czwartek , 7 września 2017 r. , Dorota
Zaproponuj newsa!

Duńska sztuka z polskim akcentem zawitała na Saską Kępę

Duńska sztuka z polskim akcentem zawitała na Saską Kępę. Szóstego września Galeria PROM Kultury przy ul. Brukselskiej 23 razem z Duńskim Instytutem Kultury zorganizowała wernisaż wystawy „Jan Holger Jerichau - rzeźba i grafika”.

Twórczość Jana Holgera Jerichau - rzeźby, drzeworyty, linoryty, rysunki ołówkiem i węglem – to głęboko humanistyczny przekaz o związku człowieka z przyrodą. Artysta inspirował się kolażem, a także sztuką afrykańską (motywy masek, zwierząt, totemów). Wystawiane na Saskiej Kępie dzieła Jana Holgera Jerichau są częścią prestiżowej kolekcji Museum Jorn w Silkeborg. Polskim akcentem wystawy jest jednoczesna prezentacja, poświęcona życiu oraz twórczości Elisabeth Jerichau Baumann. Elisabeth Jerichau Baumann, urodzona w 1818 r. w Warszawie prababka artysty, przyjaciółka Dickensa, braci Grimm, Hansa Christiana Andersena (malowała jego portrety, w tym pochodzący z 1862 r. „H.Ch. Andersen czyta opowieść o aniele”), była znaną i cenioną malarką XIX wieku. Wystawiała swe prace w Londynie, Paryżu, Wiedniu. Monachium, Berlinie, Kopenhadze. W zbiorach polskich znajduje się tylko jeden jej obraz „Główka dziewczyny”, przechowywany na Zamku Królewskim w Warszawie. W czasie wernisażu Jan Holger Jerichau opowiadał historię swojej rodziny- artystycznego rodu Jerichau, wspomniał m.in. o słynnym duńskim pejzażyście Haraldzie Jerichau (synu Elisabeth) , o najsłynniejszym duńskim kubiście Jensie Adolfie Jerichau (wnuku Elisabeth), opowiadał też trudnych początkach swojej twórczości i kolejnych etapach przechodzenia od malarstwa do grafiki i rzeźby.

fot. Dorota Stachura fot. Dorota Stachura fot. Dorota Stachura

W ostatnich latach obserwuje się w Danii duże zainteresowanie twórczością Jana Hoglera Jerichau, a warszawska wystawa na Saskiej Kępie wkomponowała się w cykl światowych wystaw prac tego artysty.

Wystawa będzie czynna w PROM Kultury do końca września 2017 roku.

fot. Dorota Stachura fot. Dorota Stachura fot. Dorota Stachura

Tagi: Centrum Kultury PROM, Dania, Duński Instytut Kultury, sztuka, wystawa,

Zobacz również

XII Międzynarodowe Biennale Ceramiki Stowarzyszenia KERAMOS „Kolor”

XII Międzynarodowe Biennale Ceramiki Stowarzyszenia KERAMOS „Kolor”

czwartek, 19.01.2017 5

11 stycznia odbył się wernisaż międzynarodowej wystawy ceramiki Stowarzyszenia Artystów Ceramików Keramos. Otwarcie odbyło się w naszym PROMIE Kultury przy ul. Brukselskiej 23. Wystawę będzie można oglądać do 1 lutego 2017 roku. [...]

Dwa nominowane obiekty z Saskiej Kępy do prestiżowej Nagrody Architektonicznej m.st. Warszawy

Dwa nominowane obiekty z Saskiej Kępy do prestiżowej Nagrody Architektonicznej m.st. Warszawy

środa, 14.12.2016 31

7 grudnia 2016 roku odbyła się uroczysta gala wręczenia Nagrody Architektonicznej miasta stołecznego Warszawy. Wśród nominowanych były dwa obiekty z naszej Saskiej Kępy: PROM Kultury Saska Kępa oraz Ognisko Pracy Pozaszkolnej nr. 2 „Jordanek”. [...]

Dołącz do naszej społeczności

Reklama