11 aktualna temperatura 7 °C
ciśnienie 1018 hPa pm2.5 7 μg/m3
Wspaniałe powietrze! wilgotność 45% pm10 8 μg/m3
piątek, 1 kwietnia 2011 r.

Zdewastowali radziecki pomnik

Nabazgrane czarną farbą napisy: "1940 Stalin Beria" i "2010 Putin i Tusk" szpecą pomnik żołnierzy radzieckich w parku Skaryszewskim. To kolejna dewastacja tego monumentu, ale po raz pierwszy wandale odwołali się do katastrofy smoleńskiej.


"Jeśli ktoś chce manifestować swoje poglądy, niech to robi w innej formie. Tą sprawą powinny się zająć organy ścigania" - mówi zbulwersowany Adam Siwek, naczelnik wydziału krajowego Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa.


Pomnik Wdzięczności Armii Radzieckiej stoi na środku głównej alei parku. Nie jest dziełem wybitnym. Jego wykonana z piaskowca przyciężka bryła przypomina szafę. Z przodu - wyrzeźbiony portret żołnierza w hełmie i skrzyżowane sztandary z pięcioramienną gwiazdą, z tyłu - fragment wiersza Tadeusza Kubiaka. Pomnik powstał zaraz po wojnie, już w 1945 r. Z początku był częścią niewielkiego cmentarza poległych w rejonie Warszawy żołnierzy radzieckich, urządzonego przy wejściu do parku od strony ronda Waszyngtona. W 1968 r. mogiły zlikwidowano, szczątki 28 czerwonoarmistów przeniesiono na cmentarz-mauzoleum w al. Żwirki i Wigury, a monument przesunięto na obecne miejsce w głębi parku Skaryszewskiego. Jego stan od dawna jest zły, pękają i odpadają piaskowcowe płyty, a wandale regularnie zamalowują wykute w kamieniu napisy.


O ostatniej dewastacji powiadomili nas mieszkańcy graniczącej z parkiem Saskiej Kępy. Twierdzą, że bazgroły ze Stalinem, Berią, Putinem i Tuskiem pojawiły się przynajmniej trzy tygodnie temu.


"Kiedy po raz pierwszy je zobaczyłam, byłam w szoku. Po raz drugi - w jeszcze większym, bo nie zniknęły. Ten pomnik upamiętnia śmierć niewinnych żołnierzy. To, co zrobiono, jest straszne, prostackie, ale też przemyślane. Widać tu cały program ikonograficzny: po bokach daty i przypisane im nazwiska, a w środku znak Polski Walczącej. Dla mnie jako Polki jest to hańba" - mówi Aleksandra Komornicka, współzałożycielka stowarzyszenia ŁADna Kępa.


"Jak my byśmy się czuli, gdyby ktoś w ten sposób pomazał polski cmentarz w Katyniu?" - pyta Tadeusz Burchacki z Towarzystwa Przyjaciół Saskiej Kępy. - "Trzeba jak najszybciej usunąć te bazgroły."


Opiekunem parku Skaryszewskiego jest Zarząd Oczyszczania Miasta. Dlaczego do tej pory nie oczyścił monumentu z napisów?


"Codziennie oglądamy park. O nowym zniszczeniu pomnika wiemy od tygodnia. Nie usunęliśmy napisów, bo zgodnie z zarządzeniem prezydenta Warszawy z 1 sierpnia 2006 r. pomnikami i miejscami pamięci na swoim terenie zajmują się władze dzielnic. Poinformowaliśmy więc burmistrza Pragi-Południe. Prosiliśmy, żeby zajął się tym jak najszybciej. Naczelnik naszego wydziału infrastruktury już dostał polecenie natychmiastowego znalezienia firmy, która oczyści pomnik" - oznajmia wiceburmistrz dzielnicy Adam Grzegrzółka.


"Jeśli się uda, w piątek będziemy mieli wykonawcę" - mówi rzeczniczka urzędu Małgorzata Tytus.


Pomazany pomnik widziała policja, którą o dewastacji powiadomiła straż miejska.


"Dokonaliśmy oględzin, ale nie mamy świadków aktu wandalizmu, więc sprawcy prawdopodobnie nie zostaną wykryci" - słyszymy w Komendzie Stołecznej Policji.


Park Skaryszewski nie jest ogrodzony ani monitorowany. Od lat czeka na rewitalizację. Jednym z jej punktów ma być przesunięcie radzieckiego pomnika w inny rejon parku, by - zgodnie z zaleceniem konserwatora zabytków - odsłonić główną oś założenia. Ambasada Rosji jeszcze nie zajęła w tej sprawie stanowiska.


Po katastrofie smoleńskiej już dwa razy doszło do profanacji bazgrołami Cmentarza-Mauzoleum Żołnierzy Radzieckich w al. Żwirki i Wigury. W parku Skaryszewskim to pierwszy przypadek tak wyraźnie odnoszący się do tragedii sprzed roku.


"To przedłużenie tego, co się wyrabia co miesiąc na Krakowskim Przedmieściu" - ocenia Aleksandra Komornicka.


"Tylko jaki związek z tragedią z 10 kwietnia mogą mieć ci żołnierze? Nie znajduję żadnego logicznego wytłumaczenia dla tych działań" - mówi Adam Siwek.

Tagi: Park Skaryszewski, Pomnik, Zabytki

Wiesz lub widziałeś coś ciekawego? Napisz do nas!
Zobacz również
Boks w plenerze - zajęcia ogólnorozwojowe

Boks w plenerze - zajęcia ogólnorozwojowe

środa, 17.03.2021

Jeżeli masz już dość siedzenia w domu i chciałbyś aktywnie spędzić czas, to zapraszam na zajęcia w plenerze w naszej okolicy. Celem inicjatywy jest zebranie grupy ludzi, którzy chcą zadbać o swoje samopoczucie i spędzić trochę czasu na powietrzu. [...]

Dotacje na prace konserwatorskie obiektów zabytkowych

Dotacje na prace konserwatorskie obiektów zabytkowych

wtorek, 20.10.2020 9

Urząd Miasta Stołecznego Warszawy po raz kolejny przyznaje dotacje tym, którzy chcieliby zrenowować wybraną zabytkową posiadłość. Wcześniej należy jednak wypełnić specjalny wniosek o przyznanie brakujących na ten cel funduszy. Dokument wraz z załącznikami można składać do Biura Stołecznego Konserwatora Zabytków, do 2 listopada. [...]

Saska Kępa jeszcze bardziej zielona

Saska Kępa jeszcze bardziej zielona

środa, 12.08.2020 32

Pod koniec lipca Zarząd Zieleni Miasta Stołecznego Warszawy zakończył modernizację skweru przy ulicy Egipskiej. Poza zielenią pojawiły się tu nowe ławki, a także oświetlenie rzeźby. [...]

Miejsca kultowe

Miejsca kultowe

środa, 26.06.2019

"Ni to knajpa, ni bar, ni kawiarnia. Ale wszystko po trochu, wymieszane w najprzeróżniejszych proporcjach i konfiguracjach." [...]

Zobacz też