11 aktualna temperatura 7 °C
ciśnienie 1018 hPa pm2.5 7 μg/m3
Wspaniałe powietrze! wilgotność 45% pm10 8 μg/m3
niedziela, 17 kwietnia 2011 r.

Święto Saskiej Kępy - festyn czy kultura?

Klub Kultury na Saskiej Kępie u zbiegu ulic Brukselskiej i Wersalskiej zostanie oddany do użytku po wakacjach. Takiego miejsca Saska Kępa, w której nie ma nawet jednego kina, bardzo potrzebowała. Jest tu sala widowiskowa, w której będą mogły odbywać się koncerty czy pokazy filmów, przestrzeń na galerię, warsztaty, amfiteatralny drewniany taras na dachu. Autorami projektu są architekci Małgorzata Adamowicz-Nowacka, Marek Nowacki i Sabina Curzytek z opolskiego Biura 87A.


Imponująca jest liczba oddolnych inicjatyw na Saskiej Kępie. Prężnie działają stowarzyszenia przyjaciół dzielnicy, powstają nowe galerie i klubokawiarnie. Szlaki przetarła Kępa Café na Finlandzkiej, w której lokalni aktywiści (w różnym wieku) spotykają się, dyskutują, tworzą cyfrowe archiwum Saskiej Kępy. Ale powstają kolejne: Lowery, Francuska 30. Te dedykowane dzieciom i ich rodzicom - FikuMikuCafé, Figa z Makiem, Uwolnić Matkę - działają jak małe domy kultury. Przybywa nowych galerii. Oprócz Milano na rondzie Waszyngtona i vV na Obrońców jest też fotograficzna galeria Czułość, a za chwilę (7 maja) na ul. Jakubowskiej zostanie otwarta kolejna - BWA Warszawa, w której swoje prace pokazywać będą m.in. Jarosław Fliciński, Nicolas Grospierre i Agnieszka Kalinowska.


Logiczne wydawałoby się, że z tym całym bogactwem zapoznamy się 21 maja podczas Święta Saskiej Kępy. Nic podobnego: zobaczymy koncert "Lata 20., lata 30." w reżyserii Jana Szurmieja, z udziałem m.in. Teatru im. W. Siemaszkowej z Rzeszowa i Roberta Janowskiego oraz - tradycyjnie - rząd stoisk ustawionych wzdłuż ulicy Francuskiej.


"Przecież co roku zapraszamy mieszkańców do aktywnego współtworzenia tego wydarzenia" - przekonuje Barbara Gebler-Wasiak, dyrektorka Centrum Promocji Kultury Praga-Południe przy ul. Podskarbińskiej, która wraz z burmistrzem Tomaszem Kucharskim zawiaduje kulturą w dzielnicy.


"Trudno liczyć na zaangażowanie mieszkańców i lokalnych twórców, jeśli nie ma na to pieniędzy" - odpowiada Alina Pękalska z fundacji Kępa Café. - "Pieniądze są, i to sporo, ale całą pulę miejskiej dotacji na Święto Saskiej Kępy pochłania Stołeczna Estrada (w tym roku poprosiła jeszcze o dodatkowe 100 tys. zł dzielnicę). W sumie jest to ok. 400 tys. zł - na dwuipółgodzinny koncert galowy i pokrycie kosztów związanych z organizacją imprezy masowej. Na całodzienny program (w godz. 14-19) i lokalne działania na małej scenie dzielnicy nie zostało już nic."


"Chcielibyśmy móc artystom zapłacić, ale liczyliśmy też na ich zrozumienie" - tłumaczy Barbara Gebler-Wasiak.


"Proszę sobie wyobrazić, jaka to jest krępująca sytuacja prosić naszych wybitnych twórców z Saskiej Kępy, by wystąpili na małej scenie, za darmo, podczas gdy na dużą scenę pieniądze są" - mówi Teresa Skupień z Towarzystwa Przyjaciół Saskiej Kępy i dodaje: - "Bardzo byśmy chcieli, żeby publiczność nie tylko mogła sobie pochodzić w tę i z powrotem ulicą Francuską i popatrzeć na stoiska, ale żeby coś z tego święta wyniosła, żeby to było na jakimś poziomie."


Nowością w tym roku jest jedynie to, że Święto Saskiej Kępy odbędzie się w tym samym dniu co Święto Wisły, a między oboma brzegami rzeki będą kursowały autobusy i promy. Ale to oznacza tylko, że przybędzie jeszcze większa publiczność. "Co roku mamy ogromną frekwencję, ludziom się podoba nasze święto" - mówi z dumą Barbara Gebler-Wasiak.


