niedziela , 24 sierpnia 2014 r. , DK
Zaproponuj newsa!

Berezyńska 13

Mieszkańcy Saskiej Kępy narzekają na powstawanie nowych inwestycji w ich dzielnicy, które zagrażają starej architekturze, niszczą poczucie atmosfery dawnych czasów i sprawiają, że traci ona swój niepowtarzalny i specyficzny urok.Kiedy pojawiły się plany wyburzenia budynku przy Berezyńskiej 13, „ŁADna Kępa” wystosowała pismo do stołecznego Konserwatora Zabytków. Ten, wyraził na to zgodę i jednocześnie stwierdził, że główny obiekt inwestycji pasuje do nurtu polskiego powojennego modernizmu oraz nawiązuje stylistyką do przedwojennych realizacji.

„Zielona Saska Kępa” odwołała się od tej decyzji, prosząc tym samym o zachowanie pewnych, szczególnych elementów (półkolistych elewacji wyłożonych kamieniem, frontowej i bocznej z okrągłymi otworami okiennymi).

Niestety, jak się okazało, na nic zdały się wnioski stowarzyszeń.

Pod adresem Berezyńska 13 powstaje budynek, z prestiżowym sąsiedztwem (m.in. willa Łepkowskich, willa Rotsteinów, dom Avenariusa, dom rodzinny Lachertów), w którym będą się mieściły trzy luksusowe apartamenty o ponad stumetrowych powierzchniach. I mimo, że według architektów, apartamentowiec idealnie pasuje do otaczającej Saską Kępę zabudowy, to jak zauważamy na podstawie projektu, prośby nie zostały uwzględnione w żaden sposób.

Tagi: ulica Berezyńska, ŁADna Kępa,

Zobacz również

Niecodzienna kłótnia na Saskiej Kępie o … altanę śmietnikową!

Niecodzienna kłótnia na Saskiej Kępie o … altanę śmietnikową!

wtorek, 21.03.2017 6

Mieszkańcy bloku przy ulicy Berezyńskiej 29 mają nie lada problem. Niedawno odnowiona z ich własnych pieniędzy altana śmietnikowa spłonęła. Urzędnicy na tą sytuację rozkładają ręce, twierdząc, że to nie ich problem. Jak ta sprawa się potoczy? [...]

Mamy kolejny zabytkowy dom na Saskiej Kępie!

Mamy kolejny zabytkowy dom na Saskiej Kępie!

sobota, 28.01.2017 55

Wybudowany w latach 30. XX wieku, wielorodzinny dom Krzymuskich został oficjalnie wpisany do rejestru zabytków przez wojewódzką konserwator zabytków Panią Barbarę Jezierską. Obiekt ten jest jednym z najbardziej znanych i cenionych budynków modernistycznych przedwojennej Warszawy. Dom Krzymuskich znajduje się przy ulicy Walecznych 12. [...]

Dołącz do naszej społeczności

Napisz do nas!

Zaproponuj newsa