11 aktualna temperatura 7 °C
ciśnienie 1018 hPa pm2.5 7 μg/m3
Wspaniałe powietrze! wilgotność 45% pm10 8 μg/m3
wtorek, 15 kwietnia 2014 r. Wiktor

Ambasada Niemiec poszukuje osób, które pomogły uciekinierom z NRD

W 1989 roku przez Warszawę uciekali mieszkańcy NRD, którzy chcieli dostać się na zachód. 25 lat po tych wydarzeniach dawni uciekinierzy chcą podziękować za pomoc.



Gdy w 1989 roku w Polsce swoje prace rozpoczynał rząd Tadeusza Mazowieckiego u naszych zachodnich sąsiadów nadal istniał Mur Berliński, dzielący Niemcy na NRD i RFN. Latem i jesienią tego roku tysiące mieszkańców wschodnich Niemiec starało się dostać do RFN, wybierając drogę przez Warszawę, Pragę czy Budapeszt. Tam ambasady Republiki Federalnej Niemiec przyznawały im azyl.

Ówczesna ambasada RFN mieściła się na Saskiej Kępie, przy Dąbrowieckiej 30. To tutaj zgłaszali się po pomoc Ci, którzy chcieli przedostać się na zachód. Przed ambasadą gromadził się tłum czekających na swoją kolej Niemców. Często były to całe rodziny zmęczone trudami podróży.

Pomocni okazali się przypadkowi mieszkańcy stolicy. Pomagali zazwyczaj w dotarciu do ambasady. Dużą pomoc niemieckim uchodźcom okazali mieszkańcy Saskiej Kępy. To oni, koczującym pod bramą ambasady przynosili jedzenie i picie, udzielali noclegu, pozwalali skorzystać z łazienki i umyć się. Mimo, że wydaje się że to niewiele, dla części okazała się duża pomoc. Na tyle duża, że nie zapomnieli o niej i chcieli by teraz za nią podziękować.

Aby pamięć o tym epizodzie polsko-niemieckich relacji nie zaginęła uczestnicy tamtych wydarzeń chcą je upamiętnić tablicą na Saskiej Kępie, w pobliżu dawnej ambasady RFN. Grupa dawnych uciekinierów chciałaby także podziękować za pomoc. Uroczystości mają odbyć się 19 września.

W związku z tym Ambasada Niemiec poszukuje osób, które 25 lat temu pomagały emigrantom lub mogą mieć informacje o takich osobach. Kontaktować można się telefonicznie, pod numerem: 22 58 41 700 lub za pomocą formularza na stronie Ambasady.

Tagi: Historia

Wiesz lub widziałeś coś ciekawego? Napisz do nas!
Zobacz również
Nie żyje słynny varsavianista Jarosław Zieliński

Nie żyje słynny varsavianista Jarosław Zieliński

niedziela, 2.05.2021

Autor wielu publikacji o Warszawie Jarosław Zieliński zmarł 27 kwietnia w wieku 63 lat. 11 kwietnia varsavianista trafił do szpitala z podejrzeniem koronawirusa jednak lekarze wykryli o wiele poważniejszą chorobę. [...]

Przeczytaj fragment książki o PRL-owskim luksusie

Przeczytaj fragment książki o PRL-owskim luksusie

środa, 15.04.2020 14

Serwis Saska Kępa z Pasją opublikował fragment książki "Księżyc z Peweksu " Aleksandry Boćkowskiej. Pisarka w utworze opisuje pragnienia ludzi żyjących w czasach PRL- u. [...]

Życie na Saskiej

Życie na Saskiej

środa, 12.06.2019

"Tutaj nie może być pośpiechu" - opowiada trochę o salonie, trochę o Saskiej Kępie. Czas mierzy się inaczej. Codziennie pewna pani spaceruje z dwoma białymi psami i wiadomo, że jest dziewiąta. [...]

Ludzie Saskiej

Ludzie Saskiej

środa, 29.05.2019

"Po tych uliczkach już od dziesiątej rano paradują znajome postaci. Oto zbliża się godnie syn Pani Nowakowej- filmowiec..." [...]

Zobacz też