11 aktualna temperatura 7 °C
ciśnienie 1018 hPa pm2.5 7 μg/m3
Wspaniałe powietrze! wilgotność 45% pm10 8 μg/m3

Kilka słów o otyłości od Naturhouse

Dlaczego tyjemy i jak z tym walczyć?

Statystyki są alarmujące – już przeszło połowa Polaków ma nadwagę bądź otyłość, a coraz częściej problem ten dotyka także dzieci. Dlaczego tyjemy i jak skutecznie walczyć z nadmiernymi kilogramami?

Według raportów ponad 40% dorosłych mężczyzn i około 30% kobiet ma nadwagę. Na otyłość z kolei cierpi ponad 20% społeczeństwa. Polska znajduje się pod tym względem w czołówce państw na świecie. Co więcej, problem nadmiernych kilogramów dotyka coraz częściej dzieci i młodzież. Jak pokazują dane Światowej Organizacji Zdrowia blisko co trzeci nastolatek w naszym kraju waży ponad normę. Polacy należą również do społeczeństw o wyjątkowo niskim odsetku osób uprawiających sport – tylko 10% dorosłych i mniej niż 30% młodzieży stara się utrzymać sprawność fizyczną.

Dlaczego tyjemy?

Dwa główne czynniki sprzyjające nadprogramowym kilogramom to niewłaściwe nawyki żywieniowe oraz mało aktywny tryb życia. Przybieranie na wadze jest skutkiem nieregularnego odżywania, podjadania między posiłkami oraz źle skomponowanego jadłospisu. Złe nawyki żywieniowe powodują, że z problemem nadwagi borykamy się już od najmłodszych lat, a z czasem coraz trudniej jest nam wrócić do prawidłowej wagi. Kolejne diety z kolorowych czasopism lub Internetu, wykonywane na własną rękę, często prowadzą do efektu jo-jo. Warto pamiętać, że wielokrotne próby odchudzania, głodówki czy źle dobrane kuracje zamiast pomóc, mogą wyrządzić szkodę. Spowalniają bowiem metabolizm, a to sprzyja odkładaniu się kolejnych kilogramów.

Nadwaga oraz otyłość mogą być także wynikiem zaburzeń gospodarki hormonalnej, stresu, czynników genetycznych, a także psychologicznych.

Czym grozi otyłość?

Nadmierne kilogramy wpływają zarówno na nasz wygląd, jak i kondycję całego organizmu. Problemy z cerą, wypadające włosy, nadmierna potliwość, cukrzyca typu II, choroby układu krążenia, nadciśnienie, podwyższony poziom cholesterolu, nowotwory czy zwyrodnienia kręgosłupa to tylko część zagrożeń wynikających z otyłości, która już została uznana za jedną z najpoważniejszych chorób cywilizacyjnych XXI wieku. Nadwaga ma szczególnie negatywne konsekwencje w przypadku dzieci i młodzieży, przyczynia się bowiem do nieprawidłowego rozwoju młodego organizmu. Otyłe nastolatki narażone są również na brak akceptacji ze strony rówieśników, co rodzi wiele problemów, z których często nie zdajemy sobie sprawy.

Od czego zacząć?

Podstawą walki z otyłością jest zmiana myślenia o roli jedzenia w naszym życiu, a w ślad za tym zmiana nawyków żywieniowych. Chcąc zrzucić zbędne kilogramy powinniśmy wybierać zbilansowane diety, dostarczające organizmowi wszystkich niezbędnych składników odżywczych, oparte na zasadach zdrowego żywienia. W tym celu warto skorzystać z pomocy dietetyka, który na podstawie dokładnego wywiadu oraz specjalistycznych badań dopasuje indywidualną kurację odchudzającą, uwzględniając m.in. nasz wiek, przebyte choroby, styl życia, a także nasze upodobania smakowe. Specjalista ds. żywienia pomoże nam również w nauce prawidłowych zasad odżywania, dzięki czemu po zakończeniu kuracji unikniemy efektu jo-jo i zachowamy wypracowaną wagę. Wraz ze zmianą nawyków żywieniowych należy zadbać o zdrowy styl życia. Pozbycie się nałogów i regularna aktywność fizyczna będą najlepszym uzupełnieniem diety.

Gdzie szukać pomocy?

Do końca sierpnia w naszym Centrum Dietetycznym Naturhouse Saska Kępa trwa akcja promocyjna "Smukła sylwetka last minute". Zachęcamy więc do skorzystania z bezpłatnej konsultacji z naszym dietetykiem. Może właśnie tego lata zdecydują się Państwo na "dietę w akcji w czasie wakacji" pod troskliwą opieką specjalistów Naturhouse Saska Kępa?

Autorem tekstu jest
Centrum Dietetyczne Naturhouse Saska Kępa.
al. Waszyngtona 44


Czytelnicy, którzy zgłoszą się w ciągu 3 dni (tel, mail, osobiście) i podadzą hasło "Saska Kępa z pasją" Centrum Dietetyczne Naturhouse przygotowało niespodziankę:
Zaproszenie na bezpłatną konsultację z dietetykiem, a każdy kto zapisze się na kurację otrzyma po pierwszej wizycie książkę "Gotuj zdrowo i ze smakiem" - bestseller kulinarny Naturhouse.