14 listopada 2011 roku odbyło się uroczyste odsłonięcie zrekonstruowanej płaskorzeźby “Plon” - autorstwa Jerzego Jarnuszkiewicza. Tego dnia, u zbiegu ulic Katowickiej i Zwycięzców Katowickiej zebrało się blisko 200 osób, by ponownie przywitać dzieło powstałe w 1946 roku.

Prace renowacjne “Plonu” rozpoczęły się na początku lipca 2011 roku. Płaskorzeźba znajdowała się wówczas w opłakanym stanie: przecinały ją liczne pęknięcia, brakowało kilku elementów kompozycji, skorodowała metalowa konstrukcja. Trudnego zdania restauracji dzieła podjął się konserwator, Bartosz Markowski. Oczyścił je z pozostałości starych farb, brakujące elementy uzupełnił sztucznym kamieniem, a całość pomalował na biało. Oczyszczona została również terakota narożnika budynku. Dzięki działaniom osób zaangażowanych w ratowanie dzieła, 18 pażdziernika 2011 roku płaskorzeźba powróciła na swoje miejsce.

W uroczystości pod Plonem wzięli udział mieszkańcy Saskiej Kępy, Burmistrz Dzielnicy Praga Południe, radni m.st. Warszawy Magdalena Czerwosz i Paweł Lech oraz radni Pragi-Południe Mirosława Terlecka, Karol Kowalczyk, Ryszard Kalkhoff i liczni zaproszeni goście. Burmistrz dzielnicy, Tomasz Kucharski zaznaczył, że powrót płaskorzeźby na ścianę kamienicy jest dobrym przykładem współpracy mieszkańców, ich zaangażowania i przejawem troski o wspólne dziedzictwo. W swojej wypowiedzi nawiązał do niewątpliwego sukcesu, jakim był wpis “Plonu” do rejestru zabytków. Burmistrz podkreślił, że dokonanie to świadczy o wyjątkowym poszanowaniu wartości artystycznej. Z kolei inicjatorka akcji ratowania płaskorzeźby, Ewa Brykowska-Liniecka dziękowała wszystykim za wsparcie i pomoc w realizacji tego przedsięwzięcia oraz zarysowała dalsze działania „Wokół Plonu”.

Podczas uroczystej odsłony płaskorzeźby, odbył się wieczorny spacer z latarkami ulicą Katowicką, który poprowadziła Hanna Faryna-Paszkiewicz, autorka monografii Saskiej Kępy. Mówiła ona o architekturze z lat 20. i 30. oraz przybliżyła historię powojennej przebudowy ulicy, której częścią był “Plon”. Z kolei Anna Rudzka, wykładowca warszawskiej ASP i historyk sztuki, opowiadała o rzeźbiarzach Saskiej Kępy. Organizatorzy: ŁADna Kępa, Fundacja Działań Kulturalnych i Społecznych (Kępa Café) oraz mieszkańcy Saskiej Kępy, zadbali również o ucztę dla ciała: goście byli częstowani kawą, herbatą oraz domowymi wypiekami. Samorząd Mieszkańców Saskiej Kępy sfinansował druk okolicznościowych kartek – historii konserwacji “Plonu”.

Dzięki staraniom mieszkańców Saskiej Kępy oraz odpowiedzialnych władz płaskorzeźba “Plon” wygląda tak jak w latach 40. XX wieku, na nowo ciesząc oko przechodniów.

(opr. EB-L, MW)
● powrót