11 aktualna temperatura 7 °C
ciśnienie 1018 hPa pm2.5 7 μg/m3
Wspaniałe powietrze! wilgotność 45% pm10 8 μg/m3

O Gazecie

Na początku była Spółdzielnia Mieszkaniowa. Mała spółdzielnia na samym skraju Saskiej Kępy, otaczająca jednym ze swoich budynków ćwiartkę Ronda Waszyngtona, zaś drugim rozpoczynająca ulice Francuską, czy też raczej zgodnie z numeracją, kończąc ją. Potem powstało Stowarzyszenie "Saska Kępa", jedna z wielu organizacji pozarządowych działających na terenie naszej dzielnicy. I tak jak one powstało, bo Saska Kępa jest miejscem specjalnym. Włączonym administracyjne w eklektyczną Pragę Południe ale przecież tak lewobrzeżnym jak tylko można być na prawym brzegu Wisły, jak na Kępę Solecką przystało. Pomysł wydania gazety pojawił się niedługo przed Świętem Saskiej Kępy 2011 i miał wielu ojców ale w największym stopniu był nim prezes Stowarzyszenia, Leszek Kurowski. Gazeta powstała z ambicją stania się wspólnym przedsięwzięciem mieszkańców Kępy, dla nich i o nich i głosem sumienia włodarzy Dzielnicy, którzy nie potrafią zapomnieć, że większość elektoratu mieszka na Grochowie i Gocławiu.

Ambicjom w pewnym stopniu stało się zadość. Dla gazety piszą jej mieszkańcy, wydawana jest siłami społeczników i czytają ją ich sąsiedzi z Kępy. Wiemy też, że czytana jest w Ratuszu Dzielnicy ale chyba się tam nie spodobała - władze postanowiły wydać własny periodyk, "Wiadomości Sąsiedzkie", który chyba nie przetrwał wieku niemowlęcego.

"Saską Kępę" nazywamy potocznie gazetą z uwagi na jej formę. Ale tak naprawdę jest nieregularnie ukazującym się periodykiem parającym się raczej publicystyką niż dziennikarstwem informacyjnym. Nikt zresztą do ostatniej chwili nie wie, kiedy ukaże się kolejny numer, trudno więc oczekiwać na jej łamach aktualności.

Jesteśmy apolityczni, nie paramy się wielką polityką i nie lansujemy żadnej opcji politycznej. Gazeta zorganizowała przed wyborami debatę, w której spotkali się przedstawiciele dwóch głównych ugrupowań, pisują dla nas sympatycy i działacze wszystkich partii politycznych.

Aby dorosnąć do swoich aspiracji gazeta potrzebuje pomocy mieszkańców Kępy, pomocy w postaci pomysłów na artykuły i artykułów. Jeżeli ktoś z Saskokępian ma coś ciekawego innym z nas do powiedzenia, to łamy gazety są odpowiednim miejscem. Są też forum na którym możemy powiedzieć coś władzom Pragi Południe i miasta. Zapraszamy wszystkich, którym leżą na sercu sprawy Kępy!

Poznaj gazetę
Adres redakcji

Gazeta Saska Kępa

Redaktor Naczelny

Krystyna Gott

ul. Francuska 47

03-905 Warszawa

gazeta@saskakepa.waw.pl

www.facebook.com/GazetaSK