11 aktualna temperatura 7 °C
ciśnienie 1018 hPa pm2.5 7 μg/m3
Wspaniałe powietrze! wilgotność 45% pm10 8 μg/m3
niedziela, 10 stycznia 2016 r. Liza

Komunikacyjna łamigłówka przy al. Stanów Zjednoczonych

Nowo powstała droga rowerowa przy al. Stanów Zjednoczonych zdecydowanie ułatwiła przejazdy rowerzystom. Lecz przy skrzyżowaniu al. Stanów Zjednoczonych z ul. Międzynarodową został odcinek o długości 130 metrów, pokonanie którego sprawia niemało kłopotów.

Gdy się jedzie rowerem ul. Międzynarodową w kierunku al. Stanów Zjednoczonych, wzdłuż której została otwarta nowa droga, za skrzyżowaniem z ul. Brazylijską pojawia się znak zakazu wjazdu rowerów, jak widać na obrazku. Wynika z tego, że pokonanie 130 metrów rowerem jest niezgodne z przepisami drogowymi.

„Jeśli pogoda jest normalna, nie towarzyszy się dziecku, zasadniczo rowerzyście wolno jechać chodnikiem (ustępując pieszym, naturalnie), jeśli są spełnione jednocześnie trzy warunki: brakuje oddzielonej drogi dla rowerów oraz pasa ruchu dla nich przeznaczonego, chodnik ma co najmniej dwa metry szerokości, ruch na jezdni jest dozwolony z prędkością ponad 50 km/h (w terenie zabudowanym)” – pisze Klara Naszarkowska, autorka artykułu „Międzynarodowa teleportacja”. W tej sytuacji warunek pierwszy został spełniony, drugi zaś wywołuje wątpliwości. Chodnik po prawej stronie może i ma dwa metry, ale ze względu na zaparkowane samochody jego szerokość znacznie się zmniejsza. Chodnik po lewej stronie jest jednak znacznie szerszy. Warunek trzeci natomiast nie może zostać spełniony, gdyż na jezdni obowiązuje ograniczenie prędkości do 50 km/godz.

„I tak wracamy do punktu wyjścia. Do pytania, co ma zrobić rowerzysta? Opcji jest kilka… Rozwiązanie prawie idealne: teleportacja” – mówi Klara Naszarkowska. Każde z innych rozwiązań byłoby nielegalne. „Rozwiązanie sensowne: apelujemy o przestawienie znaku zakazu!” – podkreśla Klara Naszarkowska. „Tak naprawdę cieszymy się, że powstał nowy, potrzebny kawałek infrastruktury. Będzie teraz łatwiej, sprawniej, bezpieczniej. Tylko byle się na niego dostać, prosto, bez łamigłówek...” – dodaje.

Wiesz lub widziałeś coś ciekawego? Napisz do nas!

Zobacz też