Między 23 kwietnia a 24 września warszawscy afro-muzycy zapraszają na koncerty, warsztaty muzyczne oraz jam sessions w ogródku senegalskiej kawiarni Café Baobab na Francuskiej 31 na Saskiej Kępie.
W 2016 roku wydarzenia odbywają się dokładnie co dwa tygodnie, w soboty: 23 kwietnia, 7 i 21 maja, 4 i 18 czerwca, 2, 16 i 30 lipca, 13 i 27 sierpnia oraz 10 i 24 września.
W tym roku muzyczny sezon na Francuskiej otworzy koncert senegalskiego tria Djolof-Man. Muzyka zespołu to połączenie etnicznych brzmień Zachodniej Afryki, soulu i reggae. Djolof-Man wystąpi w składzie: Pako Sarr (gitara, wokal), Mamadou Diouf (djembe, wokal), Mouhamed Mbow (djembe, wokal). Djolof to nazwa jednej z historycznych prowincji Senegalu, co podkreśla muzykę, jaką wykonuje trio: głęboko zakorzenioną w tradycyjnych, etnicznych brzmieniach Afryki Zachodniej, którą w udany artystycznie sposób łączą z soulem i reggae. Zespół powstał w 2006 roku i ma za sobą wiele koncertów, w tym udział w Warszawskim Festiwalu Skrzyżowanie Kultur. Muzycy Djolof-Man tworzą również muzykę do filmów i programów telewizyjnych.
Pod Baobabem wystąpią również m.in. muzycy z bębniarskiej grupy Strefa Rytmu, gambijski wirtuoz kory Buba Kuyateh, senegalski bard Goo Ba, zespoły SkaDykatator oraz Groove Baza.
– Café Baobab chce być czymś więcej niż tylko punktem gastronomicznym. Chcemy przypomnieć wielokulturowy charakter Saskiej Kępy, gdzie dawniej zamieszkali osadnicy z Holandii, jej walory rekreacyjne, które docenił król August III – mówi muzyk Mamadou Diouf, który jest zaangażowany również w organizację spotkań.
– Ulica Francuska nie powinna mieć kompleksów do żadnej innej ulicy z lewobrzeżnej Warszawy. Gdzie indziej cień dają jedynie parasolki, a tutaj mamy głęboki cień wysokich drzew. Tak jak w Afryce! – zaznacza Mamadou. – Dlatego Baobab zaprasza i stara się w niebanalny sposób integrować lokalną społeczność. Każdy może uczestniczyć i poznać lepiej bogatą kulturę zachodniej Afryki. Stąd nasze hasło: „Zagrajmy pod Baobabem!”. Dla najmłodszych te kameralne muzyczno-taneczne spotkania będą piękną lekcją otwartości na inne kultury. Spotkania na Francuskiej mają być przede wszystkim fajną zabawą i pozytywnym przeżyciem – podkreśla.
Na wszystkie wydarzenia wstęp wolny.
Dodatkowych informacji i wywiadów udziela Aziz Seck (Fundacja Centrum Afro-Kultury Baobab):→ tel: 606 98 00 98
→mail: aziz.seck@cafebaobab.pl
www.baobab-spotkania.pl
www.Facebook.com/ZagrajmyPodBaobabem
Projekt MUZYCZNE SPOTKANIA NA FRANCUSKIEJ 2015 realizowany jest przez Fundację Centrum Afro-Kultury Baobab dzięki współfinansowaniu ze środków m.st. Warszawy.