"A ja co roku zamykam się z sąsiadami u nas w domu i robimy sobie alternatywne święto, kontestując ten festyn. Nie ma tam żadnej propozycji dla nas, jest tylko hałas, tłok i wata cukrowa" - mówi Agnieszka Marczak z ulicy Obrońców.


Zbigniew Olkiewicz z Akademii Ruchu, mieszkaniec Saskiej Kępy: "Jak to się ma do deklaracji o "artystycznym deptaku" na wyremontowanej ulicy Francuskiej? Na Kępie jest wiele osób z inicjatywą, które mogłyby stworzyć scenariusz takiego święta. Wystarczy nie przeszkadzać."


Mieszkańcy zaczęli zwracać baczniejszą uwagę na to, kto decyduje w dzielnicy o kulturze, gdy rozpoczęła się budowa nowoczesnego Klubu Kultury u zbiegu ulic Brukselskiej i Wersalskiej. Zawiązali inicjatywę Saski Trójkąt (budynek powstaje na nietypowej trójkątnej działce), zorganizowali warsztaty z British Council - burzę mózgów o przyszłym domu kultury - rozpisali ankiety dla mieszkańców. Teraz wspierają merytorycznie jednego z kandydatów w konkursie na kierownika Klubu Kultury. Chętni mogą zgłaszać się do końca kwietnia. Wkrótce poznamy skład dziewięcioosobowej komisji oceniającej, która pod koniec maja ma ogłosić swoją decyzję.


"Marzy nam się, żeby klub jak najbardziej angażował lokalną społeczność, rozwiązując przy okazji jej problemy. Żeby był zachęcający, otwarty, żeby mieszkańcy spędzali tu czas i realizowali swoje projekty. Również gimnazjaliści, licealiści, dla których w dzielnicy nie ma zbyt wielu propozycji. Moglibyśmy stworzyć tu wspólnie porządne zdigitalizowane archiwum i bibliotekę dotyczącą Saskiej Kępy" - wylicza Katarzyna Kazimierowska z Saskiego Trójkąta.


Teresa Skupień:"To dla nas bardzo ważne, żeby kierownikiem Klubu Kultury została osoba znająca specyfikę dzielnicy, z dużą wyobraźnią, która spowoduje, że to miejsce będzie promieniowało kulturą przez duże k."


Klub Kultury został powołany jako filia południowopraskiego Centrum Promocji Kultury. Barbara Gebler-Wasiak zapewnia, że jego kierownik będzie miał pełną autonomię w budowaniu programu i wpływ na wyposażenie wnętrz (budynek ma być oddany do użytku po wakacjach)."W tym roku wygospodarowaliśmy na jego działalność tylko 500 tys. zł (stąd też te konieczne cięcia w budżecie Święta Saskiej Kępy). W przyszłym musimy zawalczyć o więcej"- deklaruje.

Tagi: Festyn, Klub, Kultura, Lowery, Saski Trójkąt, Ulica Francuska, Ulica Obrońców

Wiesz lub widziałeś coś ciekawego? Napisz do nas!
Zobacz również
Saska Kępa "po przejściach". Za nami ważne zmiany

Saska Kępa "po przejściach". Za nami ważne zmiany

wtorek, 19.01.2021

Ostatnie miesiące odmieniły wizualnie Saską Kępę. Dobiega końca modernizacja ulicy Saskiej i Międzynarodowej, gdzie poza pracami drogowymi trwa także nasadzanie nowej roślinności. [...]

Francuska przeszła zmiany. Rewolucja czy tylko lifting?

Francuska przeszła zmiany. Rewolucja czy tylko lifting?

poniedziałek, 28.12.2020

Zakończyły się trwające od początku jesieni prace na ulicy Francuskiej. Teraz zapanował tu ład, jest więcej zieleni, pojawiły się m.in specjalne ogrody deszczowe, a także wprowadzono korekty w ruchu drogowym. Projekt zmian na ulicy Francuskiej zwyciężył w głosowaniu na realizację inwestycji w ramach budżetu partycypacyjnego 2020. [...]

Zielona Francuska

Zielona Francuska

poniedziałek, 27.07.2020 89

Ulicę Francuską czekają zmiany. Zniknie beton i kostka na rzecz zieleni. Prace mogą ruszyć jeszcze w tym roku. Do 7 sierpnia trwa przetarg na wykonawcę robót. [...]

Francuska jak Ząbkowska. Najsłynniejsza ulica Saskiej Kępy stanie się deptakiem?

Francuska jak Ząbkowska. Najsłynniejsza ulica Saskiej Kępy stanie się deptakiem?

środa, 10.04.2019 294

Ulica Francuska latem miałaby zostać częściowo zamknięta dla ruchu samochodowego i przemienić się w miejsce tętniące kulturalno-artystycznym życiem. Taki pomysł ma ratusz Pragi-Południe. Co na to mieszkańcy? [...]

Zobacz też