11 aktualna temperatura 7 °C
ciśnienie 1018 hPa pm2.5 7 μg/m3
Wspaniałe powietrze! wilgotność 45% pm10 8 μg/m3
środa, 13 lipca 2016 r.

Projekt plenerowy - „PARK-OPERA” Wojtka Blecharza w Parku Skaryszewskim

„PARK-OPERA” chociaż nie jest wystawiana w teatrze operowym, zawiera wszystkie elementy typowe dla swojego gatunku: śpiewaczkę, chór, balet, orkiestrę, scenografię, arię, recytatyw, lornetkę do podglądania, żywe zwierzęta na scenie, a nawet koncert fortepianowy. „PARK-OPERA” skomponowana jest na brzmienie i przestrzeń części Parku Skaryszewskiego, znajdującej się w pobliżu Teatru Powszechnego. Opera od zarania dziejów była formą eksperymentalną, łączącą w sobie rożne gatunki i dziedziny sztuki. Słowo opera w języku włoskim oznacza „pracę". „PARK-OPERA” to praca nad dźwiękiem, praca o dźwięku i poprzez dźwięk, opera o słuchaniu, wsłuchiwaniu się w środowisko, muzykę parku i miasta. Librettem opery staje się Park Skaryszewski i jego naturalne brzmienie. Każde przedstawienie potrwa około 1,5 h. Widzowie będą mogli poruszać się po przestrzeni „PARK-OPERY” swobodnie, podążając za wskazówkami umieszczonymi na mapie, którą można będzie otrzymać w 3 różnych punktach Parku Skaryszewskiego.

koncepcja, reżyseria i muzyka: Wojtek Blecharz
obsada: Barbara Kinga Majewska – głos, Bartek Wąsik – toy piano, muzycy orkiestry Sinfonia Varsovia, Dorota Kozińska, Monika Pasiecznik, Anna Radziejewska, aktorzy: Paulina Holtz i Grzegorz Falkowski oraz wolontariusze, publiczność, biegacze i miłośnicy Parku Skaryszewskiego
lektor: Krystyna Czubówna
kostiumy: Konrad Parol
wideo: Michał Januszaniec

Start: Przed Teatrem Powszechnym, następnie - przejście do Parku Skaryszewskiego.

AKT I: Foyer

W Ogrodzie Powszechnym, tuż przy budynku Teatru, widzowie dowiedzą się o operach, których akcja odbywa się na łonie przyrody: o zwierzętach, które są jej głównymi bohaterami, o tym jak brzmią drzewa, a także o samym początku gatunku opery, której pierwsza historia zaczyna się w ogrodzie, gdzie czai się podstępny wąż – czyhający na życie głównej bohaterki.

Występują: Dorota Kozińska, Monika Pasiecznik oraz Anna Radziejewska.

AKT II: Lornetki do podglądania dźwięku

W Parku Skaryszewskim nie ma sceny, ani loży, z której możemy podglądać śpiewaków, ale tuż obok jest ulica, w oddali słychać przejeżdżające pociągi, w parku śpiewają ptaki, a za płotem „mruczy” transformator prądu. „Lornetki” pozwolą nam tę miejską polifonię przefiltrować i przypomnieć, że hałas-szum-noise potrafią być bardzo „muzyczne”, wystarczy się odpowiednio w nie wsłuchać, zamienić się w słuch…

AKT III: Uwertura

Muzycy Sinfonii Varsovii umiejscowieni dookoła Jeziora Kamionkowskiego wykonują muzykę, która została specjalnie skomponowana na tę przestrzeń. Widzowie i słuchacze chodząc dookoła jeziorka, zmieniają swoje „pole słyszenia”, komponując za każdym razem nową wersję utworu, w zależności od tego, gdzie się znajdują i jak się przemieszczają.

AKT IV: Balet

Projekt społeczny przeznaczony dla biegaczy, miłośników opery i osób uprawiających sport w Parku Skaryszewskim. Każdy uczestnik baletowego aktu „PARK-OPERY” otrzyma kostium oraz bezprzewodowy głośnik, z którego dobiegać będzie muzyka. Biegacze prowadzeni przez Paulinę Holtz oraz Grzegorza Falkowskiego stworzą żywą instalację dźwiękową, biegającą „chmurę” dźwięku, która porusza się po parku i wchodzi w interakcje z innymi widzami.

Do biegającego baletu zapraszamy wszystkich zainteresowanych, zgłoszenia można wysyłać na adres: promocja@powszechny.com. Próby: sobota (16.07) lub niedziela (17.06) o 14:45. Ilość miejsc ograniczona.

