej. Przekonamy się o tym już w ten weekend na pierwszej zbiorowej wystawie artystów związanych z BWA. Swoje prace w całym Domu Funkcjonalnym (wciąż jeszcze w remoncie) zaprezentują: Adam Adach, Agnieszka Kalinowska, Mikołaj Grospierre, Jarosław Fliciński, Angelika Markul i Małgosia Szymankiewicz. Wystawę będzie można oglądać również w niedzielę, w godz. 15-20.

Podobnie (choć na znacznie większą skalę) sytuacja wygląda na Mińskiej 25. Właściciel terenu, zanim wybuduje tu mieszkania, chce je zareklamować kulturą. Rafał Bauer, szef funduszu inwestycyjnego Black Lion, zamienia właśnie kompleks kilkunastu wyjątkowych budynków poprzemysłowych w Soho Factory. Rewitalizacją większości z nich zajmuje się architekt Marcin Garbacki z pracowni Projekt Praga. Dawniej mieściły się tu m.in. Towarzystwo Akcyjne Lnianej i Jutowej Manufaktury, Zakłady Amunicyjne "Pocisk" i Warszawska Fabryka Motocykli, produkująca sławne Osy. Dziś budynki zajmują już: klub M25, pracownie architektoniczne WWAA, OP Architekten i Grupa Projektowa Konkret, wydawnictwo Dwie Siostry, Centrum Cyfrowe. Projekt: Polska; redakcje: "MaleMena", "ThinkTanku", "Fashion Magazine", marka odzieżowa Rage Age, producent designerskich puf Miuki. Będą restauracje (m.in. swoją filię Warszawa Wschodnia chcą tu otworzyć twórcy klubokawiarni Warszawa Powiśle), jest już nowoczesna altanka, hamaki i stoliki na trawiastym dziedzińcu. I dwie duże hale, w których odbywały się już m.in. koncerty Warszawskiej Jesieni, recyklingowe Przetwory i pokazy mody najlepszych polskich projektantów.

Jeden wspólny budynek po dawnej hafciarni zajęły też galeria Leto Marty Kołakowskiej i magazyn o sztuce "Piktogram" Michała Wolińskiego. Surowy z zewnątrz, ale w środku bardzo nowoczesny. To bodajże jedyna taka w Warszawie galeria sztuki zaprojektowana od początku do końca zgodnie z potrzebami najemców. Jest tu spora sala wystawiennicza, do której dociera naturalne światło, są pomieszczenia na biura, spotkania, redakcję, galerio-księgarnię "Piktogramu", a nawet mały drewniany domek dla rezydenta (wewnątrz galerii). Leto organizować tu będzie wystawy (pierwszą w nowej siedzibie będzie "Given" Wojciecha Pusia zbudowana wokół historii porwania 4-letniej dziewczynki Madeleine McCann). A "Piktogram" na początek proponuje imprezy w budynku i przed nim oraz "księgarnię jako wystawę", a w niej ostatni numer magazynu w trójwymiarze, z pracami m.in. Janka Smagi, Szymona Rogińskiego i Agnieszki Polskiej oraz wycinek zbiorów Piotra Rypsona na półkach specjalnie zaprojektowanych przez Olę Wasilkowską. Zagrają: Red Rack'em, Maciek Sienkiewicz i Kapitan Teren. W czerwcu "Piktogram" planuje tu m.in. targi fanzinów i artzinów.

Tagi: Bwa, Dom Funkcjonalny, Kultura, Ulica Jakubowska

Wiesz lub widziałeś coś ciekawego? Napisz do nas!
Zobacz również
Festiwal Kultury Greków Polskich na Saskiej Kępie

Festiwal Kultury Greków Polskich na Saskiej Kępie

środa, 25.10.2017 8

W dniach 14 – 16 października w naszym saskokępskim PROMie Kultury odbyła się kolejna edycja Festiwalu Kultury Greków Polskich. Na zgromadzonych czekało moc atrakcji między innymi koncerty, warsztaty tańców ludowych, a także potańcówki. [...]

Srebrny medal Gloria Artis dla Pana Tadeusza Burchackiego z Saskiej Kępy!

Srebrny medal Gloria Artis dla Pana Tadeusza Burchackiego z Saskiej Kępy!

poniedziałek, 26.12.2016 31

20 grudnia 2016 roku w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego zostały wręczone przez wicepremiera, ministra prof. Piotra Glińskiego medale „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. Wśród laureatów znalazł się mieszkaniec naszej Saskiej Kępy Pan Tadeusz Burchacki. [...]

Noc Muzeów już w najbliższą sobotę

Noc Muzeów już w najbliższą sobotę

środa, 14.05.2014 35

17 maja odbędzie się już jedenasta edycja Nocy Muzeów. Tego dnia, od godziny 19:00 będzie można skorzystać z wielu atrakcji w całej Warszawie. Sprawdźcie co w tę noc można robić na Saskiej Kępie! [...]

Do Pralni na wystawę

Do Pralni na wystawę

piątek, 18.10.2013

Saska Kępa proponuje mieszkańcom nową przestrzeń artystyczną i miejsce spotkań. Mowa o Pralni. [...]

Zobacz też