POMIAR NA ŻYWO (ulica Zwycięzców)
69 aktualna temperatura -3°C
ciśnienie 1006 hPa pm2.5 49 μg/m3
powietrze bywało lepsze wilgotność 90% pm10 80 μg/m3
wtorek , 19 listopada 2013 r.
Zaproponuj newsa!

Berezyńska 13 – co z nią będzie?

„Tużpowojenna” zabudowa Kępy zachwyca, przywołuje wspomnienia, nowym mieszkańcom pozwala poczuć atmosferę dawnych czasów. Niestety coraz częściej pojawia się problem nowych inwestycji, które zagrażają starej architekturze i wywołują prostesty mieszkańców, dla których dawna zabudowa ma wartość.

Problem odświeżył się przy okazji planów wyburzenia budynku przy Berezyńskiej 13. Sprawą zajęło się stowarzyszenie ŁADna Kępa, które wystosowało pismo do stołecznego Konserwatora Zabytków. W uzasadnieniu czytamy, że „główny obiekt inwestycji – pawilon biurowy – wpisuje się w nurt polskiego powojennego modernizmu, a jednocześnie nawiązuje stylistyką do przedwojennych realizacji”. Stowarzyszenie wnioskuje o zachowanie „półkolistych elewacji wyłożonych kamieniem, frontowej i bocznej z okrągłymi otworami okiennymi”. Konserwator wyraził zgodę na wyburzenie, odwołanie od decyzji złożyło Stowarzyszenie Zielona Saska Kępa. O dalszych krokach będziemy Was informować.

Warto zaznaczyć, że nie chodzi o zachowanie całości opuszczonego budynku przy Berezyńskiej, lecz o zachowanie jego części i skorzystanie z wartościowej architektury przy nowej inwestycji.Czekamy na wasze opinie.

Więcej zdjęć i opis na stronie: ŁADna Kępa.

Tagi: LADna Kępa,

Ważne tematy

Napisz do nas!

Zaproponuj newsa