AKT V: Żywe zwierzęta

Każda poważna operowa produkcja z prawdziwego zdarzenia nie może się obejść bez udziału żywych zwierząt na scenie… W Parku Skaryszewskim mieszka ich całkiem dużo, ale Krystyna Czubówna zdradzi państwu pewien sekret, jak zobaczyć, a właściwie usłyszeć „całym swoim ciałem” obecność mitycznych jednorożców, które zamieszkują jedną z parkowych polan…

AKT VI: Chór Niebieskich Ptaków

Projekt społeczny przeznaczony dla dzieci, składający się ze spaceru po Parku Skaryszewskim wraz z ornitologiem, warsztatów plastycznych oraz muzycznych. Dzieci nie tylko dowiedzą się o życiu ptasich mieszkańców parku, ale przygotują atlas ptaków oraz nagrają dźwięki jakie one wydają, które następnie będą wykorzystane w „PARK-OPERZE”.

Warsztaty odbyły się 10 lipca o godz. 12:00 w Teatrze Powszechnym.

AKT VII: Aria-Syrenka

Latem Wisła wysycha i staje się zbyt płytka, dlatego warszawska syrenka musi skryć się w jednym z jeziorek Parku Skaryszewskiego… Właśnie tam widzowie „PARK-OPERY” będą mogli wysłuchać jej niesamowitego śpiewu. W rolę syrenki wcieli się znakomita śpiewaczka młodego pokolenia - Barbara Kinga Majewska

AKT VIII: Recytatyw

Lewobrzeżna strona Warszawy ma swoją tradycję niedzielnych koncertów Chopinowskich w Parku Łazienkowskim. „PARK-OPERA” proponuje alternatywę – minikoncert na miniinstrumencie, wykonany przez „maxipianistę” Bartka Wąsika, który na jednej z otwartych polan Skaryszaka, pod wierzbą płaczącą, wykona specjalnie skomponowany utwór na toy piano.

AKT IX: Gong

W teatrze operowym dźwięk gongu zazwyczaj obwieszcza koniec przerwy, zaprasza do słuchania i oglądania kolejnego aktu przedstawienia. W „PARK-OPERZE” widzowie sami mogą zagrać na gongach i specjalnie dla nich zbudowanych instrumentach. Mamy nadzieję, że ten dźwięk zaprosi ich do dalszego aktywnego słuchania miasta, parku i samych siebie.

„PARK-OPERA” to projekt realizowany w ramach Festiwalu Sztuki i Społeczności Miasto Szczęśliwe.

Tagi: Opera, Park Skaryszewski, Teatr Powszechny Im. Zygmunta Hübnera

Wiesz lub widziałeś coś ciekawego? Napisz do nas!
Zobacz również
Boks w plenerze - zajęcia ogólnorozwojowe

Boks w plenerze - zajęcia ogólnorozwojowe

środa, 17.03.2021

Jeżeli masz już dość siedzenia w domu i chciałbyś aktywnie spędzić czas, to zapraszam na zajęcia w plenerze w naszej okolicy. Celem inicjatywy jest zebranie grupy ludzi, którzy chcą zadbać o swoje samopoczucie i spędzić trochę czasu na powietrzu. [...]

Saska Kępa jeszcze bardziej zielona

Saska Kępa jeszcze bardziej zielona

środa, 12.08.2020 32

Pod koniec lipca Zarząd Zieleni Miasta Stołecznego Warszawy zakończył modernizację skweru przy ulicy Egipskiej. Poza zielenią pojawiły się tu nowe ławki, a także oświetlenie rzeźby. [...]

Miejsca kultowe

Miejsca kultowe

środa, 26.06.2019

"Ni to knajpa, ni bar, ni kawiarnia. Ale wszystko po trochu, wymieszane w najprzeróżniejszych proporcjach i konfiguracjach." [...]

Park Skaryszewski odzyska słynnego „Fauna”. Replika rzeźby jest już gotowa

Park Skaryszewski odzyska słynnego „Fauna”. Replika rzeźby jest już gotowa

niedziela, 14.04.2019 178

Park Skaryszewski i jego tajemnicze zaułki skrywały i skrywają nadal wiele niespodzianek, w tym wiekowe już rzeźby. Jedną z nich był „Faun”, który spełniał także funkcję fontanny. To jednak jeden z bardziej tajemniczych obiektów parku Skaryszewskiego – przez długi czas badacze powątpiewali, czy rzeźba rzeczywiście stała w parku. [...]

Zobacz też